Forum

  Ukupno poruka: 54349 :: Ukupno korisnika: 1391 Online: 18
  Online >
Autor poruke
1 2
 
svinjče 29.12.2003 u 15:31:42 profil autora
treći dio vrlo dobar? hmm..ma uostalom, nek' ekipa sama vidi, pa procijeni.Povratak kralja je meni najbolji.
linda 12.01.2004 u 21:07:01 profil autora
meni je film prekrasan. i gledat cu ga jos x puta sigurno jer zasigurno nisam primijetila milijon malih sitnih ali bitnih detalja kojima film obiluje a koji me odusevljavaju. svaki dio je prekrasan na svoj nacin al povratak kralja je definitivno secer na kraju. jednostavno odusevljena sam i ne mogu vjerovat da je netko mogao nesto takvo napravit.
tek sad kad sam vidjela film, bacam se na knjige.
vlado 12.01.2004 u 21:56:08 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
SVI VI KOJI NISTE PROCITALI KNJIGU:

Primijetio sam fenomen u posljednje vrijeme koji se javlja kod ljudi koji nisu citali Tolkienova remek-djela, a taj je, da iz nekog ludog inata ili ponosa, ih TEK SAD nece procitat.
E pa drugovi, pushite foru.
Naime, film ima jednu vrlo vrijednu kvalitetu: on je "folklorno" savrsen. Da, priznajem, plakao sam kad sam ugledao Minas Tirith (ni u najludjim snovima ga nisam takvim zamisljao), suze su mi krenule kad rohanski jahaci krecu u bocni napad. Paljenje vatri, taj plameni poziv u pomoc, smatram najboljim scenama trilogije (tek se tu kuzi koliki je taj prostor).
Ipak, nije da ne bih opalio Jacksonu par samara:
moze li mi neko od vas, ko nije citao knjigu, reci sto se dogodi gospodinu Sarumanu??? Nemojte me jebat sa DVD-prosirenim-a-sta-sam-ja-u-kinu?-kreten?-izdanjem!!!!
I zato, mili moji, nemojte ne procitati Tolkiena.
Vi mozete gledati film, ali nikad necete skuzit Toma Bombadila, nikad necete skuzit zasto Merry i Pippin narastu 15 centimetara, nikad necete skontat koliki je put i kolika je patnja Frodova...

Tolkienove bajke su prekrasne, napisane u novoj dimenziji i za danasnje pojmove, bacice vas s onu stranu ogledala zesce nego Alisa.

Nemojte pushit foru, molim vas...
trixy 13.01.2004 u 09:49:16 profil autora
ja sam po 4. put išao čitat knjigu i nisam mogao vjerovati koliko film zapravo i nema previše veze s knjigom.
pročitati knjige obavezno. filmovi su kao da drveće i rijeke svira 1 gitara i to samo akorde. glupa usporedba, možda netko shvati što sam htio reći.
svinjče 13.01.2004 u 15:40:29 profil autora
evo i mog doprinosa ovoj velebnoj temi. mene je recimo tek gledanje trilogije potaknulo da konačno krenem i pročitati knjigu! sve scene sa sarumanom iz povratka kralja je jackson izbacio iz filmske verzije, valjda iz samo njemu znanih razloga. valjda da ljudi kupe što više dvd extended veržn izdanja ...
dakle, ako ste pročitali ovu kritiku filma, sorry na gnjavaži, al ako niste....
...........
Znate ovu priču, ali nije zgorega ponoviti. Pitali su tako jednom Stephena Kinga ljute li ga brojne neuspjele ekranizacije i "kako dopušta to što nesposobni redatelji rade njegovim knjigama". King je pametno odgovorio - "Filmovi su jedno, a knjige drugo. Svi moji romani su netaknuti, eto ih tamo na polici, u odličnom su stanju".

Ista stvar, ali ne na račun kakvoće, nego dosljednosti, mogla bi se kazati za brojne štovatelje Tolkienovih "Gospodara prstenova".
Dok je dobar dio njih svjestan različitosti medija, oni najglasniji u tri su prilike do sada kvocali na temu onog što je Peter Jackson za svoju ekranizaciju odabrao uključiti, ispustiti ili prepraviti. Nekako su bili najzadovoljniji prvim dijelom, zatim ih je pogodilo vremensko premještanje epizoda iz "Dvije kule", da bismo sada slušali kako je u posljednjem "Povratku kralja" iznevjeren Tolkienov kraj, uz dakako, trabunjanja što određeni likovi i nisu poživjeli onoliko koliko im je kralj kiwi-horrora dao.

No, slušati razočarane Tolkienomane kako u djelu čija sveukupnost nadilazi sve dosad filmski viđeno, te se u totalu od 10 sati analno pronalaze male Jacksonove izmjene, samo još bolje svjedoči onom prije rečenom: film je posve drugačija priča, a njegov redatelj nije, niti treba biti daktilograf koji će kamerom vjerno prepisati sve što se u izvorniku nalazi.
Može izmjeniti što god i na kakav god način želi, ili može snimiti novi nastavak "Harry Pottera". Ili treće, može ostati u svojoj sobi i plakati nad nečime što je na film neprenosivo.
Na sreću, Jackson je učinio ono prvo.

"Povratak kralja" impresivan je završetak jedine stvarne trilogije od svih koje to pretendiraju biti: od "Ratova zvijezda" pa sve do "Matrixa", mahom se nadopisivalo i dodavalo već završeno, no ovdje je jedan sposoban um sve to zamislio iz prve, i što je najvažnije, realizirao zamišljeno na epski dojmljiv način. Čak i jedan od navodno prekobrojnih završetaka posveta je toj ideji - teško je naime u sceni u kojoj Frodo susreće svog ostarjelog ujaka ne prepoznati samog Petera Jacksona, koji se, baš kao i Bilbo, nakon svega može zapitati "A što sada?".

I doista, što dalje za Petera Jacksona? I on sam zna kako niti jedan King Kong ne može nadmašiti "Gospodara prstenova", pa bio majmun i najbolja verzija ikad, što će, ne sumnjamo i biti.
U "Povratku kralja" zbila se tako u notu korektna orkestracija velikog "crescenda": Jackson i dalje drži paralelne radnje, no ovaj puta još čvršće nego u "Dvije kule" znajući kako cijela zgoda mora imati zapamtljiv, wagnerijanski bučan ton. I to se doista dogodi, 50-tak minuta velebnih okršaja redefinira spektakl za novo stoljeće, prvi puta koristi računalnu animaciju na način da je korisna, a ne tek prigodna, pri čemu mnogobrojan glumački kadar ne forsira emocije, nego ih, za razliku od novijeg Hollywooda i njegovih karikatura, samo uvjerljivo glumi.
Fabula je pregledna i čitka, postaje jasno zašto su pojedine intervencije u Tolkienov izvornik učinjene, pa č
Josh 13.01.2004 u 22:58:53 profil autora
prokleti kralj
kada ih Theoden od Rohana nabrijava....smrrrrrttt, smrrrrt

uf, koji trenutak!
Hadzo 14.01.2004 u 16:24:59 profil autora
"Gledajte, prva dva dijela su me doista dojmila, pogotovo prvi, za koji još uvijek mislim kako je i najbolji jer vjerno slijedi liniju priče iz knjige. Već u Dvije kule počeli su problemi s praćenjem više paralelnih radnji, koje su uspješno riješene u DVD verziji od 3 sata i 45 minuta. Ovdje su međutim sve mane filma dosle do punog izražaja.
Ponajprije, film se pretvorio u nizanje borbenih scena, potpuno zanemarujući činjenicu da je knjiga, posebice treća, ležala na odnosu akcije i drame, posebice kada je riječ o Frodu, Samu i Gollumu. Ovdje je dramski element potpuno bačen u peti plan kako bi se oslobodilo prostora za nizanje vrhunski dizajniranih scena borbe. Ruku na srce, bitka na Pelenorskim poljima je apsolutni klimaks filma, što je još jedan od problema filma, jer se ona događa na njegovoj sredini. Kako idemo prema kraju, taj klimaks nestaje, napetost pada i scena borbe ispred vrata Barad Dura je na koncu ispala smiješna. Drugo, Sheloba, znao sam da će biti gadno što je prebačena u treći film i to se vidi. Naime, cijela treća knjiga odvija se poslije Shelobe, i izvrsno je opisana Samova potraga za Frodom, njegovo oslobađanje te njihove muke dok nisu došli do Mount Dooma. U filmu je sve to skicirano, pa sam stekao dojam da su njih dvojica na izletu. Jedna od ključnih točki cijele knjige, činjenica da je Sam uzeo Frodu prsten prije zarobljavanja, čak ga i koristio kako bi se prišuljao orcima, ovdje je zanemarena. Cijeli drugi dio filma je općenito isforsiran i ishitren, zaboga ljudi, pa Frodu je trebalo tjedan dana da od Shelobina brloga stigne do Planine usuda, ovdje je to izveo za jedan dan. Ekipi je trebalo pet dana da dojašu iz Gondora do Crnih dveri, ovdje je to ispalo par sati lakšeg jahanja. Please. Sarumanovo izbacivanje je svinjarija, jer ako je postojao jak i dobro izgrađen karakter u cijeloj priči, to je on. Nepotrebni svršeci na koncu filma... Doista, nakon tri sata sjedenja u kinu ne možeš nas 20 minuta terorizirati sladunjavim srcedrapateljskim scenama koje kao da su ispale iz filma "Vrijeme njeznosti". Nelogičnosti koje su u knjizi donekle objašnjene (npr. smrt Witch Kinga, kako možeš ubiti nešto što nije živo, i još se izvući na foru kao ja nisam čovjek, ja sam žena, ma dajte molim vas, pa prešli smo 12 godina, zar ne?) ovdje strše ko moja kita kad vidim Anu Beatriz Barros. Mogao bih ovako još nabrajati, ali ovaj treći nastavak je razočarenje. Film se mora pogledati, da se razumijemo, ali ono što je trebala biti savršena filmska trilogija za 21. stoljeće sada je ozbiljno okrznuta. Zašto treći nastavci uvijek zabrljaju (Star Wars, Kum, Alien...)?
Vjerujem kako će DVD izdanje, koje će po svemu sudeći trajati 4 sata, a mozda i dulje, popraviti sliku o filmu. Definitvno najslabiji dio trilogije."

Ovo je moj citat s jednog drugog foruma i takav kakav je moj je. Imam pravo biti razočaran trećim dijelom kao što netko drugi ima pravo dizati ga u nebesa. A za onog idiota Luketića i ostale koji bi one koji se ne slažu s njima poslali iz Međuzemlja samo dvije riječi: JEBITE SE!
trixy 15.01.2004 u 09:13:05 profil autora
svi skupa zaboravljamo jedno - knjiga i film su dva različita medija.

po meni je peter jackson obavio fenomenalan posao, i koliko god mijenjao knjigu, i dalje je to Gospodar prstenova.

meni je Povratak kralja izvrsno napravio. i sviđaju mi se oni silni završeci. i dva puta sam pustio suzu. jebga, obožavam patetiku ;o)
svinjče 15.01.2004 u 14:30:14 profil autora
Hadžo,odi na antistres program.
zomri 15.01.2004 u 15:50:28 profil autora
hadzo, predlazem ti da ne gledas niti jedan film nastao nakon 1995., recimo. postedices se muka.
zv 15.01.2004 u 23:40:11 profil autora
to do: svaš


bas mi vas je lijepo vidjet kak se zabavljate.

ipak, moram branit hadziju jer cemo on i ja kad tad bit na istoj liniji, prestar je on za antistres.
svinjče 16.01.2004 u 13:35:15 profil autora
Hadzo 18.01.2004 u 01:25:42 profil autora
Antistres program? To su godine narode, što više odlazim od tridesete postajem sve čangrizaviji. Prije 10 godina pao bih vjerojatno na koljena pred Jacksonom, sada si dozvoljavam slobodu da mu pljujem po trećem dijelu. Tako ti je to kad ti se sužava prag tolerancije. Počinju te smetati neke stvari koje prije izvjesnog vremena ne bi niti primjetio. Preuranjena midlife crisis? Tko zna...Ali slažem se sa zv-om utoliko što mislim da ćete i vi jednoga dana, prije ili kasnije, doći na tu valnu duljinu. Tada ćete shvatiti što je pisac zapravo htio reći.
Hadzo 18.01.2004 u 01:27:20 profil autora
Zomrijev izljev genijalnosti možda niti ne zaslužuje komentar, ali evo samo ovoliko: prošle 2003. godine u kinu sam gledao najmanje pet odličnih filmova. Povratak kralja nije među njima.
Filip 22.01.2004 u 00:49:56 profil autora
jebote!

On je čuvar vremena, jahač mokrih valova...
Kao poštar lakog sna, on u snove dosurfa...