Forum

  Ukupno poruka: 54349 :: Ukupno korisnika: 1391 Online: 18
  Online >
Autor poruke
 
amnesiac 28.11.2004 u 19:29:09 profil autora
Ako s nekim želite da pričate o listi njihovih najomiljenijih / najboljih filmova svih vremena, njihov odgovor zavisiće od nekoliko faktora. Tako na primer, pričate li sa tinejdžerom, njegovu listu će najverovatnije činiti ostvarenja koja imaju najnaprednije specijalne efekte. Stariji ljudi će vam rafalnom paljbom osuti naslove poput: Casablanca, Gone With A Wind, Citizen Kane. Opet, ako pitate moju devojku koji joj je omiljen film, ona će vam reći – Piano (veoma dirljiv i jak film u svim svojim sferama). Kao što i sami zapažate, kod ovakve diskusije najvažnije su godine, iskustva sagovornika i njihovi lični afiniteti. Dakle, lista će retko ili nikad biti ista, ali opet svaka će nam na svoj način govoriti o osobi koja ju je sastavila.

Moji favoriti su filmovi koji su mi prišli na nekakav specifičan način i pobudili u meni osećanja. To ne moraju biti filmovi koji su stvoreni sa gomilom para, ili oni koji su zaradili najviše, ili pak oni koji su prigrlili najviše Oskara. Moja lista filmova uključuje one filmove koji su mi promenili perspektivu gledanja na pojedine stvari i koji su mi otvorili oči, te sad određene stvari posmatram potpuno drugačije. To su filmovi koji se završavaju u suzama, tužnim ili srećnim, svejedno je. Isto tako postoje i oni koji su me naterali da poželim da živim u drugom vremenu ili da otputujem na neko daleko mesto znano samo meni i filmu.

Bez dalje rasprave, evo filmova koji bi danas, ali ponavljam danas, ponudio kao odgovore na pitanje s početka teksta – 20 najboljih filmova svih vremena.

Fight Club (1999. David Fincher, Ed Norton, Brad Pitt, Helena Bonham Carter)
The Shawshank Redemption (1994. Frank Darabont, Tim Robbins, Morgan Freeman)
A Beautiful Mind (2001. Ron Howard, Russell Crowe, Ed Harris)
Good Will Hunting (1997. Gus Van Sant, Matt Damon, Robin Williams)
Dr. Strangelove (1964. Stanley Kubrick. Peter Sellers. George C. Scott. James Earl Jones)
The Godfather 1 (1972. Francis Ford Coppola, Al Pacino, Marlon Brando, Robert Duvall)
Forrest Gump (1995. Robert Zemekis, Tom Hanks)
A Space Odyssey 2001 (1968. Stanley Kubrick, Keir Dullea, Gary Lockwood)
Philadelphia (1993. Jonathan Demme, Tom Hanks, Denzel Washington)
American Beauty (1999. Sam Mendes, Kevin Spacey, Annette Bening)
A Clockwork Orange (1971. Stanley Kubrick, Malcolm McDowell)
Ben Hur (1959. William Wyler, Charlton Heston, Hugh Griffith)
Amelie (2001. Jean-Pierre Jeunet, Audrey Tautou, Mathieu Kassovitz)
Three Colors: Blue (1993. Krzysztof Kieslowski, Juliette Binoche)
The Silence Of The Lambs (1991. Jonathan Demme, Joddie Foster, Anthony Hophinks)
Scent Of A Woman (1992. Martin Brest, Al Pacino, Chris O’Donnell)
Schindler’s List (1993. Steven Spielberg, Liam Nelson, Ben Kingsley)
Seven (1995. David Fincher, Morgan Freeman, Brad Pitt, Kevin Spacey)
Trainspotting (1996. Danny Boyle, Ewan McGregor, Ewen Bremner, Jonny Lee Miller)
Saving Private Ryan (1998. Steven Spielberg, Tom Hanks, Tom Sizemore)
electro cute 28.11.2004 u 21:57:48 profil autora
ček malo...tebi je good will hunting dobar film?!
amnesiac 29.11.2004 u 00:40:58 profil autora
kao sto si i sam video meni su svi filmovi koji imaju tu licnu fazu OK. good will huntiga iz gomile slicnih izdvaja odnos perifernih stvari kao sto su potreba za znanjem i samo znanje od onih glavnih kao sto su emocije, ogoljene sa svom svojom lepotom. film moras da posmatras u tri dimenzije. naravno ona treca ti je koliki dubok trag ostavlja na tebi. sasvim je prirodno da nemamo svi isti ukus, ali ajde daj par imena da znam o kome/cemu se radi. usput matt damon je izvrstan glumac nove generacije, koji zajedno sa robinom w. daje ono sto je svakom filmu potrebno - demistifikaciju sveznanja!!! kao sto neko nekad rece: za tango je potrebno dvoje! niko nije rekao da moraju biti suprotnog spola.
gargamel 29.11.2004 u 01:20:07 profil autora
-Kill Bill(cijeli, dakle vol.1+vol.2)
-Klub boraca
-Amelie
-Otac na službenom putu
-Sakupljači perja
-Leon profesionalac
-Veliko plavetnilo
-Vrtlog života
-Sedam
-Breza
-Don Juan de Marco
-Papilon
-Lovac na jelene
-True romance
-Edvard škaroruki
-Generacija X
-Taksist
-Carlitov način
-Život je lijep
-Napuštajući Las Vegas

Redoslijed nije bitan
zhena 29.11.2004 u 12:36:39 profil autora
Diplomac
Ben Hur
Viktor i Viktorija
Kabare
Sjaj u travi
True Romance
Alien
Dina
Ratovi zvijezda
Gospodar prstenova
Highlander
Matrix
Dečki ne plaču
Knjiga o džungli (crtani)
Guslač na krovu
Kosa
Butch Cassidy & Sundance Kid
Boja purpura
Carstvo sunca
Betty Blu






sadrzaj je izmijenio/la - zhena u 29.11.2004 u 12:39:45
vlado 29.11.2004 u 18:55:26 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
- Apokalipsa sad
- Blade Runner
- Balkanski spijun
- Warriors
- Gospodar prstenova, 1. dio
- Knjiga o dzungli /crtani/
- Privedite osumnjicene
- Dogville
- Sjecas li se Doly Bell
- Amarcord
- Gradjanin Kane
- Svjetla pozornice
- Cabaret
- Man on the moon
- Kum, 2. dio
- Paklena naranca
- 2001: Odiseja u svemiru
- Lovac na jelene
- E.T.
- Diplomac
gargamel 29.11.2004 u 22:17:43 profil autora
Sjećaš li se Doly Bell sam gledao samo jednom i sjećam se samo da mi je bio super. To bih baš volio pogledati opet.
darko 29.11.2004 u 22:40:53 profil autora
jel to kusturica?
profesor hrvatskog u srednjoj nam je barem 15 puta u 4 godine spominjao taj film. di bi se to moglo nabaviti?
amnesiac 30.11.2004 u 00:31:46 profil autora
Trebalo bi uvesti posebnu rubriku koja bi se ticala “domaceg” filma. Naravno, pod domaci smatram sve filmove proizvedene na tlu bivse SFRJ. Bilo da se radi o filmovima proizvedenim u ono, proslo vreme, ili da se radi o filmovima koji dolaze iz drzava koje su nekad cinile to proslo vreme. Svakako da je to interesantna tema i donekle intrigantra tema. No, bilo kako bilo – da ne kazete kako ja nepreferiram i domacu robu nego samo onu stranu (a sta ces… proda’ se za male pare!!!) dajem short listu rezisera koje valja pogledati i imati o kolekciji.

Kusturica, Goran Markovic, Goran Paskaljevic, Slobodan Sijan, Srdjan Dragojevic… siguran sam da sam nekog preskocio!!!

E sad nije fora u listama i tome slicno, nego samo JEDAN jedini film. Dakle, koji je to film, zasto???

BURE BARUTA
Godina proizvodnje: 1996 – 1998
Reziser: Goran Paskaljevic
Uloge: Lazar Ristovski, Miki Manojlovic, Bogdan Diklic i zaista, zaista hrpa faca sa svih podrucija…

Kada sam prvi put gledao ovaj film, na izlasku iz bioskopa jedna starija gospodja je izjavila kako nikad nije gledala gori film i da nije istina da nam je tako. Da, bese to cudno vreme… Zaista i meni samom je trebalo dosta dugo da skontam sta je zapravo – sta, i ko je zapravo – ko. Ali ni u jednom momentu nisam pomislio da je ista od prikazanog – laz, podvala ili kako je tada film bio okarakterisan – zapadno-masonsko-djindjicevo podvaljivanje. Film nije bio nista od toga. Film je bio s one strane barikade. Grad se borio sa nemanima i nazalost izgubio. Nema veze sto se dve godine nakon filma nesto pocelo rolati i dalje smatram da sam porazena strana. Grad je izbubio svoju najvecu bitku. Inteligencija je porazena. Brod ludaka i dalje luta okeanom bez ikakvog smisla. Zaista se uvek toliko skenjam kad pisem o ovom filmu da je to strasno… verovatno cu nesto dopisati kasnije sad nemam zivaca.

Eto, toliko. Obavezno pogledati.

Ako nekom nesto treba od domacih filmova ja sam dobro snabdeven kako s VHS-om, tako i sa DivX… hmmmmmm pardon DVD filmovima, samo nek se obrati pa cemo to vec nekako odraditi. Znate onu semu: IMAM JA JEDNOG FRAJERA U BUGOJNU, ON CE TO NAMA SREDIT… Sala na stranu, pisite… ja cu vec nekako da vam to doturim ako je ikako moguce. Preferiram DivX izdanje, posto jos uvek kad udjes u postu i saljes nesto vece za Hrvatsku, to mora da prodje po vertikali od ministra do suraka masne sluzbenice u lokalnoj PTT sluzbi. Tako da sam cuo da VHS ne dolazi u obzir. No, batalite…

Nastavite s listama, a ja cu koliko stignem da spomenem tu i tamo koji film koji se pojavi na tim listama. Nadam se da cemo doci i do one vecne liste… skup svih lista… valjda cemo se uspeti dogovoriti. Kako moja baba kaze – Vi svi sto znate na taj kompikuter u sta vam vreme prodje, sve bi ja to ispitala i proverila… kazem vam ja BALKAN – BURE BARUTA.

Ajde, u zdravlje!!!
vlado 30.11.2004 u 01:20:25 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
E pa lalo, moram da te zaustavim.
BALKAN = Balkanski spijun.
Ono, sori... Goranu svaka cast, ali ovo je - to. Tamo je sve.

"Nemojte da to budete vi, Jakovljevicu..."

Naime, sta...
Rat je nemoguce prikazati. Ne mozes prikazati - globalno - rat. Spielberg, odjebi! Mozes prikazati lokalne, osobne ratove (vidi pod "Apokalipsa" - general Kurtz JEST rat - bezumlje). OK, u "Buretu Baruta" i je prica o malim, lokalnim ratovima u glavi, ali...
U "Balkanskom spijunu" je UZROK.
E, a to se snimi jednom u... stajaznam... 1000 godina.
dju 30.11.2004 u 19:13:42 profil autora
uglavnom se sjećam filmova na kojima sam se isplakala. ne kažem da su mi najbolji, ali su me dobro zdrmali (da se razumijemo, mene potrese i usporena muha ujesen, sažalim se, znam da joj se bliži kraj, da je njeno prohujalo)
dakle:

mostovi okruga madison
boja purpura
iris
sjaj u travi


domaći i komšijski:
H-8
sjećaš li se dolly bell
mi nismo anđeli

baš sam žensko
sadrzaj je izmijenio/la - dju u 30.11.2004 u 19:14:24
arhimed 01.12.2004 u 00:32:38 profil autora
nisam pogledao toliko (dobrih) filmova da bih mogao izdvojiti 20 najboljih, a i ne volim sastavljat liste. od filmova koje sam nedavno gledao, odlični su mi bili "amelie", "fine mrtve djevojke" i dokumentarci michaela moorea. inače, super su mi svi filmovi srđana dragojevića, a pogotovo "mi nismo anđeli". od stranjskih, jedino što mi sad pada na pamet kao vrijedno spomena u ovakvom topicu su tarantino i "fandango" s kevinom costnerom.

<digresija>
amnesiače, ima li u srbiji i crnoj gori zanimljivih novih albuma? da li, kojom srećom, znaš šta se događa s evom braun i velikim prezirom?
lollipop 01.12.2004 u 12:08:41 profil autora
eh, dju, nisi neko zensko dok javno ne priznas, ko sto cu sad ja, da ja jako volim film french kiss. mogla bih ga gledat i gledat.
a inace dobro je vidjet vas liste pa se prisjetit filmova - neki od favorita - planet majmuna (originalna verzija, boze sacuvaj, plakala sam kad sam uopce cula da ce rimejk radit), taj mi je cak najdrazi, pa odiseja u svemiru, pa kramer protiv kramera, seven, balkanski spijun... ih, opet sam sve zaboravila sta ima.. ma ioank nije bitno.
gargamel 01.12.2004 u 15:26:34 profil autora
Meni je Bure Baruta bilo totalno razočaranje.
electro cute 01.12.2004 u 17:20:28 profil autora
h - 8 je jedan od rijetkih dobrih filmova koje je snimio hrvat.
najbolji su, bez ikakve sumnje:
-magnolia
-boemski život
-mullholand drive
-apokalipsa danas
-das bott
-let iznad kukavičjeg gnijezda
-sedam
-amelie
-sedam samuraja
-sreća
-all or nothing
-pulp fiction
-reservoir dogs
-the nightmare before christmas
-amacord
-glup i gluplji
-paklena narandža
-ghost world
-nebo iznad berlina
-fight club

eto. josh bi se našlo 30 podjednako dobrih filmova (osim magnolie, ghost worlda, all or nothing i boemskog života koji su izvan svake konkurencije) al jebiga. još uvijek tvrdim da je good will hunting patetično smeće, što naravno, amnezijače, tebi ne bi trebalo smetat da ti to bude treći najbolji film svih vremena.
electro cute 01.12.2004 u 17:21:11 profil autora
eto, npr. edvarda škarorukog sam zaboravio, i unforgiven i svašta. majko isusova, pomozi mi.
amnesiac 02.12.2004 u 00:44:27 profil autora
Za arhimeda,

Sa zaloscu moram konstatovati da je muzicka scena u Srbiji mrtva. Nema nicega. I ono sto izlazi su uglavnom reizdanja (poput Darkwood Dub – U Nedogled). Zaista nema novih bendova.

Eva Braun i Veliki Prezir, uzdanice izdavacke kuce B92, zadnja svoja izdanja su imala 2002. (Everest), odnosno 2001. (Brazde). Cuo sam da je bilo pokusaja od strane Eve Braun oko nekog live izdanja, ali je to palo u vodu jos prosle godine. Veliki Prezir sam jos 2002. godine poslednji put gledao u Beogradu.

Jedino sto valja je Eyesburn, njihov zadnji album je Solid. Sad rade sa Soulflyom (ex. Sepultura) album za zapadno trziste. Dobra izdanja imaju i Neocekivana sila koja se iznenada pojavljuje i resava stvar – Sunca, kao i Lira Vega – Druga Nova.

U svako slucaju kucaj www.b92.net/music i tamo ces naci sve sto te interesuje. Videces i njihov oficijalni chart domace muzike koji je uglavnom sastvaljen od hip-hop i rep muzike koja je dozivela strasan boom u Srbiji u proteklih godinu dana. Mada ja bas nisam preterani fan takve muzike.

Ja od domace scene pratim upravo tu B92 etiketu, to jest. Darkwood Dub, Kanda Kodza i Nebojsa, Veliki Prezir, Evu Braun, Eyesburn, E-Play, Neocekivanu silu… i naravno Lira Vegu. Mogu jos spomenuti Block Out (sjajan mracni bend) i Bjesove, koji su se nesto kao vratili iz mrtvih, mada to vise ne zvuci onako kao nekad. To je to.

Off record: gledao sam danas po stoti put High Fidelity i opet me je na neku cudnu foru kupio. Verovatno odatle i potice ova ideja o top listi filmova. Odlican film. Nemam daljih komentara.
amnesiac 02.12.2004 u 00:45:34 profil autora
opaska gargamelu: ipak si trebao ziveti u Srbiji tih godina da bi ga u potpunosti shvatio.
arhimed 02.12.2004 u 01:20:08 profil autora
Za arhimeda


hvala.

bio sam na toj stranici b92, ali nije mi od neke velike koristi zato što u svojim vijestima ne obuhvata sve bendove sa scene. najbolji sajt je bio wahwah koji je pratio sve - od elvisa jacksona, preko svadbasa, pipsa, obojenog programa do mizara - ali je ugašen zbog financijskih problema vlasnika sajta.
gargamel 02.12.2004 u 09:44:14 profil autora
Ne kažem da ga nisam shvatio, nego da me je razočarao. Bio mi je totalno bezveze.
ETernal 04.12.2004 u 13:11:42 profil autora
Lista 10 najcool filmova, po velikoj anketi timesa:

1. Bullitt (1968.) (Steve McQueen 8))

2. Cool Hand Luke (1967.)

3. Goldfinger (1964.)

4. Divljak (1953.)

5. The Matrix (1999.)

6. Out Of Sight (1998.)

7. Prljavi Harry (1971.)

8. Pakleni šund (1994.)

9. Casablanca (1942.)

10. The Ipcress File (1965.)
electro cute 04.12.2004 u 20:19:25 profil autora
soulfly nije ex. sepultura
arhimed 04.12.2004 u 22:32:38 profil autora
Veliki Prezir sam jos 2002. godine poslednji put gledao u Beogradu.


kakvi su uživo? jel to možda bilo na dočeku nove godine kad su nastupili s obojenim programom i još nekim bendovima?
zumbula 05.12.2004 u 21:46:20 profil autora
1.Mostovi okruga Madison
2.Odlazak u smrt
3.I'm Sam
4.Skandal gospođe pukovnice
5.Glad za krvlju
6.Cabaret
7.Betty Blue
8. Nepodnošljiva lakoća postojanja
9. Henry & June
10.Projekt Laramie
11. Frida
12.Casablanca
13. Društvo mrtvih pjesnika
14. Miris žene
15. Prije kiše
16. Let iznad kukavičjeg gnijezda
17. Lepota poroka
18. Sati
19. Kad muškarac voli ženu(da,da onaj sladunjavi sa Garciom i Meg Ryan)
20. Mostovi okruga Madison,opet prvi i zadnji
sadrzaj je izmijenio/la - zumbul u 06.12.2004 u 10:53:44
Filip 06.12.2004 u 17:03:00 profil autora
soulfly nije ex. sepultura

i ja sam htio prokomentirati to.
a lista filmova.. malo kasnije..

On je čuvar vremena, jahač mokrih valova...
Kao poštar lakog sna, on u snove dosurfa...
amnesiac 15.12.2004 u 16:48:16 profil autora
kad max cavalera kaze da su ex-sepultura ondak su ex-sepultura i tacka. mislim moze se to komentirati na razno razne nacine ali to je covek rekao.

... ej, satra me faks tako da nemam vremena za duzu spiku. cujemo se kasnije samo da prodje ovaj glupi decembarski.
marinko 16.12.2004 u 22:19:45 profil autora
A, ovaj, pa meni bi recimo u uzi izbor usli:
Donnie Darko (zasto to niko nije naveo?)
Big Fish (Bas super vizualano bajkovito idealan; pokazuje kako tuzan kraj moze bit sretan)
The Matrix (original - sto je bilo prije? Matrica ili Grad tame? Imaju velike slicnosti)
Kill Bill(opet genijalne vizualije)
Eternal sunshine of a spotless mind(Jaako cudna glumacka ekipa u presavrsenom nadolazecem filmu. Meni zakon.)

Subquestion: Zar je Audioslave onda ex RATM?

pattern against user- dilated
bastard waiting for nothing
circus carny guarding
the gates of heaven
like stuck in limbo abduction
wormed our way through
distant earth
matea 17.12.2004 u 13:03:58 profil autora
marinko - invejdao si i ovdje.

fight club
donnie darko
eternal sunshine
amelie

to je ono čega se sada mogu sjetiti.....

copy paste but nothing happens
undo but can`t undo
matea 17.12.2004 u 13:07:07 profil autora
i

trainspotting
mostovi okruga madison

copy paste but nothing happens
undo but can`t undo