Forum

  Ukupno poruka: 54349 :: Ukupno korisnika: 1391 Online: 18
  Online >
Autor poruke
1 2
 
zomri 14.11.2004 u 21:29:11 profil autora
topic se mogao zvati i 'kutak za mazohiste' ali to ne bi promjenilo stvar. daklem, neki ljudi jednostavno ne mogu DOSTOJANSTVENO ostariti (ili barem ostati čiste pameti):

Oleg Maštruko / ponedjeljak, 4. listopada 2004.

Švabe i partizani

Gledam izvještaj sa subotnjeg koncerta Ede Maaajkeee autora Saleta Dragaša na Vipovom portalu. Dragaša "on and off" znam, ili bi točnije bilo kazati "vidim" već niz godina, izlazili smo na ista mjesta – Lap, Jabuku i slično – i furali se na donekle sličnu glazbenu scenu. U millieuu takvih rupčaga oscilirahu uglavnom uvijek iste face, pa ako i ne dođe do formalnog upoznavanja, uglavnom se "ljudi znaju". U biti, ima jedna stvar koja je bila dosta karakteristična za ZG alter glazbenu scenu tog perioda (a govorim o kasnim osamdesetim sve do sredine ili kraja devedesetih). Ta karakteristika je bila da je spajalica ZG alternativaca prije bila negacija, nego afirmacija. "Jabučare" i posjetitelje Lapa više je vezivao zajednički prezir prema mainstream glazbi i svemu što uz nju ide, nego što im je vlastiti glazbeni ukus zaista bio sličan. Tako bi se u fonoteci Dragaša i ovdje potpisanog, našao veoma malen broj ploča i CD-ova u "zajedničkom skupu", mada smo bez problema mogli visiti na istim mjestima satima. Dok bi DJ puštao Mudhoney, Afghan Whigs ili što već, u ritmu tutnjave lelujao je Sale i nemu slični, kada bi se, unutar 15 minuta prešaltao na New Ordere ili Smithse, lelujao bi ja i meni slični.

Pamtim ga manje kao novinara (što je posao koji mu, po meni, i ne leži baš najbolje), a više kao čovjeka koji je niz godina djelovao kao "dobri duh" zagrebačke alternativne scene, kao izdavač, partizan, promotor, pomagač i... dobri duh. I u glazbenoj (nazovi) "alternativi" ima raznih žanrova i ukusa, i moj i Dragašev nisu imali mnogo dodirnih točaka. Jednom sam mu čak odnio studijski zapis svog banda, više da čujem njegov stav, nego da sklopimo biznis (kakav biznis na alternativi, uostalom?). Bio je predvidljivo negativan – i ovim putem, jedanaest godina kasnije, ja mu se zahvaljujem na dobronamjernoj iskrenosti, kao što sam i tad. Nadam se da će stoga i on znati cijeniti moju – dobronamjernu – iskrenost u ovom tekstu.

Kako je "dobri duh" zanimanje koje se ne može upisati u radnu knjižicu, tako je i Dragaš, uz izdavačke i promotorske, vremenom ugmizao i u pseudo-novinarske vode, gdje uglavnom nastupa pišući za kojekakva izdanja EPH-ovog imperija, ali i Vipov glazbeni portal. Rekoh već – stava sam da mu pisanje nije najjača vještina, ali neka – definitivno ima i gorih koji drobe novinske retke.

Međutim, meljem bez veze, odlutao sam, sve to nije bitno i slobodno zanemarite, jer s onim šta me potaklo na tour de force pisanje ovog teksta u 4 sata ujutro, nema veze.

Vidim, dakle, pred desetak minuta Dragašev izvještaj s Maaajkiiinog koncerta, i u cijeloj hrpi panegirika kojim ga je obasuo, Dragaš se ne skanjiva nazvati bosanskog repera "novim Štulićem", što je po njemu super, jer je baš to – novi idol mladima, umjesto ostarjelog i neaktivnog Štulića – ono što ovom gradu i njegovoj mlađariji treba.

Maaajkaaa je zabavan i simpa tip i pozitivac, a Štulić je Vječna Legenda, pa što se toga tiče sve OK, ali iskreni smijeh mi je izazvao treći element priče, koji je Dragašu očito posve promakao, ili ga je ignorirao, što bi tek bilo neoprostivo. Maaaajkiiiin koncert je, naime, obilato sponzorirao HT, ili DT-HT ili kako se već ultra-omražena giga-nacionalna, strancima ra
svinjče 15.11.2004 u 01:23:15 profil autora
totalna glupost.
a čula sam i zanimljiv detalj glede&unatoč "edine prodaje mrskom kapitalu"..
kao, potpisom na ugovor s đavlom (čitaj T-HT) Edo se odrekao koncertnih nastupa u lepem našem selu idućih 6 mjeseci (od koncerta najme..). jel istina il nije neam pojma, al ak je nadam se da ih je fino odral.
dapače.
electro cute 15.11.2004 u 21:06:21 profil autora
ja mrzim rokenrol.
novi štulić nam definitivno ne treba. edo definitivno nije novi štulić. inače, potpisujem sve šta je ovaj deda reko u tekstu, osim tog da se ne može bit partizan i švabo. dokaza ima kolko hoćeš da se jebeno može, a meni najdraži su ratm, sonic youth i radiohead.
vlado 15.11.2004 u 21:22:25 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Sjedimo Jergos i ja u redakciji i pijemo kavu.
I veli Jergos:
"Nije to trebalo Edi!"
"Sta?", pitam ga.
"Pa, to, reklame i sponzorstvo T-coma..."
Ne mogu vjerovat. Sutim i mijesam kavu.
"E Jergos, jel vidis ti, gdje mi sjedimo?"
Miljenko suti i mijesa kavu.
dju 15.11.2004 u 21:40:14 profil autora
oleg je zanesenjak. meni je to lijepo. pozdravljam. i tekst je zgodan.
a edo je dragi medo. još malo pa nestalo.
ne znam zašto se toliko sviđa i ljudima koji nešto znaju o glazbi i imaju tzv. rafiniran ukus. ja nikako da skontam šta je tu dobro. sori.
dju 15.11.2004 u 21:44:41 profil autora
a još da dodam da nije fer prema đoniju trpat ga u istu vreću s edom. đoni je pjesnik, a edo stihoklepac, đoni je napisao neke od najboljih stihova na srpskohrvatskom jezičnom prostoru, a edo je zabavljač koji je uveliko profitirao zahvaljujući svome bosanskome šarmu. i moje dijete neće za deset godina znat ko je edo, a znat će napamet masu đonijevih pjesama.
zomri 15.11.2004 u 21:58:17 profil autora
vlado, izgleda da i oleg i jerga još uvijek sanjaju mokri san svih alternativaca o tome da je Ultimativna Prava Stvar jebat vladi mater pred olegom & jergom i dvoje ridikula zabavljenih valjanjem u blatu. jebeš to.

ako već hoš jebat mater vladi i hoš bit aktivist onda je jebemu bolje da te čuje što više ljudi. i to i edo sam kaže: "drago mi je što sam posto mejnstrim. sad se obraćam puno širem sloju ljudi."

zamjeriti edi što mu je tcom ili ko već sponzoriro koncert isto je što i zamjerit štuli što je izdavo za jugoton. isti kurac. ili?

vlado 15.11.2004 u 22:04:15 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Dju, taj tvoj Oleg je pedercina mrkla, jer ne moze podnijeti da za neku sitnu lovu kucka po tastaturi u 4 ujutro, a tamo neki Edo uzima mrkle pare za nesto sto ne razumije, pa zasto on, Oleg, ne bi uzimo toliko para, a ne taj Edo...
Branimir Johnny Stulic (prestanite ga, zaboga, pisati krivo) napravio si je teren za mali nogomet iza kuce i PUCA mu kurac o tome sta ljudi misle o njemu.
ALI NIJE UMRO, JEBEMU...
Pa izmedju tebe, Dju, i Leinera sa onim grotesknim poprsjem je tek jedan mali korak.
A to je to:
- "Nikad nista od Ivanisevica"
- "Mislim, ono, Janica nikad nije osvojila spust"
- "A i sta taj Radman sad hoce? Kakav institut?"
- "Edo se prodo!"
Next, please...
dju 15.11.2004 u 22:06:28 profil autora
kakvu korist ima široki sloj ljudi od toga što im se edo obraća?
vlado 15.11.2004 u 22:07:30 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Dju. Ne seri, molim te.
zomri 15.11.2004 u 22:08:58 profil autora
ne slažem se s dju, ali poštujem njeno mišljenje.
priznajem da bih volio kad bi ga (što bolje) argumentirala.
vlado 15.11.2004 u 22:11:56 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Oleg Mastruko je mrkla seljacina.
Za kog je ono ovo napisao?
dju 15.11.2004 u 22:12:00 profil autora
briga mene je l se edo prodo. ja sam se prodala filozofskom fakultetu, pa šta. ne sviđa mi se njegova muzika nit mislim da je društveno koristan. toliko.
meni je đoni đoni, a tebi može bit i johan sebastian, kako kome drago.
i šta ti odma' o tom hrvatskom jalu i podcjenjivanju. ne vidim u ovoj priči paralelu s janom, zecom i radmanom. prosvijetli me.

vlado 15.11.2004 u 22:13:27 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Procitaj jos jednom Olegov tekst.
Za kog taj radi, molim vas mi recite?
zomri 15.11.2004 u 22:13:56 profil autora
vlado, riječ je o kolumni za BUG. (www.bug.hr)
zomri 15.11.2004 u 22:15:26 profil autora
kakvu korist ima široki sloj ljudi od toga što im se edo obraća?


dju jel ti ovo, ono, ozbiljno ???
sadrzaj je izmijenio/la - zomri u 15.11.2004 u 22:16:35
gargamel 15.11.2004 u 22:18:44 profil autora
Poželjno je da se proda jer onda ima veće šanse da nešto napravi. T-HT je vrag. O.K. Ko prvi neće plaćati račune vragu.
Ne znam šta se hoće. Pozitivci su samo asketi, ili šta. Ja bih odmah radio za EPH(isto vrag, ne?). Šta to znači, da sam se prodao. Nego šta bi trebao, pisati blog?
gargamel 15.11.2004 u 22:19:28 profil autora
Poželjno je da se proda jer onda ima veće šanse da nešto napravi. T-HT je vrag. O.K. Ko prvi neće plaćati račune vragu.
Ne znam šta se hoće. Pozitivci su samo asketi, ili šta. Ja bih odmah radio za EPH(isto vrag, ne?). Šta to znači, da sam se prodao. Nego šta bi trebao, pisati blog?
vlado 15.11.2004 u 22:20:21 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Oleg Mastruko moze da mi popusi kurac, jer njega jebe da mu glavni urednik, kad svi sve zavrse, pijan mijenja tekstove, naslove, sve, sve, cak i naslovnicu. Jebiga, Oleg, velik grad je zajeban. Puno nas je.
dju 15.11.2004 u 22:27:57 profil autora
brzo tipkate, ko bi vas stigo. em mi se i notebook ugasio jer si iscurile baterije, pa sam ga išla uštekat.
dakle, ovaj zomri matematičar bi argumente. morat ću jedan preuzet od vlade.
kazivao mi jednoč vladimir da je ključni moment na edinom t-koncertu bio refren "prži se srce moje". sva raja u deliriju, ruke u zraku, ženke na ramenima mužjaka. bit će da su se i boce razbijale, a gdjeko je i venu izrezo.
da je sljedeću pjesmu otpjevao čolićevu "ružice ružo ruška, napet sam ko puška..." ne bi niko okom trepno.

moj drugi argument je: daj ti meni argument zašto je edo važan i kakvu korist (osim zabavljačku) šira društvena zajednica ima od njega. i zašto je uopće važno je li se prodao ikom ili nije, je li stao na jasle jedne hipokrizije, da bi ga se bolje čulo kako kritizira drugu.
o čemu pričamo?
o tržišno osviještenom edi.
aha.
pozdravite mi ga.
dju 15.11.2004 u 22:32:38 profil autora
zomri, ja to smrtno ozbiljno.
aj ti mi odgovori.
vlado 15.11.2004 u 22:40:56 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Dju, ne lazi. Nikad to nisam rekao.
Mislim, to stoji sta si ti napisala, al ja to nisam rekao.
Kakve veze to ima s bilo cim?
Ja mislim da bi ti trebala malo osvijestit tu kontru prema Edi. Pa bi vidila da to nema veze s Edom.
svinjče 15.11.2004 u 22:41:13 profil autora
reality check.
meni je edo jako drag.kao zabavljač,tekstopisac,pojava kao takva.
volim jako navit pjesmicu naziva-jebo vladu-i ofrljit onak'seljački glasno dok na semaforu čekam zeleno.jer me nasmijavaju reakcije nedužnih prolaznika.a meni tekst stvarno zakon.mislim,tak je...ko i još bar njih 10 s albuma.onak'..životne su.
možda bi se tu mogla naći neka lagana poveznica između ede i johnnya.narod ih voli jer pjevaju o životu,kao takvom.u glavu.

nego,glede&unatoč reality checka..
na jednom od najjačih elektronskih medija u nas jedina pjesma podugih pol godine od izdavanja edinog albuma koja se regularno puštala bila je -no sikiriki. i to u cenzuriranoj verziji.
zbog tog meni edo nije dao intervju.i ja se nisam naljutila. fino reko čoek o čemu se radi, i ja rekla ok.imaš pravo.
i onda je odjednom "pržiii"postal megahit, ht je postal sponzor i edo je odjednom postal ok. šatro.
jebo vladu nećemo tako skoro čuti.a ni ostale.

a meni stvarno paše ta stvar kad se oko osmice vozim na posel.dobro mi dođe kao mentalni trening uoči novog radnog dana.
ne tražim u tome vrhunsku umjetnost.meni je to dobro.a u istom cd boxu je i johnny.čist nenamjerno.
zomri 15.11.2004 u 23:45:02 profil autora
a još da dodam da nije fer prema đoniju trpat ga u istu vreću s edom. đoni je pjesnik, a edo stihoklepac, đoni je napisao neke od najboljih stihova na srpskohrvatskom jezičnom prostoru, a edo je zabavljač koji je uveliko profitirao zahvaljujući svome bosanskome šarmu. i moje dijete neće za deset godina znat ko je edo, a znat će napamet masu đonijevih pjesama.


dju, ovo bih volio da argumentiraš.
dju 16.11.2004 u 14:48:59 profil autora
zom, i argumenti su, kao i istina, subjektivan pojam i ne vidim smisla u uvjeravanje da ja imam pravo.
možda nemam, nit je to uopće važno. ne računam na tzv. povjesnu distancu koja bi moj stav mogla potvrditi ili opovrgnuti, jer će i za deset godina vjerojatno bit neki zomri i neka dju koji će se sporiti oko nekoh đonija i nekog ede. i neće bit nikakvog objektivnog gledišta s kojeg bi se sagledale vrijednosti i nedostaci jednog i drugog.
ko ih šljivi.
nemojmo se zanosit. nek svako uživa u svojoj muzici. po mogućnosti iza zatvorenih prozora auta ili stana.
vlado 16.11.2004 u 15:06:49 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Ti si fashist, Dju.
electro cute 16.11.2004 u 15:28:12 profil autora
ja bi samo reko jednu stvar. ođe nije pitanje o tom jesu'l edo i johnny jednako muzički vrijedni, a to jel imaju impact na raju nije na djudji il zomriju da kažu, nego na raji, nit djudja, koju ja puno volim čak i kad priča gluposti, zna šta će bit za 10 godina.
ono o čem se priča je može li se imat sponzora i u isto vrijeme pozivat na rušenje istih. bla. shvaćate šta oću reć, ne? punk bend je punk bend jedino ukoliko je popularan. industrija je tolko jaka da ako želiš predat poruku moraš potpisat ugovor s đavlom.
zomri 16.11.2004 u 15:30:26 profil autora
niko nikom ne treba pokazivati da je u pravu niti je to u ovakvim situacijama moguće.
poštujem i tvoje pravo da zadržiš mišljenje za sebe. mada ne vidim nikakve svrhe u tome, ali eto - tvoj izbor, šta'š.
Gospodnetić 18.11.2004 u 10:57:57 profil autora
Drugarice i drugovi, ne kuzim kaj se vi svi tu tolko svađate.
Kolko sam ja skuzio, Oleg jedino kritizira Dragaša, koji se drznuo usporediti Edu i Johnyja. I po mom ukusu to je fakat neusporedivo, i nije mi nimalo cudna ni glupa tvrdnja od dju da njen klinac za 10 godina mozda ne bu slusao Edu dok ce zasigurno slusati Johnyja...uostalom, to je i logicno kad je ocito kaj mama voli! :-)
Po meni argument koji se tice kvalitete necije glazbe nije moguce osporiti, pa radi se ionako o subjektivnom emotivnom dozivljaju, uostalom i autor također naglasava da je to samo njegov subjektivni stav, ne čini mi se kao da se nešto pravi važan, uostalom i navodi svoje glazbene uzore.
To da li se Edo prodao, nije argument koji bi trebalo povlaciti..pa to je posao, nista drugo.
No ovo definitivno nisam dozivio kao neki optuzivacki i monstruozan tekst...vise sam ga dozivio, sto autor i sam u uvodu daje do znanja, kao malu osvetu Dragasu za to kaj je popljuvao Olegov band.
Inace, gospodina Olega ne poznajem dobro, no imao sam priliku upoznati se, posto sam bio jako dobar prijatelj s njegovom zenom.
Kad sam ja svirao, bio je toliko velikodusan i posudio mi kombo laney-a za bass na kojem je Šarena škola imala probe mjesecima...i to besplatno!! :-)
I ne kuzim di je problem...pa cinjenica je da je Edi Ht sponzorirao koncert ( ja ne mislim da je to ista lose) i cinjenica je da se to ne moze usporediti s uvjetima u kojima je Johny svirao...pogotovo ne u momentu kada je pocinjao.
Vladek, spiku o hrvatskom jalu s pravom mozes potegnuti u masu situacija, ali u ovom tekstu ja to nisam osjetio.
A i kad smo već kod toga, vjeruj mi da ti je Radman totalno promašen primjer, čovjek je egocentrični muljator i lopov koji bi da nije HDZ-ov štičenik, zapravo štičenik premijera Sandadera, već odavno napustio ovu zemlju ispraćen zvižducima i uzvicima zgražanja i nevjerice.
Mediteranski istitut je prevara kakve dugo nije bilo, a ne smije se razotkriti jer bi to škodilo popularnosti vrlog nam premijera.
Normalno, slušajući medijske izvještaje, to je zadnje što će ti pasti na pamet...osim ak ga naše svinjče ne dohvati! :-)
electro cute 18.11.2004 u 16:09:58 profil autora
sova, oleg kaže da se edo ne može borit protiv institucija kakve su vlada ili npr. korporacije poput ht-a, a istovremeno bit plaćen od njih. to bi značilo da se nemre bit partizan i švabo.
vlado 18.11.2004 u 16:57:25 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
O kakvoj borbi protiv institucija vi govorite?
Naprimjer,
ja mislim da je naš obrazovni sustav u totalnom kurcu. Šta bi trebao, zbog toga ne poslat dijete u školu?