Forum

  Ukupno poruka: 54349 :: Ukupno korisnika: 1391 Online: 18
  Online >
Autor poruke
1 2 ... 9 10 11 12
 
zumbula 27.10.2008 u 11:05:59 profil autora
Pavle sam na svijetu

http://www.matica.hr/Vijenac/vijenac382.nsf/AllWebDocs/U_zagrebackoj_kulturi_rade_istaknuti_neradnici
summerfling 18.11.2008 u 00:48:16 profil autora
"Tamo gdje je počinjeno nasilje, nešto ostaje zauvijek promijenjeno. Zrak je rastočen, a ne više cjelovit i ta njegova rastočenost, umjesto da po pravilu protumjere, pospješi blagu narav, pogoduje događanju novih zlodjela.
Gdje je jednom prolivena krv i druga će poteći, a za njom nova. Zemlja je poput vampira. Kad jednom okusi krv, željet će stalno novu, svježu, u sve većim količinama."

"Pođi kamo te srce vodi"

Susanna Tamaro

summerfling 18.11.2008 u 00:48:40 profil autora
"Tamo gdje je počinjeno nasilje, nešto ostaje zauvijek promijenjeno. Zrak je rastočen, a ne više cjelovit i ta njegova rastočenost, umjesto da po pravilu protumjere, pospješi blagu narav, pogoduje događanju novih zlodjela.
Gdje je jednom prolivena krv i druga će poteći, a za njom nova. Zemlja je poput vampira. Kad jednom okusi krv, željet će stalno novu, svježu, u sve većim količinama."

"Pođi kamo te srce vodi"

Susanna Tamaro

summerfling 30.01.2009 u 23:32:41 profil autora
"Trebalo bi ubijati prošlost sa svakim danom što se ugasi.Izbrisati je da ne boli.Lakše bi se podnosio dan što traje, ne bi se mjerio onim što više ne postoji. Ovako se miješaju utvare i život, pa nema ni čistog sjećanja ni čistog života. Dave se i osporavaju, neprestano."

Meša Selimović

"Derviš i smrt"


/jako dobra knjiga./
inga 28.02.2009 u 23:15:09 profil autora
cormac mccarthy, the road

nigerlaver 13.04.2009 u 15:48:10 profil autora
možda netko već i preporučio al eto opet: paul auster - timbuktu.
gogolj 30.04.2009 u 10:23:59 profil autora
nešto sam ovih dana čitao literaturu...za seminar.. pa mi je jerko iz jednog odličnog članka skenirao ono što fink kaže Link
vlado 30.04.2009 u 15:10:11 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
"Trebalo bi metodički ispitati čitavu seriju tipova, karakterističnih, ne samo nastranih, nego baš manijaka, kliničkih slučajeva, kakvi predstavljaju »elitu« u okviru raznih ljudskih prevara po crkvama, u politici, u karijerama, u hijerarhiji uopće, a naročito u štampi, trebalo bi o ovoj mnogopoštovanoj gospodi mravima posjedovati čitavu malu kartoteku s pouzdanim podacima kako se ponašaju i vladaju, odakle su stigli (ispod slamnatog krova, iz cilindraške sramote ili iz socijalne bijede), kakve su tjelesne građe kakve su im najintimnije tajne, slabosti i porodi, pa kad bi čovjek svladao svu ovu moralnu i materijalnu smjesu, kad bi mu ovi fabrički produkti od lutaka postali jasni i prozirni i plastični, i to ne samo po svojim bijednim ulogama, nego i po najskrivenijim mislima, onda bi se takvo distancirano, mirno, udaljeno i takozvano »objektivirano« razmatranje, uzvišeno iznad svih ljudskih napasti, pretvorilo doista u uvjerljivo svjedočanstvo."

Miroslav Krleža
DanMrak 08.05.2009 u 17:12:45 profil autora
just because you feel it doesnt mean it''''s there
"Ona ima dojam da je ljudski par stvoren tako da njihova ljubav bude a priori gore vrste nego što moze biti (barem u najboljem slučaju) ljubav izmedu čovjeka i psa, taj bizarni odnos u povijesti čovjeka, koji Stvoritelj vjerojatno nije planirao.

Ta ljubav je bez interesa - Tereza ništa ne traži od Karenjina. Ne traži od njega ljubav. Nikad sebi nije postavljala pitanja koja toliko muče ljudske parove: Voli li me? Je li volio nekoga više od mene? Voli li on mene više nego ja njega? Možda sva ta pitanja što se postavljaju u ljubavi, koja je mjere, ispituju, proučavaju, saslušavaju, u stvari u samom početku uništavaju ljubav.

Možda nismo u stanju voljeti se upravo zato što želimo biti voljeni, to jest zato što od onoga drugog tražimo nešto (ljubav), umjesto da mu prilazimo bez zahtjeva i želimo samo njegovu prisutnost.
I jos nešto - Tereza je prihvatila Karenjina onakvog kakav je bio, nije ga htjela mjenjati prema svom liku, unaprijed se suglasila s njegovim psećim svijetom, nije mu ga pokušavala uzeti, nije bila ljubomorna na njegove tajne interese. Trudila se oko njega ne zato da ga promijeni, nego samo zato da ga nauči elementarni jezik koji će im omogućiti sporazumijevanje i zajednički život.

Na poslijetku, ljubav prema psu je dobrovoljna, nitko joj je nije nametnuo.

Glavno je, međutim, da ni jedan čovjek ne može donjeti drugom idilu na poklon. To može samo životinja, zato što nije bila istjerana iz Raja. Ljubav između čovjeka i psa je idilična. U njoj nema konflikta, nema mučnih scena, nema razvoja.
Da je Karenjin bio čovjek a ne pas, sigurno bi već odavno rekao Terezi: "Molim te, više me ne zabavlja svaki dan nositi kiflu u zubima. Zar ne možeš izmisliti nešto novo?"
U toj je rečenici obuhvaćena čitava sudbina čovjeka. Ljudsko vrijeme se ne okreće u krugu, nego juri po ravnoj crti naprijed. To je razlog zašto čovjek ne može biti sretan, jer je sreća čežnja za ponavljanjem."

Milan Kundera
vlado 15.05.2009 u 22:36:41 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
"Taj besmrtni instinkt prema lepom je to što čini da zemlju i pojave na njoj smatramo tek nagoveštajem, odrazom neba. Neutaživa žeđ, koju razotkriva sam život, prema svemu onostranom, je najživlji dokaz naše besmrtnosti. Duša istovremeno putem pesme i kroz nju, putem muzike i kroz nju nazire pejzaže što se nalaze s one strane groba; kada nas izvrsna pesma dovede do suza, te suze nisu dokaz nekog preteranog naslađivanja, nego svedočanstvo unespokojavajuće sete, postulat nerava, prirode izgnane u nesavršenstvo i koja bi htela, već sad, na zemlji, da se dohvati naslućenog raja."

Baudelaire, o djelima Edgara Alana Poea
gogolj 02.06.2009 u 10:51:04 profil autora
“Could it think, the heart would stop beating.”

Fernando Pessoa
gogolj 03.06.2009 u 20:47:04 profil autora
"Zavukavši se duboko u sebe tražeći genija, našao sam govno."

Toma Bebić
johnnykola 04.06.2009 u 06:39:10 profil autora
sta je bilo!? reci!
legenda!:)
gogolj 04.06.2009 u 19:47:09 profil autora
"...za suzu daju suze dvi...."

legenda
gogolj 04.06.2009 u 19:48:05 profil autora
dobra je i ona njegova: "ako želite da vas ljudi zamrze, napravite nešto vrijedno"
johnnykola 05.06.2009 u 09:13:21 profil autora
sta je bilo!? reci!
sta mi radis, gogolje!
sad moram kopati po diskovima
i traziti njegov album kojeg mi ima
godina zaprzi cute.:)

sidran na tragu:

"isplovim, ujutro, iz snova : sami sretni andjeo. (...)
uvece legnem svinja doslovna. sta sam to cinio izmedju?
s ljudima se druzio, ljudska prebiro govna."

krleza:

"u drustvu je toplo, ali smrdi."
gogolj 05.06.2009 u 09:18:16 profil autora
:)

traži, isplatiće ti se ;)
midnightmoon 08.06.2009 u 13:45:51 profil autora
Mnogi se ne mogu izbaviti od svojih vlastitih lanaca, a ipak su prijatelju izbavitelji.

Moraš htjeti izgorjeti u vlastitom plamenu: kako bi mogao ponovo nastati ako se prije ne pretvoriš u pepeo.

Tako je govorio Zaratustra
gogolj 10.06.2009 u 15:21:43 profil autora
the pure and simple truth is rarely pure and never simple.
— oscar wilde
midnightmoon 17.06.2009 u 11:01:29 profil autora
Ne mrzi se tako dugo dok se još potcjenjuje, nego tek onda
kad se cijeni jednako ili više.

Friedrich Nietzsche
gogolj 09.09.2009 u 09:55:41 profil autora
Čovjek je kao razlomak, čiji je brojnik ono što on jest, a nazivnik ono što misli o sebi. Što je nazivnik veći, razlomak je manji.
Tolstoj
gogolj 23.09.2009 u 21:12:14 profil autora
to live is the rarest thing in the world. most people exist, that is all.
-oscar wilde

tužno
i istinito
gogolj 24.10.2009 u 13:26:20 profil autora
"Great minds discuss ideas. Average minds discuss events. Small minds discuss people."
Eleanor Roosevelt
midnightmoon 20.11.2009 u 10:13:46 profil autora
Sagledajte istinu kao malo dijete i pripremite se odreći svih unaprijed donesenih zaključaka, ponizno poći kamo god i do kojih god granica vas priroda odvede.
U suprotnom nećete naučiti ništa.

-T.H.Huxley
Julije 20.11.2009 u 19:20:18 profil autora
itchy knee san she
ali ljud

vrijeme sam gubio
samo
da bi ga sada cijenio

DanMrak 20.11.2009 u 19:37:52 profil autora
just because you feel it doesnt mean it''''s there
Onaj tko je u viđenju neke stvari subjektivan, subjektivan je i u ocjenjivanju objektivnosti te iste stvari.

U bitnost se ne bih štela mešati.


"just because you feel it doesnt mean it''''s there"
Julije 21.11.2009 u 12:54:05 profil autora
itchy knee san she
Oscar Wilde said that sunsets were not valued because we could not pay for sunsets. But Oscar Wilde was wrong; we can pay for sunsets. We can pay for them by not being Oscar Wilde.

G. K. Chesterton
gogolj 30.11.2009 u 20:43:36 profil autora
kaže mi frend danas da je baš pročitao kejvovog jebača bunnya munroa. kaže da je super i ispričao mi jedan vic iz knjige;

kao u ćeliji su neki crnac siledžija i neki slabašni bijelac.
kaže crnac bijelcu: a što bi ti danas bio, tatica ili mamica?
kaže bijelac: pa ja bi bio tatica. (ono, barem jednom da i ja budem tatica haha)
na to će crnac: onda dođi ovamo i popuši mamici kurac
:D
midnightmoon 01.12.2009 u 10:33:08 profil autora
U ljubavi ima puno bola, nereda i nepravde.
Ali ljubav je tako tajanstvena stvar da i to možda samo tako izgleda pred našim površnim i nesavršenom sudom.
Snaga i veličina ljubavi, koju nikad dovoljno ne poznajemo, možda je tolika da se i to što nama izgleda kao bol, nered i nepravda ispravlja i poravnava na nekom višem planu koji mi ne vidimo.

Znakovi pored puta
Ivo Andrić
vlado 05.12.2009 u 22:42:45 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
"Naši stari mišljahu, a mnogi vjeruju i danas, da je nekoć bilo sve ljepše i bolje na svijetu, nego je sada, da je čovjek bio upravo savršen, ali da se izopačio i postaje sve gori. Priča se i to, da je u staro doba zemlja bolje rodila, a pšenično zrno da je bilo kao kokošje jaje. Među uzgajateljima i prijateljima čovječanstva bilo je takvih ljudi, koji su mislili, da su djeca nevina, gotovo anđeli, osobito kad umru, i da se od djeteta može uzgojiti savršen čovjek, neki ideal čovjeka – onakav, kakav je bio prvi čovjek i kakvi su anđeli, koji ne griješe.

Sve je to samo po sebi lijepo, ali nije istina."

Napredak br. 10, 22. prosinca 1909.