Forum

  Ukupno poruka: 54349 :: Ukupno korisnika: 1391 Online: 18
  Online >
Autor poruke
 
vlado 02.01.2006 u 12:17:20 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
/////sa iskona///////

""""
B.a.B.e se kalendarom za 2006. bore za muška prava na obavljanje kućanskih poslova. Dakle, ovoga puta se bore za muška prava na pranje, peglanje i kuhanje.
Grupa za ženska ljudska prava B.a.B.e. izdale su izvrstan kalendar za sljedeću godinu, duhovit i zabavan, koji može biti odličan, zafrkantski poklon, ali nikako ne patrijarhalnim i nazadnjačkim tipovima.
Naslovljen je Super junaci u kućnoj akciji i slijedom toga donosi za svaki mjesec po jednog općepoznatog muškog filmskog, stripovskog ili književnog heroja koji se bori s kućanskim poslovima.
Stavljajući najveće frajere svih frajera, čije se herojstvo uglavnom svodi na snagu i neku nadnaravnu sposobnost, u prljave kutke kućanstva, B.a.B.e. su time poručile: ako mogu oni, možete i vi.
"Ljudska prava muškaraca su neotuđivi, integralni i nedjeljivi dio univerzalnih ljudskih prava. Ta se prava svakodnevno krše nejednakim položajem i nepravednom raspodjelom odgovornosti, posebice u sferi tzv. prljavih poslova. Stoga je apsolutno nepravedno lišiti ih mogućnosti sudjelovanja, dokazivanja i odgovornosti na polju svakodnevnih kućanskih poslova", pišu B.a.B.e.
Dakle, ovoga puta se bore za muška prava na pranje, peglanje i kuhanje.
A kako su svoja prava ostvarili super junaci?
U 2006., po kalendaru ravnopravnosti, Bruce Lee se nalazi 'u gnijezdu užarenog glačala', Batmana je zapalo 'prokletstvo neuništive prašine', Robin Hood je nad zahodskom školjkom 'u klopci nemilosrdnih mirisa', Superman ide 'tragom neuhvatljivih grinja', Zagor se znoji dok mijenja pelene, a Čiko ga promatra na tom teškom zadatku, Darth Wader iz Ratova zvijezda se obračunava s tvrdokornim mrljama ribajući podu dok mu sa strane piše use the force... I tako se iz mjeseca u mjesec izmjenjuju junaci u zabavnom kontekstu.
Uz izvrsne ilustracije Alana Brežanskog pogođeni su duhoviti tekstovi ('Tajna paklene pećnice', 'Na prljavom zadatku'...) Daniela Vukovića.
Kalendar se po cijeni od 25 kuna može kupiti na Božićnom sajmu u Petrićevoj ulici u Zagrebu, a oni koji žive u drugim djelovima Hrvatske, mogu ga naručiti od B.a.B.a.
"""
--------------------

Vidio sam i ja taj kalendar, simpatican je.
Tamo na standovima su ga prodavali.
Samo, nigdje ne pisu autorska PRAVA za strip-junake.
Znate ono, BATMAN je autorsko vlasnistvo tog i tog i tako...
Nista.
A bore se za prava...
Ejjjjjjjjj
daniel 02.01.2006 u 18:19:42 profil autora
zajebato je to. ne pokušavaj sam doma. ili makni logo s prsa dlakavih i ne spominji imena junačka uzalud. 20 do 30% izmjene autorskog djela jest novo autorsko djelo. batman? ne, wannabebatman. šišmišmen. klijent svjesno preuzeo odgovornost unatoč upozorenjima. u nekim zemljama dobrotvorne organizacije mogu slobodno koristiti što im se prohtije. inače,korištenje super junaka (ili njihovih dvojnika) u advertisingu nije rijetkost (spiderman na pločniku u nesvijesti za sredstvo za čiščenje prozora, npr.; sumnjam da su platili milijune benjđamina za jedan ghost oglas (to je kad kreativci smisle nešto iznebuha pa mole klijenta da objavi samo jednom jer je to uvjet na odlazak tog rada na festivale oglašavanja koji nagrađenima donose slavu tj. novac)). spiderman? ne, tarantulamen. ova je kampanja dobila dosta besplatnog pr-a. naravno da bespravno korištenje nečijeg intelektualnog vlasništva sucks. pogotovu ako mu je cilj zaraditi novac, a ne senzibilizirati javnost o realnim problemima žena na našem muškom ognjištu, kume.
vlado 03.01.2006 u 04:23:40 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Ma ne moras placati, samo napises da je vlasnistvo tog i tog, najmanjim fontom, tamo negdje na kraju. Eventualno ga obavjestis.
arhimed 05.01.2006 u 14:21:09 profil autora
kalendar kao kalendar je super. ideja koja stoji iza kalendara nije toliko super.

"Ljudska prava muškaraca su neotuđivi, integralni i nedjeljivi dio univerzalnih ljudskih prava. Ta se prava svakodnevno krše nejednakim položajem i nepravednom raspodjelom odgovornosti, posebice u sferi tzv. prljavih poslova. Stoga je apsolutno nepravedno lišiti ih mogućnosti sudjelovanja, dokazivanja i odgovornosti na polju svakodnevnih kućanskih poslova", pišu B.a.B.e.
Dakle, ovoga puta se bore za muška prava na pranje, peglanje i kuhanje.


dakle, očito je da se one bore za žensku dominaciju. zašto nisu napravile kalendar na čijim će slikama i ženski i muški likovi iz stripova, knjiga i filmova raditi kućanske poslove? to bi bilo promicanje ljudskih prava za ravnopravnost, a ne ovo. što radi batmanova bolja polovica dok on glača rublje? nije valjda da cijepa drva ili mijenja svjećice u autu? ta ite, molim vas!
u svakom slučaju, ja jesam za ravnopravnost žena i muškaraca i suzbijanje nasilja (i to svakog nasilja, ne samo onog prema ženama), a babe se, kao, bore za ženska prava, a pritom se zalažu za ugnjetavanje muškaraca. to je u svojoj osnovi nehumano i nema nikakve veze s ljudskim pravima na koja se babe pozivaju. nije ni čudo što prošle godine nisu dobile novce iz državnog budžeta za svoje programe

zna li itko od vas jesu li one išta konkretno napravile za npr. zlostavljane žene i djecu?
electro cute 06.01.2006 u 21:34:25 profil autora
pojele su moj domaći rad.
Bilbao 15.01.2006 u 19:06:40 profil autora
Jebote, Arhimede, što si se sav usplahirio, kao da ti je Sanja Sarnavka u najmanju ruku provalila u stan u gluho doba noći, uvalila peglu u ruke i naredila da joj ispeglas 100 pari gaća.

Ne vidim stvarno zašto bi te toliko spopala ideja o ženskoj dominaciji, osim ako studiraš na Filozofskom?!

Što se kalendara tiče: dok Batman čisti wc, njegova ženska polutka vjerojatno sprema ručak u kuhinji, ali to nije prikazano jer bi, KAO PRVO, uvrštavanje obje prostorije sjebalo kompoziciju, a KAO DRUGO, suvišno je prikazati i žensku stranu jer se PODRAZUMIJEVA da ona nešto radi. Fokus je fokus, pozadinu znamo.

A sad mi ispeci kajganu! Ali onako fino ispeci, da malo zagori dolje, i da ne ostane onaj bjelanjak da se razvlači, od toga mi se povraća...
sadrzaj je izmijenio/la - Bilbao u 15.01.2006 u 19:09:06
arhimed 15.01.2006 u 22:50:47 profil autora
Jebote, Arhimede, što si se sav usplahirio, kao da ti je Sanja Sarnavka u najmanju ruku provalila u stan u gluho doba noći, uvalila peglu u ruke i naredila da joj ispeglas 100 pari gaća.


nisam se usplahirio jer se ne osjećam ugroženo od strane sanje sarnavke i baba, ali bio sam malo isprovociran u trenutku pisanja posta, a to ne znači da sam ženomrzac, bilbao. mislim da je kampanja s kalendarima promašena i da ne služi svojoj svrsi (dakle, borbi za ravnopravnost žena i muškaraca) zbog toga što:

1) većina ljudi za taj kalendar neće nikad čuti niti će ga vidjeti; koliko je meni poznato, to je u medijima popraćeno više kao fancy pizdarija za liberalne ljude, a manje kao akcija nevladine udruge. ispravite me ako nisam u pravu.
2) čak i kad bi, hipotetski, kalendar baba ušao u svako kućanstvo to ne bi ništa promijenilo jer da bi se nešto pomaklo i poboljšalo po pitanju ženskih prava, trebalo bi se učiniti nešto više od izdavanja kalendara.
3) slike kalendara šalju krive poruke (o tome sam u prethodnom postu pa nema potrebe da to ponovo pišem). kao što tebe, opravdano, ljuti kad te netko omalovažava zbog toga što si žena, tako i ja imam pravo biti ljut na sarkazam tipa: “muškarci imaju pravo na rad, a to pravo im se svakodnevno uskraćuje bla, bla, bla…” jer u svom polazištu ima generalizaciju prema kojoj su apsolutno svi muškarci lijenčine i zlotvori, a znamo da nisu to ti je isto kao da kažeš da žensko ne može bit i lijepo i pametno, a znamo da ljepota ne isključuje pamet i obrnuto
mislim da bi se kampanje za ravnopravnost spolova trebale usmjeriti tako da, osim toga što kritiziraju “talibanske” poglede na spolne uloge, djeluju i tako da ohrabre intelektualke da zauzmu više prostora u medijima, s tim da njihov medijski angažman ne bude vezan isključivo za ovu tematiku o kojoj sad raspravljamo, već za područja u kojima su eksperti. znam, jebi ga, da ovo zvuči utopijski, ali to je moj point of view. mnoge žene se u medijima dobrovoljno prikazuju kao seksualni objekti i tako, indirektno, potkrepljuju percepciju žene kao bića koje je samo za madrac. pročitaj intervju dubravke ugrešić u zadnjem broju ferala. ona je na jednom mjestu isto to rekla, ali drugim riječima.


Što se kalendara tiče: dok Batman čisti wc, njegova ženska polutka vjerojatno sprema ručak u kuhinji, ali to nije prikazano jer bi, KAO PRVO, uvrštavanje obje prostorije sjebalo kompoziciju, a KAO DRUGO, suvišno je prikazati i žensku stranu jer se PODRAZUMIJEVA da ona nešto radi. Fokus je fokus, pozadinu znamo.


iz konteksta kalendara i proglasa koji ga prati, ne podrazumijeva se da žena nešto radi, nego se podrazumijeva da gospodari, odnosno da bi trebala gospodariti. ako dvije slike sjebavaju kompoziciju, moglo se stavit dva lika na jednu sliku kako obavljaju neki posao u istoj prostoriji ili se moglo na jednoj slici prikazat muškog lika, a na slici koja pripada slijedećem mjesecu, ženskog lika i tako naizmjenično. tako bi svaki spol imao po 6 slika i eto ti ravnopravnosti.

A sad mi ispeci kajganu! Ali onako fino ispeci, da malo zagori dolje, i da ne ostane onaj bjelanjak da se razvlači, od toga mi se povraća...


yes, ma’m, on your command, ma’m
ali moraš mi prvo popravit šporet
electro cute 15.01.2006 u 23:29:18 profil autora
ma šta koji kurac?! kakva jebena ravnopravnost!? marš u kuhinju ženo, i ispeci mi finog odojka jer ću te inače puknut šakom po glavi, razumiš?!
pavle 17.01.2006 u 10:45:59 profil autora
zašto žena ima male noge? da kad stoji bude bliže štednjaku.
radovan 3. 17.01.2006 u 11:15:08 profil autora
suti zeno ou ju stjupid bitch,
kad idem u kafic,
suti zeno ou ju stjupid shit,
kada idem pit,
jer bolje da mi ruka casu drzi,
nek da lice tvoje przi!
gasitelji pozara - vatrogasci

...otkako sam poceo redovno da prcam,
ja u teskim dugovima grcam...
-braca bez gaca-
electro cute 18.01.2006 u 00:04:36 profil autora
ženo, ja sam radikalni feminist
zato brže daj mi jist
Bilbao 19.01.2006 u 18:57:38 profil autora
Eh, Arčibalde, bojim se da ces morati tu i tamo pretrpiti malo suptilnog sarkazma, kao zrtvu za grijehe tvoga roda, isto kao sto ja gutam, (poput sperme, huh huh, jel' tako electrocute?) sarkazam na racun svoga roda. Spola. Stagod.
I ne trudi se uvuci me u musko-zensku diskusiju, generaliziranja mi je vec preko pregace, a ponajvise ljudi poput Ugresicke koji se vec stoljecima razbacuju pljesnivim floskulama..."ponizavajuce groteskni imidz" danasnjih zena - sta to sad konkretno znaci, Sanja Sarnavka u mini suknji?! Ma hajde bre!
sadrzaj je izmijenio/la - Bilbao u 19.01.2006 u 19:00:48
arhimed 19.01.2006 u 21:36:13 profil autora
Eh, Arčibalde, bojim se da ces morati tu i tamo pretrpiti malo suptilnog sarkazma, kao zrtvu za grijehe tvoga roda, isto kao sto ja gutam, (poput sperme, huh huh, jel' tako electrocute?) sarkazam na racun svoga roda. Spola. Stagod.


ajd dobro.

I ne trudi se uvuci me u musko-zensku diskusiju


uopće se ne trudim oko toga. ti si se samoinicijativno uvukla u muško-žensku diskusiju. ja sam samo odgovorio na post u kojem si me apostrofirala.

generaliziranja mi je vec preko pregace


i meni. drago mi je da se bar oko jedne stavke slažemo.
electro cute 20.01.2006 u 00:03:00 profil autora
meni niko nikad nije gutao spermu. samo da se zna. generaliziranja su u kurcu. a kak tu ne govorimo o nasilju na ženama, nego o ravnopravnosti spolova, mogu slobodno reć da je sve to goli kurac/gola pička. spolovi su ravnopravni već 90ak godina. a to šta su se te ženske spanđale s kretenima koji su neuviđavni i glupi, ko im je jebeno kriv. najlakše je glumit žrtvu.

nasilje nad ženama, e to je već neka druga priča. no danas postoje sudovi i razne institucije i treba samo skupit hrabrosti. znam da malo banaliziram, i da to nije baš jednostavno, al molim vas, za svaki problem na svijetu postoji riješenje (i za dobar dio problema to riješenje je dostupno), a svaki strah može biti prevladan.
backdrifter 20.01.2006 u 01:01:57 profil autora
omnomnom
sud!?
ma daj molim te
di ti zivis
pa ak netko moze tak mlatit zenu onda zamisli sta ce joj napravit kad ga ova bude tuzila il nes
hopla
bice mrtvih

ovo oko ravnopravnost se slazem
backdrifter 20.01.2006 u 01:24:12 profil autora
omnomnom
prigodno
strip u magazinu
od
filipa kelave

sadrzaj je izmijenio/la - backdrifter u 20.01.2006 u 01:27:18
Bilbao 20.01.2006 u 02:02:33 profil autora
Ma, Arčibalde, srećo, 'ko te ne b' apostrofir'o!:*
A ti electro, ccc...rekli smo da nećemo generalizirat, a ti nanovo! ("najlakše je glumit žrtvu", op.B.)
Jebiga, na svetu postoji jedno mračno carstvo - zove se ljudska psiha. Među nama, pa i u nekima od nas, obitavaju sablasti zvane "profil žrtve" - zajebato. Vjeruj, o vjeruj!, žemska koja se vraća svome partneru po još par prekrasnih modrica...ne čini to zato što nema novca za šminku.
sadrzaj je izmijenio/la - Bilbao u 20.01.2006 u 02:04:03
electro cute 20.01.2006 u 03:05:35 profil autora
o dragi bilbao, meni je to savršeno jasno. i znaš kaj? ko je jebe. želiš bit žrtva? to te napaljuje? izvoli srećo, put ti je otvoren. na svijetu ima i previše kretena koji će naprosto uživat u tome da ti razbiju pičku iz dana u dan. mene su fino odgojili, samo najveća stoka udara žene. i ja se toga držim. žene su za ljubljenje, ne za udaranje.
moja cura ima frendicu koja samo traži problematične tipove koji ju maltretiraju i ucjenjuju i ponižavaju u javnosti. imala je jednog koji je bio dobar ko kruh, al on joj nije bio dovoljno muško. mila, samo izvoli, i ne žali se više, jer što si tražila, to si i dobila. za ljude koji se svjesno pozicioniraju u položaj žrtve nemam nimalo suosjećanja.

bekdrifter, znaš kaj ti sad kažeš? ajd promisli! ti kažeš, e muž ubija boga u meni, ono, svaku večer mi izmijeni lični opis i kaj da ja sad tu napravim? šareni kalendar koji govori o ljudskim pravima?! ili ne, još bolje, nek ne napravi ništa jer ako ode na miliciju muž će je ubit?!?!!? koji kurac?!?!?! iovak je mlati. rađe bi umro nego dopustio da me neko ponižava iz dana u dan, i učinio bi sve kaj mogu da se toga riješim. jedino ne bi ubio. s tim ne bi mogo živit. (uostalom, samoobrana brijem nije svjesna pa ne znam). vidiš, bekdrifteru, to je ono što se zove samopoštovanje, žišku? a i nagon za samoodržavanjem. mislim, postoje zajebane situacije, svi smo gledali ljilju forever i plakali na kraju, i slažem se da tim ženama treba pomoć, al one nam se prvo trebaju obratit za pomoć. a ti bi ih fino pustio u strahu da žive s katancem na ustima? ne? onda koje je tvoje rješenje?
vidim da o svemu ovom nemaš pojma. sasvim jasno, vi u rijeci nemate takvih problema. riječke najbolje su čke čke ;)
backdrifter 20.01.2006 u 14:13:02 profil autora
omnomnom
okej ja stvarno nemam pojma o tome
al imas li ti?
ima li itko osim zena kojima se to dogadja?

puno je razlicitih situacija, afkors
al brijem da je jedna od cescih ta da se te zene boje za svoju djecu. kuis ono sta ce bit s mojom djecom ak mene muz ubije
da odem na sud
pa da sve riskiram
il da trpim
za svoju djecu

neznam, istina nemam rjesenja

i da, prema ovome sto ti govoris ak je zena tolko glupa pa voli krivog coeka onda ko ju jebe, nek ju bije

nadam se da si u pravu kad kazes da u rijeci nema puno nasilja nad zenama

pis

sadrzaj je izmijenio/la - backdrifter u 20.01.2006 u 14:15:27
Bilbao 20.01.2006 u 14:19:02 profil autora
"za ljude koji se svjesno pozicioniraju u položaj žrtve nemam nimalo suosjećanja"
Zapravo to nitko od tebe ni ne traži. Samo mislim da je bolje NE elaborirati svoje stavove na temu (nasilje nad ženama)o kojoj, čini mi se, nitko od nas nema pojma iz prve šake, pardon, ruke! Sve skupa je malo neukusno, a mi smo već veliki; ponekad je bolje šutjeti nego srati. U protivnom se pretvorite u Milana Ivkošića (na kojeg me neodoljivo podsjeća zadnji cuteov post).
Toliko od mene do daljnjeg, srdačan pozdrav!

electro cute 20.01.2006 u 17:01:16 profil autora
naravno da imam iskustva iz praktički prve ruke. i moja sestična se riješila tog čovjeka iako je s njim imala dijete. moja familija joj je pomogla kolko je god mogla. jebiga. zaš bi trpjela radi djece? kaj misliš da djeca ne trpe ak im stari ubija boga u materi iz dana u dan? je, to je fakat zdravo okruženje za odgajanje dijeteta, nema šta.
bilbao, ivkošić ti je u gaćama :P (u biti, želim ti reć da ne sereš). ovo je jedna najobičnija rasprava, a rasprave služe da bi se u njima iznosila mišljenja, a ne da bi se ta mišljenja prešućivala. ne kažem da je ovo bilo baš jako detaljno i konstruktivno, prije bi rekao da je bilo jako površno i dezorganizirano, al nema veze.
pusa.