Forum

Ukupno poruka: 54349 :: Ukupno korisnika: 1391
 
Filip 27.03.2003 u 13:32:58 profil autora izmijeni

"josh kao djeca, gladni smo za priche, preko priche mi uchimo o zhivotu, i se pripremamo zhivjeti. uchimo kontraste, nesuglasnost, konflikte, drama nashih zhivota: Crvenkapa protiv vuka, dobro protiv zla, ljubav protiv mrzhnje, istina protiv lage.
imamo veliku potrebu da razumemo prichu, da se vidimo u nju, da se prepoznamo u nju. zhelimo da uporedimo nashu prichu sa ostalim prichama, da ispitamo gde smo, gde smo isti, a gde smo razlichiti. trazhimo majstora pripovedacha koji ce nam objasniti znake. spusticemo maske, videti prichine i posledice, i naci cemo putokaze. pricha je nekad neartikulisani krik, nekad je harmonichna melodija, nekad je tamna i neprozirna kao rentgenski snimak, nekad je sjajna i vesela kao basna, nekad je smeshna, nekad je uzhasna, a nekad i smeshna i uzhasna. al jedno je jasno: nijedna kultura nemozhe prezhivjeti bez tachne jake i autentichne priche! i ne samo to.. kultura je ta jaka i autentichna pricha.
kazalishte je mocna radionica i stroj koji radi priche. u kazalishtu pricha ne se pripoveda, vec se prikazuje. ona je sad i tu, pred nama, mozhemo je dodirnuti. kazalishte je bojno polje gde cemo naoshtriti alat nashe priche, razboj gde cemo tkati konce, tu vjezhbamo mishic nashe savjesti i svesnosti, odredjivamo nishan nashe akcije, vagamo povijest i sudbinu." - reko je u svojoj poruci povod dana kazalishta, najpoznatiji makedonski dramski pisac Goran Stefanovski, bdw brat gitariste Vlatka Stefanovskog.

zanima me dal neko zna kako se proslavio svetski dan kazalishta u Zagrebu?

pored tog kao shto sam vec napomenuo danas pochinje i "Skomrahi" - internacionalni festival fakulteta i akademije dramskih umjetnosti. tradicionalno, studenti sa fakulteta dramske umjetnosti u Skopju otvaraju festival.. danas sa performansom "Fragments of Movment". pored fakulteta iz Skopja, kao gosti na 12tom izdanju "Skomrahi" dolaze i kazalishni centri iz Zagreba, Ljubljane, Sofije, Cetinja, Beograda, Tirane, Soluna, Istanbula i Vienne. pored kazalishnih pretstava bice i nekoliko workshopa, filmske prezentacije, promocije knjiga, kako i znastveni simpozijum "Balkan Theatre Sphere".

On je čuvar vremena, jahač mokrih valova...
Kao poštar lakog sna, on u snove dosurfa...

14.05.2024 u 00:49:38
 
oblikovanje:
sadržaj: