Forum

  Ukupno poruka: 54349 :: Ukupno korisnika: 1391 Online: 18
  Online >
Autor poruke
1 2
 
krampus 09.03.2004 u 11:49:04 profil autora
Evo ovako. Mlad, besposlen čovjek ima običaj jutrom otić u trgovinu i kupit si doručak, a dok ga žvače, da mu ne bude dosadno, i novine. Ali, pogađate, ne i danas.

Stoka koja se odaziva na ime "Hrvati" zorom se ustala* samo da bi na poklon dobila svoj primjerak lijepe literature Umberta Eca. "Poklon" je, uglavnom, ključna riječ ovdje, jer Hrvat će ići i na posve izlišnu operaciju donjeg lijevog guza ako je zadžabadava.

Dobro, da ne serem više, jebo ja mater seljačku svima koji su kupili Jutarnji da bi dobili knjigu koju im inače na pamet nije palo, nit će je i ovako pročitati. Mislim, meni prvom nije palo na pamet, jer mi je i onaj film bio dovoljno dosadan (i Pervanova verzija je bolje od Ecove).

Uglavnom, crknite svi. Jadna vam majka koja vas je otelila u tolikoj nakladi.

* Jednom čovjeku s kojim sam pričao reče teta iz trafike, nije valjda da si došao po Jutarnji. U šest, kad je otvarala, već je pred trafikom stajalo 40 pacijenata. Bljuv!
zv 09.03.2004 u 12:01:14 profil autora
to do: svaš
eh krampuse,
ja sam tome jos sinoc svjedocio... mislim si prvo, mozda je to red za lutriju, a opet znam da lutrija ne radi do tako kasno, onda mislim valjda su neka jureca kola nagrada u nekakvoj jurecoj nagradnoj igri... tek me je nezaustavljivo primicanje gomili suocilo s cinjenicom da ce se danas u hr "citati"...
reko - super! postat cu babo!

tuzno je.
(btw, ne znam koliko vas to zna, ali u bibliotekama su knjige dostupne za citanje za gotovo badava...) :(
dju 09.03.2004 u 13:04:33 profil autora
možda nije lijepo što to ovdje pričam, al imam frendicu koja voli držat knjige u dnevnoj sobi, na vidnom mjestu, lijepo poslagane, ne da bi ih čitala, nego onako, za ukras i diskretnu sugestiju njezinim gostima o kakvoj je domaćici radi. kad sam joj se između dva od svojih mnogobrojni seljenja tužila da nemam kamo sa stvarima, ona se ponudila da mi na neko vrijeme zbrine knjige. samo knjige.
bit će gomila ekipe koja će kupit cijelu tu biblioteku jutarnjeg. ono, jeftino je, lijepo izgleda, a možda se u familiji nađe netko ko će pročitat.
zašto ne.
vlado 09.03.2004 u 14:45:33 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Ja mislim da je to super. Pogotovo za one koji ce recimo naprimjer izdati roman do ljeta, jelte...
electro cute 09.03.2004 u 16:14:59 profil autora
hmmm...kveščn....kolko je išo gore tiraž jutarnjeg lista. drugi kveščn je hoće li se izdavati hrvatski autori, tj. hrvatski živući autori. i ako hoće kolku će lovu vidit od toga.
meni je kul da jutarnji izdaje knjige, al mi nije u redu ono što je krampus opisao. razlika je...
dju 09.03.2004 u 16:20:00 profil autora
kolko znam, za danas je tiskano 150 tisuća primjeraka. i znam da će bit i jergovićev sarajevski marlboro. nema sumnje da će i autori dobit neki honorar. inače je u pitanju kriminal. a epeha si taj luksuz ne može priuštit. mislim.
electro cute 09.03.2004 u 16:22:55 profil autora
e jergovića ću si kupiti...to me fakat zanima...
zomri 09.03.2004 u 17:08:26 profil autora
knjige su za svakoga, a ne samo za elitu. pa šta ako su jutros svi poranili da dobiju svoj primjerak? nidje veze.
mislim ako je jedina negativnost toga što je krampus jednom u 365 dana u godini pojeo doručak bez jutarnjeg onda to mora da je super stvar. već sutra krampuse možeš ponovo čitati svoj omiljeni dnevnik.
i kod nas je krenulo nešto slično u ediciji DANA, i znate šta puno bi mi draže bilo da je recimo "avaz" to pokrenuo (što je suludo očekivati od novine koja nema uopšte rubriku kulture), ali i ovako je sasvim ok.
krampus 09.03.2004 u 17:44:05 profil autora
Ma dobro, očito nisam popizdio zato što sam ostao bez novina (ajde, malo jesam). Al nisam popizdio ni zato što sam ostao bez knjige. Mislim, znam gdje se inače mogu nabaviti kad me zanimaju. Nego, nekako, inače, volim se nervirati više nego išta na svijetu. Pa, eto, zamišljam sliku one babetine što živi ispod mene i šta to čini njenom jadnom životu dok uzbuđeno otvara svoj poklon, kao: hm, stvarno, o čemu bi ta knjiga mogla biti? Ali avaj! Lice joj ne sluti na dobro. Rez na kavu s komšinicom: - Fakat, bezveze. A tolko su to reklamirali... - Je, pa šta si ti mislili, da bi oni to dali besplatno da išta valja? Ih, moja ti, pa ne budi naivna...

E takve grozomorne slike meni se običnu nižu u glavi na spomen zbirne imenice "Hrvati". Mislim, za mene osobno ljudi ionako misle da sam "Srbi", pa bih se čisto mogao i preobratiti, da fino budem seljak i ne pravim da sam išta drugo.

(Mada ne kontam, Vlado, šta si htio reći s onim izdavanjem do ljeta.)
vlado 09.03.2004 u 17:48:22 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Pa, Krampuse, mislim da ce to uciniti na popularizaciji knjige. A mislim da ce to tebi koristiti, jer ce koristiti i tvom izdavacu.

OK, pricam medju ljudima koji inace citaju, pa me nekako ne dira edicija Jutarnjeg, ali u globalu mislim da je to dobro. Tiraza ce se dignuti, to je vec provjerena stvar. Nemojte brkat ovo sa nagradnim igrama koje dignu tiraz samo na dan izlaska kartice i koje su kratka lova, a usput se ne stekne nijedan novi citatelj.
Knjige ce doista dici tirazu Jutarnjeg.
electro cute 09.03.2004 u 18:02:17 profil autora
možda bolje onda da izdaju roto roman?
vlado 09.03.2004 u 18:14:56 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Cekaj, sjetit ce se. U tome je fora.
krampus 09.03.2004 u 21:23:36 profil autora
Ma ne kažem ja da je to loše, kupit ću ja to kad bude bio Kafka i Calvino i "Limeni bubanj" i šta ja znam. Super je da dobre knjige koštaju 29 kuna, i mislim da su ove "normalne" cijene knjiga krajnje bezobrazne. Zadnjih dana uglavnom strahujem od pomisli koliku će mi sad nabiti cijenu na knjigu od 320 stranica kad je ovu duplo tanju nisu htjeli spustit ispod 100 kuna. Recimo, baš bi blio lijepo da domaće knjige ne prelaze 10 eura, dakle, neki prosjek ovih uvoznih u Algoritmu (s kojima barem igram na prilično sigurno kad ih kupim).

Sve je to okej, al eto, samo mi se gadi gdje živim. Ono kao kad gledaš "Milijunaša" i vidiš kojih tokmaka i tuduma sve ima, a onda skužiš da su to upravo oni kraj kojih svaki dan stojiš u tramvaju, i da to što ti poznaješ abecedu nije opći princip nit se podrazumijeva. Evo jebemu, i Vuco se seli do kraja godine. Tko će me sad nasmijavat?
electro cute 09.03.2004 u 22:02:20 profil autora
sad si me, spominjući algoritam, podsjetio...pročitah survivor od palachniuka...tip je genijalac.
electro cute 09.03.2004 u 22:04:48 profil autora
nisu zomri knjige ni za elitu ni za svakoga, knjige su za čitatelje.
darko 09.03.2004 u 22:39:16 profil autora
Utorak, 9.3.2004., izlazi Jutarnji s knjigom.

6:50, dok pod tusem sapunam pazuhe, slusam Javljanje sa zagrebackih cesAta. Spika kako je sav Jutarnji planuo...

6:55, dok rucnikom brisem bedro, kontam kak ce jadni ljudi zbog "nacitanih Hrvata" danas ostati bez svog primjerka Jutarnjeg, ono...

15:00, FER, Skriptarnica; cisto dosade radi, uz gorenavedenu pomisao, dolazim do Skriptarnice, ujedno kioska sa svom tiskovinom.
-Dobardan,dobardan. Jutarnji molim.
-WTF? (jel ovaj pao s Marsa, u 15:00 na dan izlaska vrijednog poklona trazi Jutarnji), pomisli trgovac;
-Ne trazim nikakvu KNJIGU, nego samo Jutarnji, nato cu ja.
-Ti trebas Jutarnji?
-Da.
-Ono, BAS Jutarnji, bez ikakve knjige?
-Da. Bas Jutarnji!
-Pricekaj malo
... (odlazi u "backstage")
-Evo Jutarnji, poklanjam ti.

Dobivam novi novcati, neosteceni, neotvarani Jutarnji.
<...>

Sanjaš da si zvuk...
vlado 09.03.2004 u 22:46:52 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Cek, cek malo... Pa vi kao kupujete Jutarnji SVAKI dan?
Zasto?
electro cute 09.03.2004 u 22:50:12 profil autora
ja ne kupujem štampu.
zomri 09.03.2004 u 22:57:24 profil autora
"nisu zomri knjige ni za elitu ni za svakoga, knjige su za čitatelje."

ne znam šta ti o tome misliš ali meni su čitatelji knjiga ("ozbiljnih") elita po definiciji.

(inače, ima li boljeg i ljepšeg otimanja nego onog za knjige("ozbiljne")?)
electro cute 09.03.2004 u 22:58:58 profil autora
meni su čitatelji oni koji čitaju knjige. a ne oni koji će kupit knjigu jer košta samo 30 kuna i šibnit je na stalažu.
sadrzaj je izmijenio/la - electro cute u 09.03.2004 u 22:59:38
zomri 09.03.2004 u 23:49:26 profil autora
opet iste stvari samo što ih drugačije zovemo.
krampus 10.03.2004 u 15:46:13 profil autora
Evo, Vlado, neki čak i Globus kupuju. Vidim u ovom broju, piše Jindra, da realna cijena knjiga ne bi trebala prelaziti 70 kuna. Pa stvarno sam ga točno ubo...
dju 10.03.2004 u 17:25:31 profil autora
šta jindri znači riječ "realna", je l to rekla? pa je li realno da kino ulaznica košta 30 kn?, da cd košta 120, da ja dobijem plaću 4200 kn i živim, realno, od toga?
hm.
uostalom, ni svaki kruh nije isti, pa nije ni knjiga. 70 kn je realna cijena jedne realne knjige?
da mi je vidjet i to. realnu knjigu.
pa da je mam kupim.
darko 10.03.2004 u 22:05:11 profil autora
Navodno su neke Hrvatice pohrlile za knjigom, misleci da je to knjiga o uzgoju ruza!!! *shocked*
I razocarale se...
LOL!
krampus 11.03.2004 u 05:01:46 profil autora
Nije rekla "realna" doslovno, nego se čak tu išlo nešto i računati. Kad se sve zbroji, dakle, cijena tiska jednog primjerka je nešto manje od 10 kuna; dobro, onda tu ide autor, pa lektor, pa kurac palac. Ja vjerujem da je to tako, i nije sad da mi je to prva vijest o tome. Naravno, to se razlikuje od izdavača do izdavača: naprimjer, ovi moji, to je gradska firma koja drži pretjerano puno ljudi na plaći, dok neka privatna ima sve skupa njih troje-četvero, i to je prilično jasna računica. Ista stvar je i s cedeima, i znam neke glavešine u distribuciji koji baš pizde oko toga, da to nije u redu i bezobrazno je da ovi uvozni cedei koštaju toliko koliko koštaju... samo, tu ima neka država koja ih jebe. Uostalom, ista stvar ko sa taksijima. Zašto kod nas postoji državni monopol na taksi? Srbi imaju milijardu privatnih firmi - dovoljno da već imaju i lažne taksiste - i vožnja, naprimjer, ekvivalent koliko meni treba od Jaruna do centra, u najgorem slučaju, košta koliko i tramvajska karta. Nema tu nekog objektivnog razloga zašto-zato, ne koštaju knjige toliko zbog knjiga, nego zato što smo u kurcu, pa gdje ćeš to lomit, brate, nego na knjigama, tamo gdje narod, valjda, najmanje boli.

Možda pričam gluposti, ali ja sam to tako skužio.
dju 11.03.2004 u 05:23:51 profil autora
realno bi bilo da autor u hrvatskoj koji napiše solidnu knjigu može nekoliko mjeseci (da ne kažem godinu dana) živjet od toga. velim, solidnu, ne dobru knjigu. realno bi bilo i da prevoditelj knjige stranog autora ne dobiva samo 40 kn po prevedenoj kartici, dok lektor dobiva deset.
za ediciju "sretne ulice" iz meandra, gdje svaka knjižica košta 30 kn, i gdje su objavljene dvije popovićeve knjige (ponoćni boogie i koncert za tequilu i apaurin), autor je dobio 3 kn za svaki prodani primjerak. 3 jebene kune.
ako je prodano 300 kom, edo si može kupit novi simpa komplet "fuck me" i dobit bon od 100 kn. čestitam.
krampus 11.03.2004 u 11:53:27 profil autora
Ovo su strašno dosadne priče. Kao prvo, najiskrenije me boli za Edu Popovića, ja sam na istom mjestu, i ne bih na tom polju, hvala, suosjećao ni sa kim osim sa sobom (a naročito ne bih s nekim o čijem radu mišljenje ovdje neću iznositi, jer mi je jasno da bih bio pod prijetnjom linča). Nitko ne tjera ljude da od svih poslova na svijetu baš pišu knjige, a u životu ima i gorih stvari nego kad te država ne kuraži u poslu. Ono, sama si to tražila bejbe. Premda bi stvarno bilo veselo vidjeti naše drage pisce kako izlaze na ulice i štrajkaju, i naravno da bi netalentirane budale bile najglasnije i bilo bi tu ah, smiješnih situacija, ali radi se o tome da talentirani ovdje nisu bogatiji od netalentiranih, odnosno prodavani od manje prodavanih, kad se radi o razlici u kojoj tisući komada. Desetak tisuća kuna po prodanoj tisući jednako goli kurac od novca, i ne znam ga cijeniti ni kad ga nemam. I onda treba nekako zaraditi, u čemu naprimjer zna pomoći u nas itekako popularna odvratna snobovska zamisao po kojoj je svaki pisac intelektualac opće prakse, i da nas, samo zato što zna na duhovitiji način opisati sisu i guzicu, može podučiti koječemu (ali eto, narod to puši: evo, moja mama i dalje misli da su svi doktori pametni ljudi, pa jebiga) - pa se pišu kolumne. Para je dobra, a posao lak, i većina se naokolo sramoti s tim, pa se lijepo na kraju to sve skupi u knjigu, što je ipak dno dna i blablabla, rekoh, dosadne priče.

Nego, poanta je (evo je, evo je!) u tome da u našem toru u pisanju, kao i svakoj puku namijenjenoj disciplini, trebaš biti glasan i ko lokalni redikul svrtati pažnju na sebe, ako planiraš zaraditi nešto već u ovom životu. Eto kako je to Umberto Eco lijepo prokužio, i sad ga svaki Hrvat zna.
dju 11.03.2004 u 12:05:02 profil autora
krampi, nastavi ti pisat ovako nadahnute postove pa ih saberi u knjigu. ja ću ti je prva kupit. ozbiljno.
i opali po edi, ako ti je gušt. mislim da je gospođa demokratija sazrela na ovom forumu. ja sam svojevremeno blago pljuckaa tomića i jergovića. i vidi me, živa, zdrava majka i supruga.
iskušaj nas.
zv 11.03.2004 u 12:32:00 profil autora
to do: svaš
znate kaj bi ja vama rekel: u teoriji i krajnjoj konacnici PUCA MI KURAC ZA PISCE I PIŠČIĆE.
svaka baba moze nekaj napisat kao sto i svaki deda moze nekaj nacrtat. a ako drzava ne subvencionira "malo losije" automehanicara tako da si i oni mogu kupiti "fuck me" komplet, onda stvarno ne znam zbog čega bi to trebala piscima.
tržište je zakon.
i pun mi je kurac više cmoljenja.

pitat ću dju: prva hrvatska tiskana reč? bašćanska ploča?!? iz kojeg razloga?!? ljetopis popa dukljanina?!? jel on to pisao zato jer je ministarstvo stajalo iza njega?!? jel on živio od pisanja?!? teško.

prekomplicirano mi je to preko postova... možemo nastaviti u klubu.
dulce 11.03.2004 u 12:59:36 profil autora
oooo, stanite malo. svaka baba moze napisati nesto, al svaka baba ne moze napisati nesto dobro. ima tu razlike. znam da o ukusima ne treba raspravljati i da je mozda nekom dobro sto je meni cisto sranje ili obratno, ali se ipak moze osjetiti jasna razlika izmedju dobre knjizevnosti, one koja te dira i motivira, i obicnog piskaranja, ili kako netko rece, dovitljivog opisivanja sisa i guzica. ne mozemo toliko trivijalizirati stvari. kao sve je to relativno. ma jest vraga.
i uostalom, zv, skaces sam sebi u usta, ako si vec za trziste, onda je sasvim ok, ako pisci, kojima je to zanat kao sto je automehanicaru njegov, dobiju svoju lovu i imaju od cega zivjeti. i oni moraju nesto jesti. ako od jedne prodate knjige npr. dobije pisljive 3 kune, onda sorry, al ne znam kako to on treba prezivjeti. jel treba reci, pa tko mu je kriv, sto nije vulkanizer pa bi okreto lovu?
e sad, moje osobno misljenje je da se stupanj razvoja jednog drustva ili ako hocete drzave demonstrira izmedju ostalog i u tome koliko je sposobno/a da ulaze u vlastitu kulturu. kao sto vec netko rece, tiraz nije bezuvjetno ogledalo kvalitete, i ako mladi autori nemaju sansu da objave nesto svoje zato sto je druga knjizevna elita pustila korijenje u kojekakvim foteljama ili sjedi na glavama izdavaca, zasto drzava ne bi bila to koja bi podrzavala njihov dalji rad? i pored sve hippy, anti-snobisticke, anti-elitisticke i "all-men-are-equal" price, ne da mi se objasnjavat razlika izmedju knjizevnika i vulkanizera, sorry...
zv 11.03.2004 u 14:57:26 profil autora
to do: svaš
ako od jedne prodate knjige npr. dobije pisljive 3 kune

ja si volim skakati u usta.
MENI ZIVO PUCA PIMPOO koliko on dobije od prodate knjige. to je njegov jebeni problem. kolko vulkanizer dobije od zakrpane gume?!? sumnjam da znas i sumnjam da postoji interes da o tome pisu novine. jer je to njegov problem. ako nije zadovoljan, pocne se bavit drugim poslom, ili povisi cijenu...
nek se bavi necim drugim.
stvari su tako jednostavne.
ako on iznutra ima potrebu pisati - pisat ce!
i po cemu je njegov posao drustveno bitan, a moj nije?!?
uostalom tko je vredniji pojedinac drustvu?
ljudi sa 50 godina idu ponovno na skolovanje jer su u jednom trenutku shvatili da su fulali profesiju. nije se pisac za sva vremena.
jedino sto mogu prihvatiti je da se mozemo srditi na to koliko nas ima. jer jebiga da nas ima 50 miliona onda bi se prodalo deset puta vise knjiga. to je sve.
ispricavam se sto sam nepovezan.
jer - puno sam pobrisao.
i hocu reci - sve sto trebas je ljubav !