Forum

  Ukupno poruka: 54349 :: Ukupno korisnika: 1391 Online: 18
  Online >
Autor poruke
 
piggy 08.09.2003 u 17:11:57 profil autora
KUTINA, 8. rujna (Hina) - HIV-pozitivna djevojčica Ela, koja je danas došla na nastavu u kutinsku Osnovnu školu Stjepana Keselje gdje je upisana u drugi razred, nalazi se na poslijepodnevnoj nastavi s "određenim brojem" svojih vršnjaka, doznaje se neslužbeno u školi. S roditeljima koji žele ispisati svoju djecu iz razreda, u koji je
Ela upisana, trenutačno razgovara ravnatelj škole Ivan Čorak. U 15 sati razgovoru se pridružila i kutinska gradonačelnica Velimira Toth Prosoli.Čorak je jutros rekao da je 20-ak roditelja najavilo da će ispisati djecu, no da to još nitko nije učinio.


Daklem, čitav dan si kontam jel bi o ovome, jel ne bi, al nemrem zdurat...Žalosna sam i bijesna na ovu usmrđenu naciju u kojoj je postotak suosjećajnih, obrazovanih, kulturnih i tolerantnih ljudi očito čista mizerija..Mala ima samo 8 godina, već je siroče, HIV pozitivna i tako sama. Oke, ima ona posvojitelje, al koji im je k..trebo da se odmah nakon njenog i posvajanja seke joj Nine uslikavaju za Jutarnji? Mala je prvi razred u Kaštelima prvo bila skroz solo, u knjižnici, ali na kraju se ipak našlo 12 klinaca ili bolje reći roditelja koji su prihvatili da im klinci idu u isti razred s Elom. I onda - paf -Kutina?! Mislim, ko je sad tu lud? Sad čujem da se i ovi iz Kaštela čude. Kao već su sve te traume prošli, educirali se, mala našla frendove..Ne bi htjela griješit dušu, al nekaj mi smrdi s tim posvojiteljima. Znam da dobivaju vel'ke pare od min.soc.skrbi za Elu i Ninu, al moram vjerovat' da su ih posvojili zbog ljubavi. Ja u to moram vjerovati...Kaj vi kažete na cijelu priču?
dju 08.09.2003 u 18:06:39 profil autora
Mislim da većina nas na forumu nema pojma o prosječnim građanima ove zemlje. Jer, prosječan građanin Hrvatske i prosječan Pips-forumaš jedva da imaju dodirnih točaka. Naime, svi mi tu na forumu elementarno smo informatički pismeni (minimalno što svi znamo jest upalit/ugasit komp, surfat, kopipjestat i to. zv zna nešto više :)), dobar dio forumaša putuje i zapadnije od Graza i istočnije od Sarajeva. Većina nas studira ili već ima diplomu, nije homofobična, ksenofobična i sl., zna barem jedan strani jezik, interesira se za književnost/strip/film/glazbu, te - što je važno - vrti se u krugu sebi sličnih.
Zato ti, draga Piggy, čak neću odgovorit na ovo pitanje, da ti ne stvaram iluziju kako nas "ima normalnih". Ima nas. Al šaka.
U oko.
trixy 08.09.2003 u 20:45:58 profil autora
meni isto 'smrde' posvojitelji, ali pošto ništa ne znam o njima, stvarno ne bi o tome.
waiter in his 60s 08.09.2003 u 20:52:25 profil autora
jedno je sigurno: za tako istraumatiziranu klinku nikako
ne može bit dobro što ju sele. šok je to i za 'obično'
dijete, a kamoli za nju

~ sneaky little priest trying to reach out to the swine ~
piggy 09.09.2003 u 11:08:31 profil autora
hmmm..ostaje mi dakle da se vrtim u dobro poznatom krugu. doduše, nije ni to loše...ipak, nadam se da će se moj sin vrtit u malo širem krugu
piggy 10.09.2003 u 15:46:35 profil autora
i tak.priča dva dana punila sve medije i sad..tajac. nisu više zanimljive. kaj bude bit će. do novog upisa, do novog preseljenja. al valjda budu ipak ostale u Kutini. ipak je to rodni grad njihovog posvojitelja koji se s puno ljubavi i 13 tisuća kuna plus udomiteljska plaća brine o njima.
cruzer 10.09.2003 u 22:46:00 profil autora
ne bi baš rekla danas na vijestima kažu i nakon što su stručnjaci argumentirano pokušali razuvijerit roditelje iz Kutine Ela nije prihvaćena. ćorkica.
piggy 11.09.2003 u 12:38:09 profil autora
ma nabijem ih...
dju 11.09.2003 u 14:41:54 profil autora
moja sestra radi kao psiholog u kutinskoj gimnaziji, napravila je anketu s klincima, pa se pokazalo da bi, hipotetski, svi oni pristali dijeliti školske klupe s hiv-pozitivnim djetetom. ali, to je gimnazija, a složit ćete se da osnovnjak i gimnazija nemaju istu strukturu djece, odnosno da se ne radi ni o jednako obrazovanim roditeljima jednih i drugih.
ne osuđujem previše sve te kutinske roditelje, pa oni nemaju pojma, ne kuže razliku između hiv-pozitivne i oboljele osobe, nisu svjesni koliko je zanemariva mogućnost da se i njihovo dijete zarazi.
glede oblakovih, ne osuđujte olako, nego mi recite koliko bi vas za trinaest ili stotrinaest tisuća kuna uzelo k sebi doma dvije hiv-pozitivne djevojčice? čitala sam da potencijalni posvojitelji u širokom krugu zaobilaze i djecu koja imaju jebenu alergiju na prašinu! pa jebote, u ovoj je državi užasno teško sastaviti jedan jedini razred onih koji će s klinkama sjediti na nastavi.
i treće, interesira me, a moram priznat da to ne znam, je li se moralo svima u Kaštelima, a sad i u Kutini, razglasiti da su te curice zaražene? zar nije bilo dovoljno da to znaju učiteljica i ravnatelj?
je li svaki građanin Hrvatske koji je hiv pozitivan dužan o tome informirat svekoliki puk? ako je, kako to da mi ni za kog drugog ne znamo?

baš sam se sad iznervirala.
piggy 11.09.2003 u 14:56:28 profil autora
dju, ko prvo nemoj se nervirat naravno, gimnazija je jedno, osnovnjak drugo, al to ima veze samo s klincima, jer obrazovanost roditelja osnovnoškolske i srednjoškolske djece mislim da tu nema neke veće veze. mislim, i ovi klinci kaj sad idu u osnovnu imat će iste starce i kad krenu u srednju, a vjerujem da će ih većina ići u gimnaziju. onda, glede posvojitelja. mogu govoriti naravno tek u svoje ime. recimo, ja bi ih usvojila. možete mi sad naravno ne vjerovat, ali ja bih to učinila. ionako razmišljam o varijanti usvajanja djeteta za neke 2-3 godine, jer zbog nekih specifičnosti sumnjam da ću moći roditi još jedno dijete, a definitivno bih htjela imat još bar jednog klinca/ku. i sasvim mi je svejedno jel to beba od 3 mjeseca ili dijete od 3 ili 5 godina, hiv pozitivno ili šećeraš.tak ja razmišljam i čak se veselim tome. i zato ne bih rekla olako, već opravdano krivim i usvojitelje ele i nine za to mrcvarenje po novinama. naime, baš su oni dali pristanak novinarima da ih uslikavaju i objave njihova imena i prezime kad su ih usvojili. a zašto? i naravno da ne mora svekoliki puk znati za to. inače, sada se u Hrvatskoj školuje još četvero HIV pozitivne djece. njihova imena ne znamo, za njih znaju oni koji trebaju znat, ali njihovi se roditelji ne slikavaju po novinama.
naturalfugee 11.09.2003 u 15:16:53 profil autora
"...nisu svjesni koliko je zanemariva mogućnost da se i njihovo dijete zarazi."

zanemariva mogucnost? mislim da je problem u tome sto uopce postoji mogucnost zaraze a ne koliko je ona zanemariva ili nije.
dju 11.09.2003 u 15:36:23 profil autora
ah, zajebano je sve to...
lako je nama dindilit (ne znam točno što to znači, al mi sad baš paše ta riječ)

nego, mogućnost zaraze?
zar se svi mi ovdje (osim arhimeda, koji samo što nije) ne ševimo s nekim? i ševili smo se prije s nekim drugim? i taj netko drugi s nekim drugim, i tako dalje? pobrojte si malo, pa ćete skužit da ste, preko seksa, izravno ili posredno bili u kontaktu s velikim brojem ljudi, s njihovim bolestima, bakterijama i virusima. čak je dovoljno je da ste se ševili s jednom jedinom osobom koja se recimo ševila s deset drugih, pa ste mogli najebat.
toliko o mogućnostima i zaštiti od njih.
čast onima koji ne znaju što je seks bez gumice. (nek se jave oaku da im da neki popust)

piggy, drago mi je što si ovo gore napisala.
markos 11.09.2003 u 17:05:31 profil autora

al valjda budu ipak ostale u Kutini. ipak je to rodni grad njihovog posvojitelja koji se s puno ljubavi i 13 tisuća kuna plus udomiteljska plaća brine o njima.


Cuj, ne znam, i ja sam bio sklon pomisliti tako nesto, ali mozda stvari i nisu bas tako crne i mozda su ti udomitelji zaista iskreni?!
http://www.slobodnadalmacija.hr/20030911/split01.asp
Inace, slazem se sa Dju. Mi nismo svjesni da okolina u kojoj se mi krecemo (mahom mladji visokoobrazovani ljudi) nije realan odraz stvarnog stanja drustva u kojem zivimo i naviknuti na nas mali mikrokozmos se svi cudom iscudjavamo kad se malo maknemo iz njega pa dodjemo svojim mamama/tetkama/strinama/bakama (you name it) ili se u tramvaju ocesemo o razgovor dvije kumice. S druge strane, cemu se tome cuditi kad znamo koliki je postotak ljudi nepismen. Nedavno je bila reportaza na TV-u o nekom decku iz okolice Siska mislim, koji je tek sa 14 godina krenuo u prvi razred, jer mu roditelji nisu mogli omoguciti skolovanje. Mislim, o cemu dalje pricati, u kojoj mi to drzavi zivimo?!
waiter in his 60s 11.09.2003 u 20:15:47 profil autora
zanemariva mogucnost? mislim da je problem u tome sto uopce postoji mogucnost zaraze a ne koliko je ona zanemariva ili nije.


i te kako je bitno kolika je mogućnost zaraze. čitava
epidemiološka znanost počiva na procjenama vjerojatnosti
širenja zaraze. struka kaže da postoji neusporedivo veća
vjerojatnost da će dijete, sve i da se po 24 sata na
dan druži s elom, dobit tisuću drugih opasnih boleština.
ali jebeš doktore iz svjetske zdravstvene, hrvati se
rađaju s diplomom na medicinskom faksu...
sadrzaj je izmijenio/la - waiter in his 60s u 11.09.2003 u 20:19:16
piggy 12.09.2003 u 15:12:37 profil autora
thnx dju
al opet se ja hvatam udomitelja-posvojitelja.naime,kaj..srećom (ili nesrećom? povijest će pokazati..) imam malo lakši pristup nekim informacijama od većine ljudi (ne, ne radim u tajnim službama..), a i inače ne volim baljezgat i optuživat bez veze. dakle,ovo kaj sam napisala o Oblakovima (udomitelji-posvojitelji) su činjenice. nažalost, u ministarstvu rada i soc.skrbi se SAD sjetiše i odlučiše malo provjerit' zašto su se odlučili selit iz Kaštela u Kutinu iznebuha i malo će ih sad kao provjeravat..Gdin.udomitelj Oblak vješt je manipulator, a eto tek sad to shvatiše i "nadležni". nadam se samo da sad neće napravit' još veće sranje i uzet klinke Oblakovima, jer to bi isto bila katastrofa. isto se tako nadam da će se udomitelji-posvojitelji konačno zasitit medijske slave i nastaviti živjeti u miru sa debelo plaćenom ljubavlju prema djevojčicama. žalosno i tragično.
vlado 12.09.2003 u 15:47:45 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Poptuno se slažem s tobom, Piggy...
Slučaj je potpuno krivo medijski postavljen...
Nažalost, ne slučajno.
piggy 15.09.2003 u 20:44:55 profil autora
danas ela sjedila tek s jednom klinkom u razredu.baš tužno.
marsovac 15.09.2003 u 20:53:09 profil autora
Moje skromno mišljenje je da Ela nije dijete na kojoj se treba ispitivati puls hrvatskog društva ili kaj god već rade. daklem, Ela treba biti poslana u privatnu školu, među kremu društva i uživati sve blagodati života.
A ne srati koje smo mi usrana zajednica. Ukratko.
piggy 16.09.2003 u 10:19:18 profil autora
možda je i to rješenje.okružimo elu bogatom djecom i njihovim bogatim roditeljima, jer ziher su oni svjesniji, odgovorniji, upućeniji..???!!! yeah,wright.najbolje da uopće nitko nigdje ne priča o tome i problem će nestat' ko rukom odnesen.nažalost, uvijek mora netko biti prvi.čini se da je to elin križ. bar kaj se tiče hiv pozitivne djece. ali najžešća mi je fora da Hrvatska od jeseni postaje regionalni centar za srednju i istočnu Europu Svjetske zdravstvene organizacije za AIDS i HIV. pa ćemo se kolektivno osvijestit'.moš' mislit'!

piggy 16.09.2003 u 15:32:47 profil autora
Evo najfriškijih vijesti, glede&unatoč..

ZAGREB, 16. rujna (Hina) - Istraživanje Agencije "Puls" o stavovima hrvatskih građana o rizičnosti AIDS-a pokazalo je da bi 72 posto ispitanika, od kojih 68 posto roditelja, pristalo da njihovo dijete pohađa isti razred s HIV pozitivnim djetetom, priopćilo je danas Ministarstvo zdravstva.
Istraživanje je provedeno od 11. do 14. rujna na uzorku od 922 slučajno odabrana ispitanika, od kojih 470 ima djecu školske dobi.
Rezultati istraživanja pokazali su da 65 posto ispitanika smatra reakciju roditelja u Kutini neopravdanom, te da 73 posto vjeruje kako je gotovo nemoguće da se osoba zarazi HIV virusom na radnom mjestu ili školi.
Više od polovice ispitanika, odnosno 54 posto navodi da bi
djevojčica Ela trebala ići u razred s drugom zdravom djecom, 27 posto da bi trebala ići u poseban razred čiji roditelji to odobravaju, a samo 15 posto bi Ela trebala biti izdvojena u poseban razred s drugom oboljelom djecom.
Većina ispitanika (80 posto) navela je kao glavni izvor
informiranja o AIDS-u medije, a 10 posto da je najviše o toj bolesti naučila u školi i putem promotivnih materijala.
Iako se većina smatra vrlo dobro ili osrednje informiranim o AIDS-u, čak 20 posto ispitanika pogrešno vjeruje da se virus AIDS-a prenosi putem sline, a šest posto da se prenosi dodirom.
Najviše roditelja (47 posto) navelo je da njihova djeca znaju ponešto o AIDS-u, dok ih je čak 23 posto izjavilo da njihova djeca nisu uopće upoznata s načinima prijenosa HIV-a, stoji u priopćenju.

E,sad.Lažu li to Hrvati ili nas (čitaj-upućenih,obrazovanih,tolerantnih itd&sl) je ipak puno više?
vlado 16.09.2003 u 15:49:00 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Lazu.
arhimed 17.09.2003 u 01:10:45 profil autora
slažem se s onim što je rekla dr. arambašić na kraju foruma . jedino im preostaje da promjene ime i prezime ili da odmagle u inozemstvo.

nego, može li elina učiteljica reći da se i ona boji side i da ne želi raditi s njom ili joj je tako nešto zakonom zabranjeno?
trixy 17.09.2003 u 10:02:07 profil autora
jedino im preostaje da promjene ime i prezime ili da odmagle u inozemstvo


samo inozemstvo. nakon naslikavanja u novinama im promjena prezimena niš ne koristi.
piggy 17.09.2003 u 11:31:34 profil autora
i ja mislim da lažu.masno.