Forum

  Ukupno poruka: 54349 :: Ukupno korisnika: 1391 Online: 18
  Online >
Autor poruke
1 2
 
dinar 13.07.2003 u 00:23:31 profil autora
Zdravo! Kao sto obecah pred koji mjesec, imat cete uzivo vijesti sa iipesa 2003. International Institute on Political and Economic Systems. Odrzava se na Kreti, grad Chania, cini mi se 3 po velicini na otoku. Nisam ga stigao vidjeti jer sam kao pravi geek sjeo za kompjuter prvu vecer cim sam dosao dok se ekipa posla zabaviti u grad. Nije mi zao i ne osjecam se pretjerano krivim jer zabavu vode ameri, a ja se jos trudim skupiti malo one hinjene socijalnosti i druzeljubivosti koje je amerika pred 4 godine iz mene isisala.
Al' ajde, da krenem pomalo...
Probudio sam se negdje u ateni, na neudobnim aerodromskim klupicama. Zadnje dane doma se nisam pretjerano odmarao, nisam pretjerano niti ubijao oci i stoga sam ih onako pravo otvorio nakon 8 sati puta, od toga 6 sati sna. Aerodrom kao aerodrom, svaki isti, uvijek netko negdje zuri, a siguran sam da svi ipak stignu gdje trebaju. Ovaj je, pak, polijepljen reklamama za olimpijske igre. I za maslinovo ulje. Cekam avion za Heraklion, najveci grad na Kreti, koji kasni. Grci su prave face. Nacija od 10 mil ljudi i jos 1 mil Albanaca, koja zivi od turizma (godisnje ih posjeti oko 20 mil turista, 2 turista na 1 grka....aha, da, a di su albanci?) i brodogradnje u zescoj recesiji, najnegostoljubiviji su domacini koje sam ikada dozivio. Smijeh im nije lijek, niti je potreba, a nece ga izmamiti niti novcanice od eura. Kakve li su ovdje prodavacice u ducanu...pih...Po izrazitom vedrom danu, u niskom letu, nadlijecemo egejsko more. To je nesto savrseno! Ne znam imena svih krafnastih, rupicastih, potkovastih otoka koje sam vidio pod crvenim suncem, ali sam siguran da cu ih jednom posjetiti sa «Jubavi» ili nekim drugim plovilom. Slijecem u Heraklion, glavni grad ovog toplog ostrva. Navecer je tu oko 30 stepeni. Propustam priliku da se za 10 eura vise vozim taksijem do Chanie i sjedam u bus. Tko to tamo peva? Tjesim se da cu sporijom voznjom vise krete vidjeti, a i da cu te pare moci bezbolnije negdje potrositi. Kucice na kreti nemaju bas krovova, lice mi na one iz dokumentaraca o tunisu i maroku. Lego kockice sa izrazito bijelim zidovima, na najvise, tj. skoro u pravilu na 2 kata. Uz magistralu uzasno losi jumbo plakati, jedinica iz dizajna. Prolazimo Rethymnon, poslije Herakliona najveci grad. Primjecujem da kod grka pravi, veliki, kapitalisticki lanci nisu pojeli male poduzetnike. U svakoj ulicici, bas svaki ulaz, staniste je nekom ducancicu, sitnom obrtu ili slicno, a cesto se takvo sto nalazi i na katu. Vidio sam sve skupa 2 super marketa. Kaos u prometu i nakon 3 sata voznje sam ovdje. Dolazim, check-in, soba, cimer. Amerikanac. Air Force academy. Bas cemo imati o cemu pricati. Ima tu palestinaca, izraelaca, libanonaca, jordanaca, sirijaca, turaka, bugara, rumunja, nas jugovica bivsih...logicno kad se znade da je jedna od glavnih tema conflict resolution. U zraku visi politika i napetost (koliko god su se svi ovdje dosli «zabaviti»), izraelci i palestinci se ignoriraju, ameri ne kuze bas previse...cura iz zagreba ne zeli previse pricati sa srbima, jos im zamjera, kaze...
Bit ce zanimljivo, tek je prvi dan...


Cujemo se...


Izmjenio - dinar u 13.07.2003 0:25:03
sally 13.07.2003 u 00:42:08 profil autora
daj nam jos, jos! gladni smo novih svjetova, mi privremeni staticari..
waiter in his 60s 13.07.2003 u 01:32:57 profil autora
"najnegostoljubiviji su domacini koje sam ikada dozivio. Smijeh im nije lijek, niti je potreba, a nece ga izmamiti niti novcanice od eura. Kakve li su ovdje prodavacice u ducanu...pih"

znači ni kod njih balkan još nije mrtav
dajadna&govanka 13.07.2003 u 18:47:13 profil autora
brv dd!jos uvijek opcinjeni tvojim rezimeom o dalekoj nam,nekima cak nedostiznoj(?!?!znaci-dajadna) grckoj!Samo se nadamo da cete ti i cimi amer razglabati detaljno o maketicama koje si obicavao praviti u ranijim danima svog zivota!predlazem da mu cak ispripovijedas i o prototipu prve hrvatske rakete!
misolovka 14.07.2003 u 13:20:40 profil autora
Boba, ne brij... Rijesi se socijala i rjesavanja drustvenih problema u svijetu ali drz'se plana! Neki je moral rec... Mir i Ved
murda 15.07.2003 u 17:14:11 profil autora
konačno mi sredili isdn a goga me obučila kako do tvojih info hoću vise info .pisi onaj grčki br kaže da nije ukljućen javi se pusa
dinar 16.07.2003 u 12:39:29 profil autora
Hehe...za umret od smijeha! Obitelj mi se pocela skupljati na forumu. Pravo kucno druzenje sa kucnim prijateljima. Mama, dobrodosla...hehe

Nego, gdje sam ono stao. Da, na kreti sam. Ste znali? Umjesto klasicnog dnevnika pisat cu ja radje na forum, barem me mama cita, ako nitko drugi.
U nedjelju smo imali prvi grupni izletic, posjet selu gdje su grcki partizani poceli otpor njemcima 1941 i rodnom mjestu Venizelosa, grckog pandana nasem marsalu. Pitas se, citaoce, kakvi su to grcki partizani bili? E, pa svaki grk imao je za nositi noz oko pasa, brkove do pola face i mrk pogled. Zapravo je ineresantna cijela ta situacija oko zauzimanja i oslobadjanja krete. Njemci su navodno izveli savrseni desant na otok, primjer koji se i danas koristi na West Pointu (izgubili smjesno malen broj ljudi), kako kaze djevojka zanimljivog imena, Alexis FEAR, koja pohadja tu akademiju. Naravno, da su se seljani onda udruzili, umjesto nozeva nabavili neke puske i poceli gerilu protiv okupatora. Na povratku nazad, poceo sam se upoznavati s bliskoistocnim pitanjem. Sad mi je jasno zasto Libanonac za svaki zvuk aviona kaze da je stealth u niskom letu, svaka zica mu ima bodlje, a na izraelcev odlazak na wc nakon 4 pive kaze naglas :» Valjda nece nekome usput uzeti komad zemlje...». Predsjednik im je krscan, premijer sunit, a predsjednik sabora siit. Nije ni cudno sto se reforme sporo provode. Nemaju narodnosti, ne mogu se izjasniti da su libanonci vec su ono sto vjeruju, a ne gdje nogama hodaju... Maroinete su vecim silama, krscani su sirijske i americke marionete, muslimani iranske (Hezbolah), ruske, arapske, zidovi naravno izraelske i americke...i, kako to cesto biva, imaju fenomenalan smisao za humor. Paralele se mogu povuci, zar ne?
Predavnja. Pocela su u ponedjeljak. Sto se prvog tjedna tice, radi se o politickoj filozofiji (the good society) i ekonomiji. Filozofiju predaju 2 amera u paru, dinamicno, emocionalno, vrlo profesionalno, ali predemokratski. Nisam navikao da profesor ne iznosi svoje misljenje, da postuje tudje kao da je njegovo. To daje ostalima toliko slobode da se cesto zagubimo u raspravama koje su isto tako cesto besmislene (ja bi to sve: «U Svedskoj pingvini! Zdraaavo!»). Za to vrijeme ucim arapski. Ako je demokracija govoriti sto zelis, tako je i slusati sto zelis...
Ekonomija je kaoticna, iako se danas dobro potegla rasprava o globalizaciji. Izuzetno je interesantno imati educirane amerikance (Yale, Brown, Harvard, Princeton, vecina na BA ili Phd programima), zatrovane propagandom, uvucene u ideologiju kapitalizma i nas koji smo iskusili drugu stranu svega i jos plus to politicki nabrijane azijate (vecina sa americkih sveucilista). To je bilo pravo deranje, psovke na raznima jezicima i smijesni turski profesor nenavikao na obuzdavanje studenata. Dosta o tome...
Danas se igra veliki mec, fudbalski, arapi vs evropa. Uzgred, ja sam evropski izbornik i vjerojatno cu obuci 10, sto mi, naravno, i pristaje. Arapi su se strasno napalili, ali sudeci po njihovim fizickim karakteristikama i navikama pusenja nargile (puse onaj duhan s jabukom svaku vecer....odlican je!) mislim da nece biti bas napeto koliko oni misle. U pitanju je baksa pive.
Vec sam izgubio dve pive, jednu u snookeru (tijesno, 3:2...trajalo je zauvijek!), a druge jer se libanonac bolje sjecao s kim je zvezda igrala u finalu '91. Ja sam pomijesao polufinale i finale...sramota, priznajem...

Eto, toliko...ja cu daviti i dalje, a vi, slobodni ljudi, mozete birati citati ili ne....haug!
dinar 16.07.2003 u 12:39:50 profil autora


Izmjenio - dinar u 16.07.2003 15:15:26
dinar 16.07.2003 u 12:40:44 profil autora


Izmjenio - dinar u 16.07.2003 15:14:33
dinar 16.07.2003 u 12:43:05 profil autora


Izmjenio - dinar u 16.07.2003 15:13:50
dinar 16.07.2003 u 12:47:37 profil autora
...
dju 16.07.2003 u 14:42:05 profil autora
tko bi rekao da su ovi Velikići tako osvajačko-ekspanzionistički raspoloženi prema forumu?
ja sam mislila da će se zaustaviti na osvajanju naše Sally
:)
vlado 16.07.2003 u 14:51:36 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Neka se datum "upada" roditelja na sajt ubiljezi zlatnim slovima u nenapisanu povijest foruma...
;)))
sally 16.07.2003 u 16:24:35 profil autora
ma kakvo zaustavljanje, sad ste svi gotovi.. :-)
dju 16.07.2003 u 16:28:25 profil autora
zar i djeca i starci?
waiter in his 60s 16.07.2003 u 20:00:50 profil autora
valjda će vas starce poštedit
murda 16.07.2003 u 20:45:03 profil autora


Izmjenio - murda u 16.07.2003 21:04:32
dju 16.07.2003 u 21:13:14 profil autora
"valjda će vas starce poštedit"
lol
vlado 16.07.2003 u 21:44:38 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Mene su, kad bi išo na dernek, starci uvijek pitali za broj telefona od jarana kod kojeg je tulum "da znamo s kim se družiš!".
Izgleda da se sad roditeljima, da bi znali s kim se družiš, ostavlja URL...
sally 16.07.2003 u 21:53:11 profil autora
crni vlado, nemoj mi rec da si iso na radijo samo da bi provjerio sta je filip napisao o sofiji!?!... ccc... i sta se hvalis da doma nemas net, cemu bi ti sluzio, PA JESI TI IKAD DOMA!?

Izmjenio - sally u 16.07.2003 21:56:40
vlado 16.07.2003 u 21:54:46 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Naravno da ne, pobjednice trilobajtovog natječaja na Iskonu...
Zanimao me cjelokupni čovjekov dojam o boravku ovdje...

Oćemo na karting, lutkice?

Izmjenio - vlado u 16.07.2003 21:59:19
sally 16.07.2003 u 22:13:03 profil autora
kakvi su bolidi u pitanju? ;-)
waiter in his 60s 16.07.2003 u 23:07:15 profil autora
ma koji bolidi, seli, on ti nema ni običnu
vozačku

LOL


Izmjenio - waiter in his 60s u 16.07.2003 23:16:08
dju 17.07.2003 u 07:58:48 profil autora
običnu vozačku?
ma koja je to vozačka obična, dragi waiter? lakše mi je bilo diplomirati neko položit vozački.
načula sam da se vladika u kolovozu upušta u avanturu polaganja. držim fige da nađe onog jednog jedinog okej instruktora u gradu koji zasigurno postoji (iako ga još nikad nitko nije vidio).
Filip 17.07.2003 u 09:49:04 profil autora
i ja sam načuo.

On je čuvar vremena, jahač mokrih valova...
Kao poštar lakog sna, on u snove dosurfa...
jelena 17.07.2003 u 10:26:39 profil autora
drzimo fige vladimiru! :)
murda 17.07.2003 u 18:58:10 profil autora
samo čitam ali nema nista novo pusa
waiter in his 60s 17.07.2003 u 20:22:40 profil autora
"običnu vozačku?"

ma ne govorim ja o autima, kuže vladika i seli
trixy 18.07.2003 u 08:51:41 profil autora
kužimo svi (bar se nadam) ali šteta propustiti priliku otvaranja nove teme ;o)
vlado 18.07.2003 u 13:55:04 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Kakvi su bolidi saly?
Ovisi o vozacu, he he he
dinar 18.07.2003 u 19:02:48 profil autora
Kakve su to fore sa bolidima i to jos na temi koju sam JA otvorio! bezobraznici jedni...ljubomorni...
Samo da izvjestim kako je prosla jucerasnja fudbalska tekma, arapi protiv evropejaca...
Na poluvremenu vodimo 13:1. Na kraju 3 povrijedjena od 5 u njihovoj ekipi. Rezultat je irelevantan. Polomio sam im pola ekipe, a oni koji me znaju, svjesni su da igram cvrsto, ali ne i prljavo...
Danas smo imali gosta predavaca Batakovica, ambasadora SiCG u grckoj. Digla se strasna rasprava, albanci zele cuti ispriku za genocid, bosanke izbjegle za vrijeme rata napadaju sa svih strana...mene samo zanima ekonomska integracija sa susjedima, kako oni prihvacaju hrvatsku kolonizaciju na svojoj kozi...sad imamo veceru sa istim gostom, rasprava se nastavlja...

U medjuvremenu smo iznajmili auto za dvodnevni izlet po kreti za vikend. Cordoba ce nas voditi po raznim plazama, uspio sam organizirati 9toro avanturista...najgore im je bilo prihvatiti spavanje na plazi, ali ipak se ide...

Izvjestaj slijedi nakon vikenda...

pozdrav

Izmjenio - dinar u 29.07.2003 22:38:53