Forum

  Ukupno poruka: 54349 :: Ukupno korisnika: 1391 Online: 18
  Online >
Autor poruke
1 2
 
oak 3 10.01.2007 u 19:17:30 profil autora
jos jedan velikan, ziv, a kao da ga nema
bravo cutura!!!


Sport / Košarka

Nikola Plećaš: Cibona? Za njih kao da me nema
Piše: Zoran Čutura
Foto: Robert Belošević
--------------------------------------------------------------------------------


ZAGREB - Apsolutno sam svjestan toga da će ovaj razgovor podsjetiti čitatelje na nekadašnje rubrike “kucamo na vrata zaboravljenih asova”. No, upravo zato sam razgovarao s Nikolom Plećašem: da ga ne bismo prepustili zaboravu. Neposrednog povoda za priču nije bilo, no boli me srce što Nikola ulazi u stereotip zaboravljanja vlastitih sportskih veličina, u čemu smo svjetski specifikum.

- Mislim da bez lažne skromnosti mogu reći kako ovaj grad nikad nije imao, a veliko je pitanje hoće li ga ikada i imati, košarkaša kakav sam ja bio. Iako stjecajem okolnosti, zato što je majka išla posjetiti rodbinu u Lici, nisam rođen u Zagrebu, ovdje sam odrastao, ovdje sam naučio košarku i igrao sam je, ovdje živim, a nadam se da ću ovdje i umrijeti - izjavio je Plećaš koji je, kao i uvijek, bez dlake na jeziku.

Sustavnim i uspješnim krivotvorenjem košarkaške povijesti grada Nikola Plećaš se redovito predstavlja kao neki “usputni” lik zagrebačke košarke, iako bi se mirne duše moglo reći da je upravo on bio prva košarkaška veličina Zagreba. On je bio prvi košarkaš kojemu se skandiralo i 70-ih se Kutijom šibica orilo “Sveti Nikola, Sveti Nikola”...

Lovci na funkcije

- Prvi sport kojim sam se bavio bila je gimnastika, a za školu S. S. Kranjčevića igrao sam i šah. No, kako su u dvorani bili postavljeni koševi, malo sam ubacivao loptu u njih, poslije sam i na livadi igrao košarku, i tako je košarka postala moj prvi sport. Tada se još nije rano opredjeljivalo za određeni sport. Uostalom, mislim da je danas velika pogreška to rano usmjeravanje djece prema određenom sportu. Svi bi se trebali prvo baviti bazičnim sportovima, gimnastikom, atletikom i plivanjem, a poslije biti usmjeravani. To bi trebalo biti sustavno riješeno kroz nastavu u osnovnim školama i pri njima.

Ozbiljnija košarkaška karijera krenula je u Mladosti.

- Tri godine, od 1963. do 1965., generacija u kojoj smo bili Damir Šolman i ja dominirala je juniorskom košarkom. Nakon toga je on otišao u Split, a ja u Lokomotivu.

Novac?

- Ma kakav novac, za prijelaz nisam dobio ništa... Deset godina igrao sam u Lokomotivi, a zatim u Rijeci i Industromontaži. Dok sam igrao u Lokomotivi, osvojili smo prvi klupski trofej, Kup Jugoslavije 1969., i prvi međunarodni trofej, Kup Radivoja Koraća 1972. U finalu Kupa Radivoja Koraća igrali smo protiv OKK Beograd, kluba u kojemu je prije igrao tragično poginuli Korać, Žućko, i bilo mi je veoma stalo da osvojimo taj trofej zbog njegova odnosa prema nama, mlađim košarkašima. On je bio genijalan čovjek i uvijek je uzimao u zaštitu nas klince, govoreći da ćemo naslijediti njegovu generaciju.

Igrajući za Lokomotivu, Plećaš je često bilježio i više od 40 ubačaja.

- Znam da sam jedne sezone, recimo ‘71., imao prosjek od 37 poena. Bez trica i bez bonusa! Čuvari su me mogli udarati koliko su htjeli, a lopta se uvodila sa strane.

Istodobno se odvijala i reprezentativna karijera.

- Između 1968. i 1975. redali smo medalje na velikim natjecanjima, s kiksem na OI u Münchenu 1972. Tada zbog izgubljene utakmice s Portorikom nismo ušli u borbu za medalje, a Bora Stanković, Mirko Novosel, Nebojša Popović i Raša Šaper zatajili su pozitivan doping test Portorikanaca. I poslij
radovan 3. 11.01.2007 u 16:38:36 profil autora
Otišao je i pink panther.
Samo što je zaradio malkice više novaca.
Jedna crtica sa sp-a u torontu '94. Igrali smo protiv ne znam više koga (to su još bila vremena kad smo sve osim rusa i litvanaca pobjeđivali sa 30+) i konobar dodaje savršeno točnu loptu kroz cijeli reket pun protivničkih igrača.
Problem je bio što je dodao Stojku, a ne Dinu. Naravno ovaj prvi navedeni nije uhvatio tu savršenu loptu (jer slabo vidi, za one koji ne znaju).
Tako da je umjesto upisane asistencije dobio :"ma idi u kurac Toni!". Imao sam snimljenu tu tekmu na kazeti pa sam mu pročitao s usana.
Hvala ti legendo, zaslužio si da postaneš golfer.
vlado 11.01.2007 u 19:46:51 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Nitko ne kuzi da Toni nije mijenjao igru kad je otisao u NBA.
Igra mu je napredovala, hvala Bogu, ali baza je uvijek bila ista.
Jednom sam pitao Cuturu koji je najbolji igrac s kojim je igrao, a ovaj je ispalio, u milisekundi, bez razmisljanja: "Kukoc. Bio je briljantan."
A igrao je sa svima, s Cosicem, s Drazenom... I pričao je o njima, da je Dražen bio mašina, da je Ćosić bio Duncan prije dvadeset godina... I veli, odeš na pripreme repke, treniraš s Kukijem i shvatiš koliko voliš košarku.
Naravno, Draženov patos je nenadjebiv, Ćosić je izmijenio kosarku, bilo je tu veličanstvenih igrača...
Ali.
Kukoč je naš najbolji igrač svih vremena.
Znam da će sad svi skočiti zbog Dražena, ali jedno su emocije, a drugo je fakt.
electro cute 11.01.2007 u 22:35:26 profil autora
problem je njegov što se nikad nije naviko na tu brzinu koju nosi nba. i što je ipak krenuo 10 godina prerano. da danas takav igrač dođe u nba bio bi prvi ili drugi igrač svog kluba. ko npr kirilenko koji ima kukijeve kvalitete - može dodad loptu, može šutnut, ima duge ruke pa može igrat u reketu, skočit, ukrast loptu - sve. al jebiga, kad jedanput igraš s jordanom i pippenom malo je teško bit prvi igrač. kukoč je dobio tu šansu, nažalost u najlošijoj ekipi bullsa u zadnjih 40 godina.

ah, brbljam bez veze. men je kukoč bio najdraži hr igrač, dražen je ipak umro kad sam ja bio jako jako mlad.
vlado 12.01.2007 u 00:10:08 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Jedini problem je sto mi Tonijeve tekme u Bullsima nismo gledali.
electro cute 12.01.2007 u 00:20:04 profil autora
bilo je to jako lijepo vrijeme, kad je htv subotom prenosio nba. i od 40-ak tekmi koje bi kupili 70% su bile tekme bullsa. ja sam si svaku subotu navijo sat (tekme su počinjale između 1 i 3 ujutro) i išo gledat... možda sam kroz kraj osnovne i tri razreda srednje fulo 15 tekmi.
nba košarka je najbolji sport na svijetu.
oak 3 12.01.2007 u 16:29:08 profil autora
postoji nekoliko kriterija biranja najboljeg;

rezultati, odnosno tko je sto osvojio (samo pazite rezultate zana tabaka?!)

misljenje strucne javnosti (svatko u svoje vrijeme, tesko je mjeriti igrace na razlicitim pozicijama)

stav publike (svako se sjeca svog vremena)


od trojice nasih velikana, samo je kukoc imao full nba karijeru. kreso je nije htio, a drazenova je naprasno prekinuta

neki dan sam dobio na poklon dvije knjige; jedna je kresina monografija(trebao sam malome objasnjavati zasto kreso nije htio u nba, koliko je bila njegova vrijednost kao igraca, ali i kao trenera,...), a druga je knjiga kosarke mirka novosela...

brzo se stvari zaboravljaju


imao sam prilike i procaskati s damirom pavlicevicem i cuti u 8 minuta njegovu pricu, ogorcenje cibonom, tko je bio, a tko nije bio mirkov ljubimac, tko je imao kakvu statistiku, tko je sto od kosarke dobio,....

ovo sto vlado kaze za cuturu ima i te kakvog smisla. tim vise sto je cutke (tako ga zove moj frend toni ozmec, isto legenda nasih kosarkasih terena, nikad trofejan kao senior, ali covjek koji moze ispisati stotine stranica o kosarkaskim pricama) uvijek bio primjeran sportas, a sad i novinar

electro cute 12.01.2007 u 22:34:01 profil autora
ja se sjećam da sam bio mali, imo sam 5 - 6 godina, bilo je ljeto. igro sam se rata s frendom u vrtu njegove kuće, dok su mu baka i djed sjedili na verandi, pili kavu i slušali radio. na radiju je bila nekakva tekma i spiker je stalno spominjao čuturu. bilo mi je smiješno da se čovjek zove ko dio vojne opreme, pa sam ga odma zavolio. nisam ga vidio kako igra, al ko novinar mi je dobar. eto.

ps još smiješnije mi je bilo da se blokada zove voćnim imenom
backdrifter 12.01.2007 u 23:25:57 profil autora
omnomnom
ja mogu samo reci da mi fali dobre kosarke.
gogolj 13.01.2007 u 00:51:59 profil autora
je.
jordan s bullsima protiv jazzera stocktona i malonea...jebote, kako sam to volio gledat. i kako je michael odlučivao u zadnjim sekundama, tricom preko ruke, ja sam to obožava.
electro cute 13.01.2007 u 02:05:57 profil autora
ja nabavio peer 2 peer televiziju. za 2 minute na espn-u počinju wizardsi protiv hornetsa. nije neki matchup ali gilbert arenas je uz nasha, lebrona i nowitzkog trenutno najveći kandidat za mvp-ja. dečko igra jebeno dobro, neki dan je potego tricu za pobjedu, digo se dva metra od linije, šutnuo i okrenuo se prema svom košu dok je lopta još bila u zraku. možda večeras bude nešto slično...

edit: arenas se koncentrira prije tekme, gleda u prazno, a komentator kaže: that is a look of an assasin :D
sadrzaj je izmijenio/la - electro cute u 13.01.2007 u 02:08:21
gogolj 13.01.2007 u 11:34:30 profil autora
on ako ubaci ispod 40 to je kao loša večer
vlado 13.01.2007 u 12:42:12 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Probajte si ovo vizualizirat, ko moze. Ne znam protiv kog su Bullsi igrali, zaleti se Kuki prema kosu s desne na lijevu stranu reketa da ce polozit loptu, onak digne se, leti, leti, na njega skoce trojica, tocno se sjecam, sva trojica su imala obje ruke podignute, ono Kuki leti, kontam, kad mu sad zveknu bananeros, cut ce se i na teveu... A Kuki lijevom napravi pokret unazad kao vaterpolist kad ide shutnut i od tamo, iz zgloba, loptu pravocrtnom linijom baci preko desnog ramena, izmedju dvojice sto su skocili, tocno u ruke suigracu, koji, naravno, zivotinjski zakuca.
U dvorani se nije culo "vauuu", nit gromoglasan "jeaaaa", nit je komentator zazivao Boga. Onak tisina, komentator veli: "What?", pa duuuga tisina, igra se vec drugi napad, a cujes komentatora koji se obraca kolegi "Did you saw this?" (sori na vjerojatno pogresnom engleskom).
I to je to, ne stignes reagirati, nije ti jasno, gledas, dok tvoj mozak shvati sto je bilo, gotovo, proslo...
Kao Ivano Balic. Tek kad ga gledas uzivo shvatis u cemu je stvar. Golove svih drugih pratis vec od kretnje u shut. A Ivano, ono, vodi loptu, zabije se u guzvu, mreza se zatrese, u njoj je lopta, dakle, dao je gol, golman siri ruke, Francuzi se na klupi smiju, nasi trce nazad.
I onda skuzis, jeote, ovaj je najbolji.

Al ne znam, sve nesto razmisljam o Kukiju i Drazenu, pa sad ko je bolji... Najbolji su zajedno.
Ali, u jednu stvar sam siguran.
Kod nas velicina treba da pogine, da bi imali adekvatan respekt prema njoj.
Covjece, pa tog Plecasa su zvali Sveti Nikola. Eeeej.
gogolj 13.01.2007 u 16:35:50 profil autora
sve točno.
a kuki je stvarno imao jebačke asiste. zadnji put kad je za repku igrao na nekom europskom(ne znam godinu), dodaje loptu vuji između trojice isto, a ovaj je jedva uhvati i dade koš, pa se nakon toga čudi, jebote, odakle mu je lopta uopće došla.
a ivano je čudesan.
radovan 3. 13.01.2007 u 18:59:11 profil autora
kuki:
- slomljeni palac (na ruci!!!!!),
- ep ne znam točno gdje ni kada,ali tada je zadnji puta igrao za repku
- protivnik:litva
- broj poena: preko 30

eto to je ista ona priča o janici bez štapa na sljemenu, o goranu koji zabija winner u wimbledonu klečeći na travi nakon što se poskliznuo itd.

za dražena se stvarno nema više što za reći.

osim...zar vam se ne čini kao da cijela ta naša košarkaška priča, od kad nema dražena, ima neke čudne spletove okolnosti...ne znam, čini se kao neka kletva.
tu mislim na brojne mogućnosti da se naša košarka barem donekle vrati na staze stare slave.
pogledajte samo na koji smo način prokockali zadnjih par šansi da uzmemo neku veliku medalju, što bi po meni bilo dovoljno da se sve pokrene.
zar stvarno mislite da bi grci osvojili ep u beogradu da smo mi prošli španjolce??

kvaliteta postoji...ali kao da je sav pobjednički mentalitet otišao na onoj cesti, negdje u njemačkoj.


vlado 14.01.2007 u 15:22:06 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Ma nema tu prokletstva.
Ima samo Danko Radić.
Gospodnetić 12.02.2007 u 15:02:57 profil autora
Dugo me nije bilo na forumu pa je red da se malo priheftam na jednu od prvih tema na kojoj sam postao već davne 2003! :-)
Dražen ili Kukoč?
Nisam o tome razmišljao dok je Drazen bio ziv. No sad kad pogledam ponovo sve te legendarne tekme (skupio sam ih oko pedesetak na dvd-u prošlog ljeta) čini mi se da stvari ovak stoje: Kukoč je po ukupnom doprinosu ekipi bio najbolji igrač u Europi svih vremena. Taj tip je skoro na svakoj tekmi u Europi bio na razini triple doublea i to kakvog...30 koševa, trica kolko teba, zakucavanja najbolja do tad vidjena. Petnaestak asista i isto toliko skokova. Najbolji i u obrani vlastite ekipe. Sve to ko od šale. Uistinu teško ponovljivo.
Dražen je mogao zabiti više što je često i radio, Dražen se nije mogao mjeriti u ostalim segmentima osim mozda u asistencijama o kojima se u njegovo vrijeme i nije toliko pisalo.
Vjerujem da svi slutite da sad ide neko ALI...i ide! :-)
STRAST! Nikad nisam imao uzivo prilike gledati nijednog sportaša koji je toliko strastveno ganjao tu loptu. Sve te spike o tisucu suteva poslije treninga nisu samo spike nego su fakti. Lopta koja je uvijek bila na zadnjem sicu u njegovom bijelom golfu. Teško mi je sve to prepričati, to je kao da ideš prepričavat kako je dobra neka stvar od Spiritualizeda koja te, kad ju cujes na koncertu, može u trenu izboksati iz tvog tijela i lansirati u neke totalno neistrazene dijelove svemira.
Tako sam se osjećao kad sam gledao Dražena kako igra.
Drago mi je da sam to dozivio, to su mi jedne od najljepsih uspomena u zivotu.
sadrzaj je izmijenio/la - Gospodnetić u 12.02.2007 u 15:30:01
electro cute 12.02.2007 u 15:26:47 profil autora
u biti, kad govorimo o strasti, o onoj vidljivoj strasti koja izbija iz igrača dok igra i di vidiš da mu je ta igra sve, mislim da sam vidio samo jednog igrača koji je bio strastveniji od dražena. kevin garnett. a s obzirom da je to, uz birda (koji je ipak znao igrat i SF-a) najbolji power forward kojeg sam ja vidio u košarci, to nije mala stvar.
Gospodnetić 12.02.2007 u 15:42:03 profil autora
Ma ti si ćorav :-)
electro cute 25.02.2007 u 20:00:53 profil autora
gledam sad pistonse i bullse kak igraju i objave popis nominiranih za hall of fame... i mirko novosel je među njima :D
electro cute 25.02.2007 u 21:40:48 profil autora
meneć taj čikago u grob otjerat!!!
gogolj 25.02.2007 u 22:21:30 profil autora
ja volim rasheeda wallacea još iz vremena portland JAIL blazersa. jeben igrač. car. ali u zadnje vrijeme ne pratim baš nba
pa ne znam niti kakav je u pistonsima
i nisam gledao ni nedavni all star i žao mi je što nema barem poneki prijenos na hrt. to im je velki zajeb. ako ne utakmice barem da ima nba action.
a šteta, vjerujem da bi ljudi rado gledali :(
electro cute 25.02.2007 u 22:42:59 profil autora
večeras je bio loš, šut 2 - 11. a i inače je malo lošiji nego prije.
radovan 3. 26.02.2007 u 16:36:07 profil autora
na kojem programu dalekovidnice se vide NBA utakmice?
Gospodnetić 26.02.2007 u 18:28:42 profil autora
Od ovih programa koje ja imam na kablovskoj, NBA ti ide na OBN-u nedjeljom navečer, počeci su obično izmedju 19:00 i 23:00. Komentatori su ispočetka smiješni al kad se navikneš budu super. CIjenim ih jer se osjeća da vole to što rade. I prilično kuže Hondu.
SLovenci će se isto ukljucit kad stvar udje u play off.
Što se Rasheeda tiče, njega sam stvarno volio a i danas mi je faca. DObro veli električni, danas je malo slabiji nego inače, ali još uvijek je važan kotačić u momčadi bad boysa. A di ćeš boljeg bad guya za bad boyse od njega! :-)
radovan 3. 26.02.2007 u 22:22:35 profil autora
hajmo zatvorit ovaj topic.
i otvorit novi tipa košarka, ili tako nešto.
naime,
uvijek me razjebe onaj prvi post.

ili da bolje ne zatvaramo...
electro cute 26.02.2007 u 22:39:57 profil autora
ja tekme gledam prek neta. na zalost, moram ic ranije spat pa nemrem bas gledat prek tjedna, al za vikend pogledam koju.
johnnykola 17.01.2008 u 11:00:26 profil autora
sta je bilo!? reci!
dodjoh, vidjeh, uslikah se:)
Link