Forum

  Ukupno poruka: 54349 :: Ukupno korisnika: 1391 Online: 18
  Online >
Autor poruke
> Ostalo > Papa
 
dju 01.04.2005 u 16:50:47 profil autora
Nekako mislim da je zaslužio barem topic na ovome forumu. Baš sad kad je već primio posljednju pomast i kad cijeli svijet iščekuje vijest o njegovoj smrti, kad se novinski stupci pune komentarima njegovih grčeva i hroptanja, kad piskarala već pišu in memoriame, da im ne zafali kad Papa izdahne.
Mislim da je divan i da je dobro da je tako dugo bio na zemlji i stigao se navozati u svome papamobilu uzduž i poprijeko planeta i dati ruku svima koji su ga htjeli dotaknuti.
Ako ima Boga, nadam se da je sličan ovome papi.

sadrzaj je izmijenio/la - dju u 01.04.2005 u 17:00:27
zv 01.04.2005 u 18:54:14 profil autora
to do: svaš
brijem da nema, tak da...
electro cute 01.04.2005 u 19:20:56 profil autora
dobar je papa. jedan od rijetkih koji će u raj.
inga 01.04.2005 u 19:42:00 profil autora
onome tko dode nakon Njega nece biti nimalo jednostavno s tom silnom ostavstinom

nitko 01.04.2005 u 22:53:12 profil autora
da, ak se uspoređuje s ostalim papama, dobar je. jedan od 5.
ipak, mnogo je tu konzervativnosti i sranja proizašlo iz njegovog svetog mandata, no ono što ne bih volio da nam promakne jest činjenica da vjerojtno niti south park tvorci nebi ismijali nekog čovjeka kao što mu je to posljednjih dana činila crkva. sramotno i smiješno ismijavanje svetog invalida.

a ondak još i hrvatske televije sa informacijama. prvo je na rtl objavljena izvanredna vijest. naime, rekli su u vatikanu da će, ako papa umre, zatvoriti neka vatikanska vrata. i onda su ih zatvorili, ali problem je bio što to u isto vrijeme rade svaki dan. i onda je krenulo. malkoc je mrtav, pa onda saznamo da nije (ajmo otvorit kladionicu, kad će, u koju uru). smiješno.
po tko zna koji puta se dokazuje da to apsolutno nema a ma baš nikakve veze s isusom.

uz sve to, malkoc me nasmijaše i sva ta tužna lica katolika diljem svijeta. kako čovjek izgleda, smrt je za njega stvarno radosna vijest, ali kako već odavno znamo, katolicizam je ionako crkva smrti pa ovakve situacije stvarno dobro sjedaju u atmosferu.
da, smiješno je. bio sam u vatikanu, vidio to siromaštvo i ne mogu, a da se ne sjetim podatka iz nekog dokumentarca od prije neki dan. kažu da u africi umre djece od gladi otprilike omjerom kao da se svakih 15 minuta sruši jedan avion djece.
nitko za njima ne plače, posebice ne ona vatikanska sirotinja.
znam da zvuči glupo i otrcano u trenutku kada umire najkomercijalniji svetac zapadnog svijeta, ali jebiga, smiješno je vidjeti ovu našu divnu katoličku zemlju kako svi dišu ko jedan. možda sve to ima veze i s antom gotovinom. što našem svetom narodu bog želi sada poručiti?

a bio je jedan od 5 dobrih papa (od 280-ak njih do sada).
a možda nas čeka i smak svijeta s njegovom smrću kako to netko reče prije nekoliko godina.
i na kraju, strah me što će najveća politička stranka na svijetu sada napraviti, tj. koga će izabrati.

strah me razmišljati.

p.s. možda sutra, ne bih se čudio, saznamo da je karol zapravo karlo i da je on bio hrvat. nešto poput f. lista koji je zapravo po jednom našem nadahnutom glazbenom istraživaču zapravo franjo list (naše gore list),a uz to dodajmo i haydena kao hrvata i sve je jasno.
ma je, hrvat je.
vlado 02.04.2005 u 12:25:38 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Puno je papa, ali samo je jedan Pape!
radovan 3. 02.04.2005 u 14:41:41 profil autora
mozda sada bozanic postane papa hehe.
ma svaka cast papi, ali takav cirkus oko smrti jednog covjeka je stvarno van granica dobrog ukusa...
electro cute 03.04.2005 u 15:54:14 profil autora
nitko, da, crkva je bezze, al ovaj put si zamijenio crkvu i medije.
nitko 04.04.2005 u 14:44:15 profil autora
slažem se da su u ovom slučaju mediji odigrali presudnu ulogu, ali ono što je mene najviše frustriralo je činjenica da su tog jadnog čovjeka upravo predstavnici crkve stavljali u prvi plan i pred kamere umjesto da ga zamijene. zar je važnija titula od čovjeka? naravno da je, a da pri tome nemam nikakva uvida u političke zavrzlame i ljigavoće od tih tzv. moralnih predstavnika. čovjek je bolestan već godinama, ali ima tu i nečeg dubljeg. čini mi se da je upravo ovakav papa najbolji simbol današnje, svete nam, katoličke crkve.

akademik stanislav tuksar, meni vrlo dragi čovjek, jednom prilikom reče: "ja razgovaram s bogom, a ne s papama i biskupima."
vlado 04.04.2005 u 17:03:47 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Na svijetu postoje razne institucije, neke kraceg, a neke duzeg vijeka...
Crkva, recimo, traje brat bratu vec 2000 godina.
Skola nesto krace, iako mi jos uvijek ucimo u sistemu od nekakvog Karla, kojem sam zaboravio prezime ili nadimak (upomoc), al je zivio prije nekoliko STOTINA godina... Koji je, btw, uspostavio i ovakav vojni sistem (o, da!), kao i zdravstvo itd.
E vidis, pavle, mi idemo u skolu. Svi.
Svi uglavnom odlazimo u vojsku, ja sam srecom isao civilno sluziti.
Odlazimo i u bolnicu. Zivimo u obitelji (institucija). Idemo na posao, cesto u neku instituciju.
Mi zivimo, oko 70% zivota, u nekim institucijama!
I sad, da te pitam, pavle...
Zasto se crkva iskljucivo blati zbog licemjerja, kao da je to privilegija iskljucivo te institucije, a ne svih drugih?
Da pojasnim, evo Primorac, nevidjeni papak, hoce da rijesi jednom zasvagda pitanje hrvatskog pravopisa... Sta mislis ti o tome?
Mislim, mene boli kurac sta ce oni odlucit, ja pricam kako pricam, pismen sam.
Odnosno, zasto tebe toliko muci crkva, kao institucija?
Meni je ovaj papa drag, kao i odlicni ucitelji, odlicni doktori... Jedino mrzim odlicne vojnike, al dobro.
Papa je bio odlican svecenik. U cemu je problem?
Gle, meni je stric bio svecenik, vrlo specifican, buduci je bio grkokatolicki svecenik (oni spadaju u tzv. svjetovne), jer se mogao ozeniti i imati djecu.
Naprosto, celibat nikad nisam razumio, a vidio sam crkvu iznutra, kao instituciju. I mogu ti reci da je to jedna obicna ljudske tvorevina. Dakle, kvarna i trula. Kao i sve ostalo.
Ali postoje ljudi u raznim institucijama koji svoj posao obavljaju casno, posteno, predano i s ljubavlju. Oni su bitni.
Institucije su aksiom. Vjecne su, i tu se nista nikad nece promijeniti.
Nase je da naucimo zivjeti s tim.
inga 04.04.2005 u 17:41:57 profil autora
ako je crkvu ustolicio sam Isus onda joj je valjda dao i poslanje, za njezine se grijehe ovaj Papa javno i pokajao

Papa mi je najmanje izgledao kao necija marioneta, mislim da je do kraja i svom snagom radio ono sto je kao Papa mislio da treba
i da je pokazao kako sve ono od cega danasnje drustvo zazire, ponajvise starost, ruznoca, bolest, patnja i nemoc, da sve to moze biti i blagoslov i vrijedno zivota

nitko 05.04.2005 u 12:42:08 profil autora
radi se isključivo o profesionalnoj deformaciji. moj je problem što studiram na filozofskom fakultetu družbe isusove. studiram tamo filozofiju i religijsku kulturu. radi se o tome što je to u hrvatskoj tzv. najobjektivnija verzija studija religioznosti. ideja je da uz kršćanstvo proučava i druge religije. radi se o uglavnom najučenijim stručnjacima u katoličkoj crkvi. i onda kroz svo to vrijeme prilično se zagrijem za proučavanje religije, prođem praktičnu fazu, buntovnu fazu, fazu kroničnog gađenja, spoznajnu i sve me to dovede do ogromne frustracije. postoje tamo ljudi koji su odlični i prilično spremni na dijalog, ali kroz moje trenutne spoznaje ono što sam saznao je činjenica da kršćanstvo ne želi priznati nekome drugome da je u pravu. samo oni imaju apsolutnu istinu. naravno da tu možemo govoriti o drugom vatikanskom koncilu koji se otvorio svijetu i priznao barem ponešto iz drugih religija, ali unatoč tome, radi se o sustavima i teološkom dogmama, koje, ako ćemo iskreno, meni apsolutno nemaju smisla. a radi se o 2000 godina. gomila godina zabrane drugačijeg mišljenja. svatko tko je mislio drugačije bio je spaljen.
a onda još i proučavanje povijesti crkve. moram priznati da se ne bih osjećao moralno da nakog toga ne ostanem frustriran. ja volim isusa i mislim da je bio odličan, ali budimo realni, isus nije napisao niti jednu rečenicu, a sve ono na čemu se danas temelji kršćanstvo interpretacije su ljudi koji ne mogu u istu kategoriju sa ovim Čovjekom.
a isus je pričao o nekim kraljevstvima božjim u čovjeku, otvarao se i rušio konzervativnost tadašnjih crkava.
da, malkoc me smeta što se ova crkva poziva na isusa.
nažalost, zahvaljujući svojim stavovima prečesto prešućujem odlične i vrlo religiozne svećenike koji to stvarno zalsužuju, ali radi se o otvorenosti prema drugima, jer unatoč prilično lošem stanju fakulteta na kojem studiram, određeni stupanj komparativnosti me je naučio da nema, na unutrašnjem nivou velike razlike. sve je ovo vanjski folklor i nemam ništa protiv toga, tek činjenicu da popizdim kada gledam ljude oko sebe kako meni drage ljude uče da su joga i meditacija vražje discipline pa onda još tome kad ljudima objašnjavaju da ne trebaju čitati svakakve knjige. radi se o učenju da ljudi nisu tu da misle. kakav je to bog. jebeš takvog boga. sasvim mirno to mogu reći jer u takvog boga ne vjerujem.

zaključio bih ovo isprazno šamaranje vjetra jednom meni jako fascinantnom situacijom. toma akvinski, dominikanac na čijoj teologiji stoji katolička crkva, navodno je doživio pred smrt neku vrstu uvida i kada ga je njegov pomoćnik molio da završi dio jedne od svojih teoloških enciklopedija, on je rekao: tek sada vidim da je sve ovo što sam do sada pisao obična slama.

radi se o zdravoj religioznosti, a ono što primjećujem konzervativnost je frustracija.
čast izuzecima.
inga 05.04.2005 u 13:26:39 profil autora
nitko, evo nam spone, pa ti studiras s mojom vjencanom kumom, njoj je taj faks hobi.
inga 05.04.2005 u 13:31:12 profil autora
hocureci, nemoj prolupat
ljubi druge kao samog sebe
i pusti ih da zive
to je valjda htio reci toma
Gospodnetić 11.04.2005 u 19:32:34 profil autora
Kršćanska vjera, baš kao i svaka druga, individualna je stvar koja se prvenstveno zasniva na iskustvima i osjećajima, nju je nemoguće "suditi".
Kršćanske crkve pak, svojim ponekad grotesknim ponašanjem, upravo same traže ovakve argumentirane kritike s kojima se apsolutno slažem.

Meni se činilo da je Karol bio dobar čovjek, u ovakvim trenucima se kuži kako je zapravo jako malo dobrih ljudi koji imaju toliku medijsku i političku moć. Čini mi se da ju je Karol koristio u dobre svrhe.
Bio je ok Papa, na momente je bio zaista liberalan i otvoren što je za svaku pohvalu, jedini minus su mu za moj ukus bili stavovi o abortusu, no to je ruku na srce i očekivano....
Bojim se samo da ovaj Papa koji bu ga naslijedil ne bu neka konzerva i da se ne posvadi sa svima...
sadrzaj je izmijenio/la - Gospodnetić u 11.04.2005 u 19:40:43