Forum

  Ukupno poruka: 54349 :: Ukupno korisnika: 1391 Online: 18
  Online >
Autor poruke
 
gogolj 13.04.2006 u 13:47:21 profil autora
moj profesor S. Jelušić je zajedno sa svojom asistenticom i par studenata proveo istraživanje o prisutnosti knjige u hrvatskim medijima, možda će vas zanimati, pa evo rezultata:

PRISUTNOST KNJIGE U HRVATSKIM MEDIJIMA

mediji: novine, TV, radio

vremensko razdoblje: tjedan dana (1.-7. ožujka)

vrijeme (TV, radio): 18 - 22h

JUTARNJI LIST

-stalni tjedni prilog za kulturu Bestseler – četvrtkom, na 15 stranica

-predstavljanje vlastite biblioteke Bestseler

-članci – intervjui, predstavljanja knjiga i novih naslova, recenzije, ...

-ankete (KIS)

-oglasi (knjižare Profila i Algoritma)

VEČERNJI LIST, VJESNIK

Večernji list

-tijekom tjedna svakodnevno predstavljanje knjiga izdavača Moj izbor – kuharice, enciklopedije, biografije, znanstveno-popularna literatura

-članak na temu e-čitanja Besplatno čitanje hit literature


Vjesnik

-prilog Kultura

-tijekom tjedna svakodnevno predstavljanje knjiga – beletristika, publiscistika

-obavijest o novitetima – najčitanija knjiga, najprodavanija knjiga, izlog knjiga Info



HTV 1, HTV 2, HTV3

-teme vezane uz knjigu uključene su uglavnom u obrazovni program za djecu i mlade koji se emitira u prijepodnevnim satima

-u “udarnom terminu” knjiga nije 'prisutna' u programu

-kasni sati (oko i iza ponoći) – vijesti iz kulture te reklame za knjige pojedinih izdavača


NOVA TV, RTL

-nije zabilježeno niti jedno predstavljanje knjiga, novih naslova ili emitiranje priloga i emisija o knjigama i čitanju

HRVATSKI RADIO 1 , HRVATSKI RADIO 3

-tijekom cijeloga tjedna predstavljen je jedan naslov na temu utjecaja medija na odgoj djece danas

HRVATSKI RADIO 2

-predstavljena dva naslova u dva dana izdavača Mladinska knjiga i Školska knjiga



sadrzaj je izmijenio/la - gogolj u 13.04.2006 u 13:48:48
dju 14.04.2006 u 04:40:41 profil autora
ne kužim čemu to istraživanje? vjerojatno s namjerom da profesor i mili mu studentići poslije lamentiraju kako knjiga loše kotira u hrvatskim medijima. što uopće nije istina.
osim toga, mislim da je nedopustivo u istraživanju medija 2006. godine ne uzeti u obzir i domaće internetske portale, barem one najposjećenije.
i konačno, tretirati i hrv. radio u tom istraživanju, ali samo od 18 sati nadalje, čini mi se jako neozbiljno.
gogolj 14.04.2006 u 12:35:04 profil autora
reći ću samo da je ovo bilo pilot istraživanje i da se nije ni očekivalo da čovjek prati radio 24 sata dnevno i uvrsti internet portale i sve moguće novine od zareza, hrčka, vjesnika pa sve do modre laste ako još postoji..
čovjek je imao predavanje na temu tržište knjige u hrvatskoj i tu je govorio o marketingu i reklamiranju knjige kako na mrežnim stranicama(npr. www.elektronickaknjiga.com, www.bulaja.com etc) tako i u javnim medijima, valjda je mislio da bi bilo dobro napravit pilot istraživanje pa da vidimo kako knjige kotiraju u javnim medijima, bit će i milim mu studentićima zanimljivije, ali ne, nikako mu cilj nije bio radit to istraživanje kako bi lamentirao da je stanje knjige u hrv medijima očajno i ne, Jelušić nikako nije neozbiljan.
mene je iznenadilo kolko malo se pojavljuje knjiga na hrv radiu, za novu i rtl sam očekivao, a ni na htv-u nije baš bajno, sve u svemu - loše.
dju 14.04.2006 u 19:04:58 profil autora
gogolj, upravo o radiju ti govorim, za prvi program ne znam, ali treći sigurno ne zanemaruje knjige. zato i velim da je neozbiljno reći da je istraživanje obuhvatilo i dva programa hrvatskog radija, a istodobno pratiti ta dva programa samo u večernjim satima, od 18 do 22.
i nemoj osobno shvaćat moje postove. osim ako nisi jelušić glavom i bradom :)
gogolj 14.04.2006 u 20:05:46 profil autora
ma sve je ok..
nisam jelušić ali cijenim tog profesora.
i vjerojatno si u pravu što se tiče radija, ali velim da je to pilot istraživanje gdje je dopušten puno viši stupanj pogreške, pa ako pogreške ima već će je netko ispravit kao što si ti ispravila ovo za radijo :)