Forum

  Ukupno poruka: 54349 :: Ukupno korisnika: 1391 Online: 18
  Online >
Autor poruke
 
zv 30.06.2004 u 13:24:05 profil autora
to do: svaš
pitanje prvenstveno za dju jer je ona poljskologinja na filozofskom, yeah...

uglavnom, kad je bila neka tekma ceska protiv nekoga, mene je istinski zaokupirala misao o poljskoj. naime, mozda zato jer sam glup, a cesto puta velim da je to vrlo malo, ali ja se nemrem setiti one fuckin thing po kojoj je poljska, ono, poznata... kaj oni imaju? cime se oni bave?!?

sporta sigurno nemaju.
kaj imaju? genijalne sinkronizatore?!?!?

molim odgovor na to pitanje.

inace, van foruma, padale su i neke ideje da su za sve to krivi zidovi. jer je njih bilo puuuun kurac u poljskoj, pa je onda idijot od hitlera sjebo drzavu. koja je sad, ono, sto, prazna jebote... a tam ima, kolko, oko 70 milja ljudi?!?!? mislim jebote ako bum ih sam po lehu valensi znal onda ni dobro.

educational!!!
electro cute 30.06.2004 u 13:40:42 profil autora
imali su aušvic...
simon 30.06.2004 u 16:03:57 profil autora
Joy Division su se zvali Warsaw...
Depressed 30.06.2004 u 16:07:01 profil autora
Henrik Sienkiewicz, Papa, Peglica..., Charles Bukowski :)
zv 30.06.2004 u 16:13:01 profil autora
to do: svaš
jel to ono plavo crveno i bijelo?!?
dju 30.06.2004 u 16:44:56 profil autora
Između varijanti esej ili sažeti info, za forum mi se ova druga činila prihvatljivijom.
Poljska ima oko 38 milijuna stanovnika. Uz to, još otprilike 6-7 milijuna ljudi govori poljski jezik, to je poljska dijaspora, koja je najbrojnija u Americi.
Poljska je članica je NATO-a već 5 godina i EU dva mjeseca.
Ima 4 književnika Nobelovca: Czeslawa Milosza, Wyslawu Szymborsku, Henryka Sienkiewicza i W. S. Reymonta.
Papa Ivan Pavao Drugi je Poljak. Chopin je bio po majci Poljak, u Poljskoj je živio do svoje 20. godine. Roman Polanski je poljski Židov. Osim njega, poznati su i nagrađivani poljski redatelji A. Wajda i K. Kieslowski (Tri boje; Kratki film o ubijanju) Poljakinja je fizičarka i kemičarka Maria Curie. I izumitelj esperanta je poljski Židov L. Zamenhoff. I Mikolaj Kopernik je bio Poljak.

Poljski kralj Jan Sobieski predvodio je vojsku koja je 1683. obranila Beč od Turaka, o čemu pisao Andrija Kačić Miošić. Legenda kaže da je prvu kavanu u Beču otvorio jedan od poljskih vojnika, jer je htio unovčiti zaplijenjene zalihe turske kave.

Poljski su filmovi desetak puta bili nominirani za Oscara, a dobivali su venecijanskog Zlatnog lava, kanske Zlatne i Srebrne palme, berlinske Medvjede.
Postoji nedokazana ali zgodna teorija o tzv. Bijeloj Hrvatskoj, odnosno današnjoj južnoj Poljskoj kao nekadašnjoj domovini Hrvata.

Kroz povijest su Poljaci i Hrvati imali zajedničke kraljeve: Anžuvince, Jageloviće i Habsburgovce. Ruđer Bošković se dopisivao s posljednjim poljskim kraljem A. Poniatowskim.

U hrvatskon ilirizmu vladao je veliki interes za Poljsku i njihovu književnost. Poznata Gajeva budnica Još Horvatska nij' propala zapravo je blaga preinaka (da ne kažem plagijat) poljske nacionalne himne.

Ivo Andrić je studirao na krakovskom sveučilištu.

I za kraj jedna zanimljivost. Na poljskom je prijestolju krajem 14. stoljeća bila Jadviga, kćer Ljudevita Anžuvinca, a po majci Bosanka. Njezina je mama Elizabeta bila iz poznate bosanske kraljevske dinastije Kotromanića.

Dip, za Bukowskog se baš ne bih kladila, vjerojtano se radi o nekoj petnaestoj generaciji doseljenika. Al je zato Joseph Conrad Poljak. A engleski jezik, na kojem je pisao, naučio je dok je navigavo.

Osamdesetih, u vrijeme Solidarnosti i Lecha Walese, na zagrebačkom Filozofskom nadobudni su studenti nosili majice na kojima je pisalo "Poljska", "Solidarnost" i slično.

MOgla bih još riječ dvije o POljakinjama koje su tu dolazile na ljetovanje i "ostale ispod tamarisa", ali dosta je.

sadrzaj je izmijenio/la - dju u 30.06.2004 u 16:45:30
dulce 30.06.2004 u 16:47:29 profil autora
jok crveno, plavo, bijelo je Krzysztof Kieslowski.

nemojte zaboraviti Romana Polanskog!
zv 30.06.2004 u 17:13:01 profil autora
to do: svaš
okej, ovo sa 70 milja je moj lapsus. znao sam da ih je negdje oko 40 miliona.

dju hvala na informacijama. krasno je to tako lijepo vidjet. ono, skoro deset imena. ali TO je TO. ti si poljakinjologinjica i nabrojala si mi 15 stvari... ja NISAM ZADOVOLJAN. mislim da im nekaj fali... dobar branding?!?
zv 30.06.2004 u 17:16:30 profil autora
to do: svaš
inace, dok sam se ja jos bavio blogiranjem svojim (jos dok nisu ni postojali blogovi :)) imao sam s vremena na vrijeme tak neke educational ispade.
ono, nesto negdi procitam i pufff to na web.
nadam se da je tih dvadesetak ljudi sta je to citalo bilo sretno. jer ja sigurno jesam. super mi je fora kad nesto novo naucim.

i proglasavam se za voditelja zemljopisno-povijesnih topica! yeah... :)
ZeeK 30.06.2004 u 18:41:13 profil autora
ide meni buraz u poljsku 3 mjeseca, na praksu.
electro cute 30.06.2004 u 20:24:13 profil autora
bukowski je poljak kolko i moja mama...
gargamel 30.06.2004 u 23:08:47 profil autora
A, mama ti se djevojački prezivala cuteowski?
electro cute 30.06.2004 u 23:40:53 profil autora
peraić...al bio si blizu
Depressed 01.07.2004 u 09:21:50 profil autora
Bukowski je tu iz zajebancije, jer se nisam mogo sjetit vise niceg poljskog osim tipa koji je obranio bec, ali njegovog imena se nisam sjecao.
Gospodnetić 01.07.2004 u 17:48:37 profil autora
Zaboravili ste polski fiat-PEGLICU!
Svjetska prvakinja u dizanju utega u najtežoj kategoriji je poljakinja Agata Wrobel! :-)
Nije i svjetska rekorderka, naime svi rekordi u zenskom dizanju utega su uglavnom u vlasnistvu Kineskinja, i to u periodu 1979-85. Vjerojatno im sad polovici raste treća noga ili barem imaju kite.
Poljaci su nekad bili nogometna velesila.
Zbigniew "Zibi" Boniek je bio jedan od najvećih istočnoevropskih igrača svih vremena. Osvojio je s Poljskom broncu na Svjetskom prvenstvu 1982 u Španjolskoj.
Napad Juventusa 1983: Platini, Rossi, Boniek!!!
Mrak mrakova.
S Juveom osvojio sve, uključujući i tragično finale na Hayselu.
Još jedan Poljak je legenda nogometa, zlatna kopačka Evrope, bla bla...Grzegorz Lato. Poljska je uz njegovu pomoć(bio najbolji strijelac turnira sa 7 golova) pobijedila Brazil sa 1-0 u utakmici za 3. mjesto.
Ej, a skakači na skijama? Uuuu...Pjotr Fias i ekipa.
Pa Adam Malish!! Zadnjih nekoliko godina ubija sve zivo, Olimpijski pobjednik, svjetski kup par godina za redom...
Mislim..nije da nema tih Poljaka! :-)
electro cute 01.07.2004 u 18:00:14 profil autora
mališ je uistinu zakon.
Depressed 02.07.2004 u 09:52:42 profil autora
Kak me zanemarujete. Pa reko sam PEGLICA.
Gospodnetić 02.07.2004 u 12:27:02 profil autora
Sory Dip...my mistake.
Promaklo mi!
zv 10.07.2004 u 11:30:59 profil autora
to do: svaš
Link
zgodnicko
electro cute 10.07.2004 u 13:54:02 profil autora
ima baš finih radova...
Gospodnetić 10.07.2004 u 16:37:33 profil autora
Zvono, koja je tvoja prava mail adresa?
Jel ova u profilu?
vlado 10.07.2004 u 17:02:39 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Salji mu na
zvone@kset.org