Forum

  Ukupno poruka: 54349 :: Ukupno korisnika: 1391 Online: 18
  Online >
Autor poruke
 
vlado 08.04.2003 u 21:56:50 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Neko je pitao nesto oko tog tipa, pa sam mislio pisati biografiju, ali sam naletio na ovaj intervju na s Mirkom Ilicem. Malo je intervju star, al nema veze... Uzasno je zanimljiv.
Tekst i intervju napravila je Anita Tucakov, za jedan, sada vec propali yu-site o stripu.

"It was twenty years ago today,
Sgt. Pepper taught the band to play"

Zajednicki nastup grupe autora, okupljene pod okriljem "Novog kvadrata" od 1976.godine najavio je pojavu izrazito snaznog kreativnog talasa koji je radikalno rusio dotadasnje duboko ukorenjene konvencije stripa u nas. Izazivajuci polemike na sirokom kulturoloskom nivou i ozivljavajuci strip-scenu na teritoriji citave bivse Jugoslavije, "Novi kvadrat" je, kroz zajednicko delovanje, skrenuo paznju na radove izrazito snaznih umetnickih individualnosti koji su se u idejnoj i likovnoj snazi merili sa najboljim svetskim ostvarenjima slicnog profila.

Mirko Ilic se kroz maestralnu vizualizaciju britkih i inovativnih komentara od pocetka izdvojio kao autor upecatljivog umetnickog senzibiliteta i to ne samo u okviru stripa vec i u domenu ilustracije i grafickog dizajna. Nekada je primajuci nagradu "Sedam sekretara SKOJ"-a izjavio da bi ga vise radovalo sedam sekretarica, a danas njegove ilustracije objavljuju "New York Times", magazin "Time", "Newsweek", ali i "Village Voice" i "Emerge" ili cak tetovazama propagira clan Rage Against the Machine. Godine 1991. je bio art director internacionalnog izdanja magazina "Time", direktor Op-Ed stranice "New York Times"-a 1992, a 1993. je osnovao Mirko Ilic Copr. - studio za graficki dizajn i kompjutersku animaciju. Ujedno i na School of Visual Arts predaje postdiplomcima ilustraciju. Graficki je opremio veliki broj knjiga, CD-a, a u poslednje vreme intenzivno radi i na kompjuterskoj animaciji. I.D. magazin je filmsku animaciju za "You've got mail", koju je Ilic uradio u saradnji sa Miltonom Glaserom i Walterom Bernardom, okarakterisao kao jedno od naznacajnijih kreativnih ostvarenja u evoluciji filmskih spica u poslednje vreme.

Danas, pred objavljivanje knjige "100 godina grafickog dizajna" i nakon proslave 20 godina "Novog kvadrata" podsetili smo se ove autorske grupe, pricali o proslosti i buducnosti stripa i pogledali sta se sa stripom danas desava.

* * *

-Tvoj rad na stripu te je u pocetku najvise proslavio. Onda si odavno prestao raditi na njemu. Da li danas ponekad naletis na neku takvu priliku?
U ovoj knjizi koju radim imam jednu cijelu godinu posvjecenu stripu. Knjiga je podijeljena na 100 godina. Najvaznija stvar koja se desila stripu bila je 1968. godina i to je bila omotnica za plocu Janis Joplin koju je uradio Robert Crumb. To je diglo underground strip na jedan novi nivo i ta cijela godina i to cijelo poglavlje je posveceno stripu - tu su i Moebius i Superman itd.

-Da li si na svetskoj sceni video nesto sto ti se posebno dopada?
Ovako, najbolji strip koji sam vidio u poslednjih par godina zove se "Matrix". A to je film. Jer sve ono sto smo mi morali crtati sada sve to mozes napraviti sa specijalnim efektima. To je totalni strip. Dijalog je kao u stripu, sve je kao u stripu. Zatim, drugi najbolji strip napravljen u poslednjih par godina jeste "The Fifth Element" - tu je Moebius i Mezieres itd. Sve ono sto smo mi jadni prije toga crtali. Dobri strip crtaci su fotografirali scene i kadrove. Sada ne moras idiotski kopirati preko toga. Uostalom, sada lepo imas Keanu Reeves-a. Prvi dobar strip iz tog smijera za mene je bio "Blade Runner", onda "Terminator". To sto se mi jos uvek nismo presaltali to je nesto drugo. Medjutim, to je strip, strip sa muzikom. Strip u nacinu razmisljanja.

-Znaci to sto nije klasicni format na papiru ne znaci da nije strip?
To nema veze. Strip je uvek bio multimedijalan. Pisana rijec, slika, pricanje itd. To je sada multimedi
darko 06.09.2008 u 20:08:15 profil autora
intervju s mirkom ilićem iz svibanjskog broj Plana B:

Link