Forum

  Ukupno poruka: 54349 :: Ukupno korisnika: 1391 Online: 18
  Online >
Autor poruke
 
vlado 21.01.2003 u 20:56:17 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Primijetio sam da nije bilo nikakvih tema o ovoj vrsti glazbe. Slusamo li sta? Jesu li najpoznatiji favoriti u igri ili je neko iskopao nesto dobro ali manje poznato? Je li to uopce moguce u ovoj vrsti glazbe? Ja se lozim na Vivaldija, Hadziturjana...
Vrlo mi je ineresantna i reprodukcija klasicne glazbe: npr. izvedba Vivaldijevih '4 godisnja doba' Zagrebackih solista na obicnoj audio-kaseti bolja je od svih CD-ova na koje sam naisao (pariska filharmonija zvuci jadno npr.)
Ima li ko 'skolovan', pa da mi objasni, sto je zapravo s reprodukcijama klasicne glazbe? Zasto su toliko razlicite?
dju 22.01.2003 u 21:22:27 profil autora
Vlado, mačak, bravo za ideju! Ja volim. Ono, baš, baš. Silno mi je drag Dvorak, npr. njegova Deveta simfonija. Drage su mi i Haydnove simfonije, Mozartova opera Don Giovanni. Pa standard: Brahmsov Mađarski ples, Lisztovi klavisrki koncerti, pa Wagner...
Nisam pacijentica, ne držim to u diskmenu, nego si zavrtim tu i tamo, da me digne. Posebno kad radim neke primitivne (ženske) poslove: pegla ili usisivač u ruci, a Mozartova Alla Turca u ušima.
Izvedba, koliko sam skužila, ovisi o uvježbanosti orkestra, usklađenosti, a definitivno i o dirigentu. Nemoš vjerovat, al naša Filharmonija može ludo različito zvučat ovisno o dirigentu.
Predlažem kolektivni forumaški odlazak na neki koncert Zagrebačke filharmonije. Možda dobijemo popust kao grupa ;-)
lollipop 22.01.2003 u 23:24:31 profil autora
da, super.
ja osobno preferiram klavirska djela nad orkestralnim, cesto me u Lisinskom znala zabolit glava od toliko buke :)
moj miljenik je Beethoven, i opcenito se ogranicavam na romantizam, iako i u drugim razdobljima tu i tamo kapne koje djelce
sad se ne mogu sjetiti imena skladbe, ali ima jedno djelo na koje otkinem...to je po meni bit glazbe, kao da je sve krenulo od tuda i sve je sadrzano u tome....
electro cute 23.01.2003 u 11:23:37 profil autora
ne slušam baš.wagner mi ima dobrih momenata.chopin isto.jebiga, meni je to dosadno.šta ću sad kad su mi radiohead,mogwai,lambchop i mercury rev bolji.
vlado 24.01.2003 u 11:00:38 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Eh da, Dju, ono s peglom... Najbolje se spremi kuca uz kakav masterpiece. Cudna mi je percepcija te muzike, kao da je slusas, a ne slusas, angazman definitivno nije isti kao sa, hm, popularnom muzikom. Tu nema poruke, angazmana ni ikakvog ocekivanja, ostaje samo slusanje... Da li klasiku slusas kad nestane bijesa i kad se pomiris sa samim sobom?...
Doista, mozes li zamisliti glazbu uz scenu putovanja svemirskog broda, u vakuumu, u nepreglednom prostranstvu, u definiciji totalne tisine... Uz to je dovoljno jaka jedino klasika (2001: Odiseja..., stari, dobri Kubrick), sve ostalo je - nedostojno...
darko 27.01.2003 u 22:39:55 profil autora
Išao sam u srednju glazbenu, tako da sam se dosta toga naslušao, što uživo, što sa raznih diskova. od live izvedbe posebno pamtim orffovu "carminu buranu" i balet "ščelkunčik" od čajkovskog, koji stvarno izvrsno legne u božićno vrijeme. općenito, više volim orkestralna djela, a najdraža su mi "bolero" od ravela, griegov "peer gynth" i "slike s izložbe" by musorgski. klasična glazba često mi može pomoći da se opustim,da nekud otplovim sam...
trixy 28.01.2003 u 10:06:36 profil autora
nisam baš ljubitelj, ali Dvorakova Ma Vlast mi je zakon. pogotovo Vltava kad žubori.