Forum

  Ukupno poruka: 54349 :: Ukupno korisnika: 1391 Online: 18
  Online >
Autor poruke
 
Filip 27.03.2003 u 13:32:58 profil autora
"josh kao djeca, gladni smo za priche, preko priche mi uchimo o zhivotu, i se pripremamo zhivjeti. uchimo kontraste, nesuglasnost, konflikte, drama nashih zhivota: Crvenkapa protiv vuka, dobro protiv zla, ljubav protiv mrzhnje, istina protiv lage.
imamo veliku potrebu da razumemo prichu, da se vidimo u nju, da se prepoznamo u nju. zhelimo da uporedimo nashu prichu sa ostalim prichama, da ispitamo gde smo, gde smo isti, a gde smo razlichiti. trazhimo majstora pripovedacha koji ce nam objasniti znake. spusticemo maske, videti prichine i posledice, i naci cemo putokaze. pricha je nekad neartikulisani krik, nekad je harmonichna melodija, nekad je tamna i neprozirna kao rentgenski snimak, nekad je sjajna i vesela kao basna, nekad je smeshna, nekad je uzhasna, a nekad i smeshna i uzhasna. al jedno je jasno: nijedna kultura nemozhe prezhivjeti bez tachne jake i autentichne priche! i ne samo to.. kultura je ta jaka i autentichna pricha.
kazalishte je mocna radionica i stroj koji radi priche. u kazalishtu pricha ne se pripoveda, vec se prikazuje. ona je sad i tu, pred nama, mozhemo je dodirnuti. kazalishte je bojno polje gde cemo naoshtriti alat nashe priche, razboj gde cemo tkati konce, tu vjezhbamo mishic nashe savjesti i svesnosti, odredjivamo nishan nashe akcije, vagamo povijest i sudbinu." - reko je u svojoj poruci povod dana kazalishta, najpoznatiji makedonski dramski pisac Goran Stefanovski, bdw brat gitariste Vlatka Stefanovskog.

zanima me dal neko zna kako se proslavio svetski dan kazalishta u Zagrebu?

pored tog kao shto sam vec napomenuo danas pochinje i "Skomrahi" - internacionalni festival fakulteta i akademije dramskih umjetnosti. tradicionalno, studenti sa fakulteta dramske umjetnosti u Skopju otvaraju festival.. danas sa performansom "Fragments of Movment". pored fakulteta iz Skopja, kao gosti na 12tom izdanju "Skomrahi" dolaze i kazalishni centri iz Zagreba, Ljubljane, Sofije, Cetinja, Beograda, Tirane, Soluna, Istanbula i Vienne. pored kazalishnih pretstava bice i nekoliko workshopa, filmske prezentacije, promocije knjiga, kako i znastveni simpozijum "Balkan Theatre Sphere".

On je čuvar vremena, jahač mokrih valova...
Kao poštar lakog sna, on u snove dosurfa...
trixy 27.03.2003 u 14:47:13 profil autora
"zanima me dal neko zna kako se proslavio svetski dan kazalishta u Zagrebu?"

neka me netko ispravi, ali mislim da nije nikako, po dobrom starom običaju
vlado 27.03.2003 u 17:09:12 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
A sta je dan kazališta? Kod mene, bato, jedino ima pozorište u kući!
Filip 28.03.2003 u 00:57:56 profil autora
e ne vjerujem da je tako crno kao shto vi prichate! danas sam na otvaranju Skomrahi-ja upoznao ekipu iz Hrvatske.. bash su bili kul! u ponedeljak ce nastupiti sa predstavama "Paklena pomarandza" i "Vojcek".. nadam se da cu imati vremena pogledati to.. btw.. to su studenti druge godine, klasa Borne Baletica.. ako sam to dobro zapamtio!

On je čuvar vremena, jahač mokrih valova...
Kao poštar lakog sna, on u snove dosurfa...
electro cute 31.03.2003 u 10:41:41 profil autora
e, paklena pomarandža. ej! sitim se fruktalovih voćnih sokova u tetrapaku sa bijelom dugačkom slamčicom koja se zabijala po sredini tetrapaka u malu rupicu i bije je pravi zajeb ugurat slamčicu u sok i uvik bi nešto zasra i prolija se. pomarandža čoviče!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Filip 31.03.2003 u 11:28:56 profil autora
ha! stvarno.. i ja se sjecam! ono.. idesh na ekskurziju.. i imash nekoliko komada tih fruktala u rancu! i zhelish da popijesh jedan dok si u busu, al to ne ide bash najbolje buraz! pola sok se vec prolio na tebe! vidish.. puno je napredovala ta tehnologija pakovanja sokova.. mada i sad znam kad tad da prolijem neki sokic, al nije tako chesto! :)

On je čuvar vremena, jahač mokrih valova...
Kao poštar lakog sna, on u snove dosurfa...
vlado 31.03.2003 u 11:32:44 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Pa dobro, vas dvojica poletaraca, zar vam niko nije rekao da okrenete taj sok naopačke pa probijate slamkom udubinu s donje strane? Eto kako umiru narodni običaji i tradicija ;)
Filip 31.03.2003 u 13:58:03 profil autora
ma okej.. setio sam se kasnije.. ipak obichaji ne umiru tako lako! :)
al sad se puno vishe pije onaj drugi sok.. pivica, e tu vec nema problema sa slamchicom, jer je uopshte nema ;)

On je čuvar vremena, jahač mokrih valova...
Kao poštar lakog sna, on u snove dosurfa...

Izmjenio - Filip u 31.03.2003 14:00:33
Filip 31.03.2003 u 23:20:56 profil autora
moram za tren zaboraviti na one sokove..
danas je bila ona izvedba fakulteta dramskih umjetnosti iz Zagreba..
prije toga bila promocija knjige "Antologija savremene hrvatske drame".. ono shto sam pogledao.. je bilo sasvim okej.. mora da se rachuna da su ti momci i cure tek druga godina fakulteta.. prema tome.. materijala ima, treba ga obraditi! bash su pakleno izigrali "Paklenu pomarandzu". zhivelo kazalishte! :)

On je čuvar vremena, jahač mokrih valova...
Kao poštar lakog sna, on u snove dosurfa...

Izmjenio - Filip u 31.03.2003 23:28:30
jelena 14.05.2003 u 19:06:47 profil autora
nigdje nemogu nac temu 'treba li nam kazaliste' (jel se tako zvase?). i ja se slazem da nam treba trazilica! :)

ovako...
jedno pitanje. kod nas uskoro gostuje, cek cek..., zagrebacko gradsko pozoriste 'komedija' sa predstavom 'nemocnik u pameti'. zanima me da li se isplati otic gledat? kakvi su glumci? i to...

Izmjenio - jelena u 14.05.2003 19:16:43
jelena 14.05.2003 u 19:08:58 profil autora
filipe, iz skopja nam stize komad 'balkan nije mrtav'. jesi cuo? valja?
Filip 15.05.2003 u 03:18:09 profil autora
bilo bi lijepo ako imaš vremena da pogledaš to. ekipa koja je radila tu predstavu je mlada i talentirana. autor predstave dejan dukovski, režiser aleksandar popovski. muziku za predstavu je radio kiril džajkovski, koji je najbolji glazbenik koji se bavi elektronskom glazbom u makedoniji. pored ove radio je i glazbu za predstavu drakula slovenačkog teatra, a i soundtrack za film "dust". i još nešto! tu glumi moj fejvorit glumac - nikola ristanovski..
btw.. naletio sam na podatak da predstava "balkanot ne e mrtov" gostuje i u zagrebu 27.05. prema tome preporučujem vam da je pogledate!

On je čuvar vremena, jahač mokrih valova...
Kao poštar lakog sna, on u snove dosurfa...