Forum

  Ukupno poruka: 54349 :: Ukupno korisnika: 1391 Online: 18
  Online >
Autor poruke
 
goldietrickz 17.03.2003 u 01:08:32 profil autora
Coen Brothers did it again!
Nije zvucala obecavajuce prica o brici Ed Crane(SJAJNI Billy Bob Thornton dosada poznat samo po braku sa Angelinom Jolie ) koji sto svojom voljom sto visom silom biva uvucen u cudnovati,kinky,slijed dogadjaja.Film sam pogledao prije kojih 5-6 dana i jos uvijek se uhvatim da razmisljam o nekim detaljima iz njega.Da.
Ed Crane je brico kao sto rekoh i radi u brijacnici svoga zeta Franka(glumi ga Frank Badalucco,meni dosad poznat kao debeli odvjetnik iz "Practice"),koji ne prestaje brbljat.Kao i svaki pravi brico.Primjetiti slicnost sa Malim i Velim mistom.
Film je u potpunosti snimljen u crno-bijeloj tehnici i samim tim (iako ne samo zbog toga) u tisku proglasen noir filmom.Moguce je i da su Coeni namjerno htjeli postici takav dojam i time sto su radnju smjestili u 1949.godinu.
Kao sto vec rekoh Ed je ozenjen za Frankovu sestru Doris koju glumi fantasticna Frances McDormand(sjecamo je se svi iz Farga gdje je glumila trudnu policajku).Edov odnos sa Doris i nije bas narocito dobar(ona ga najvjerojatnije vara sa sefom tvrtke u kojoj radi.Sef je James Gandolfini iz Sopranos).I tu je slicnost sa jednim od najboljih filmova ikad Fargo.Radi se o ljudima nezadovoljnim svojim poslom,obitelji i opcenito zivotom.O kako je to Billy odglumio!I ako ovaj film nije najbolji ikad,rola Ed Crane je sigurno jedna od najboljih ikada!Nenametljivo,tiho,a ipak opako snazno Billy Bob Thornton radi ulogu za jos jednog Oscara koji nece biti podijeljen.Cigareta mu je stalnom u ustima,cool je do boli i svaku situaciju prima bez ikakve promjene u izrazaju lica.SJAJNO!Tesko je opisati sve sto se u filmu dogadja ali ja cu ukratko:
U brijacnicu dolazi musterija koji u chit chatu govori o mogucem "poslu stoljeca" dry cleaningu(suhom ciscenju) i jedino sto mu fali je 10000 dolara.Ed dolazi do 10000 dolara tako sto ucjenjuje Big Dave koji vara svoju zenu sa njegovom.
Ed ubija Big Dave poslije jedne svadje oko ucjene.Ed pali cigaretu.
Ed upoznaje kcerku skoro nesvjesnog prijatelja odvjetnika koja fantasticno svira klavir i s njom razvije jos jedan cudan odnos(Lolita)
Doris se ubija u zatvoru,kamo je dospjela zato sto su nju optuzili za Daveovo ubojstvo,kad sazna da je Ed upoznat sa njenom tajnom vezom sa Big Daveom.Pali cigaretu opet.Tu negdje se pojavljuje i jos jedan fantasticni glumac Tony Shalhoub kao Freddy Riedenschneider "najbolji odvjetnik u gradu i sire" totalni antipod Ed Cranea koji kako netko lijepo rece uglavnom izgleda kao da je na Prozacu cijelo vrijeme.To je tek mali izvod iz hrpe dogadjaja,likova i situacija iz ovog filma.
Cijelo vrijeme kao back-vocal ili storyteller cuje se glas Ed Cranea(kao Phillipe Marlow onomad) sto filmu daje i posebnu draz i patinu.
Komedija?Tragedija?Egzistencijalna drama?Sve to zajedno?
Gledati,gledati,gledati.
Filip 17.03.2003 u 01:41:40 profil autora
definitivno gledati! film je odlichan! 5+

On je čuvar vremena, jahač mokrih valova...
Kao poštar lakog sna, on u snove dosurfa...
vlado 17.03.2003 u 19:13:38 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Evo odlican topic da postavim sljedece pitanje, ali razmislite dobro:
JESU LI BRACA COEN NAJVECI ZIVUCI FILMSKI AUTORI? Nesto mi se cini da jesu...
electro cute 18.03.2003 u 10:56:23 profil autora
nisu.
al spadaju među najvećih petnajst. to je moj osobni ukus, kužiš. joj kako mrzim ovo kad nemrem formulirat ono šta oću reć, argh nngh i so on.
kaurismaki, jarmusch, tarantino, coheni,lynch,fincher,jonze,anderson,von trier i tako dalje. ma ima kvalitetnih, pače genijalnih filmaša. samo treba pazit
Filip 18.03.2003 u 12:21:25 profil autora
Naravno da su Coeni jedni od najvecih filmskih autora.. ali meni je nakon filmove "Pi" i "Requiem for a Dream" fejvorit autor Darren Aronofsky!
Stvarno taj chovek razara! Jedva chekam da pogledam njegov nov film.. "Bellow"

On je čuvar vremena, jahač mokrih valova...
Kao poštar lakog sna, on u snove dosurfa...
vlado 18.03.2003 u 14:49:12 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Meni je cinjenicno sjecanje maglovito, pa ako bi neko mogao da od spomenutih autora spucamo, recimo, pet zadnjih filmova, pa da malo vidimo...
goldietrickz 18.03.2003 u 17:26:25 profil autora
evo ga zadnjih 5:
Man Who Wasn't There (2001)
O Brother, Where Art Thou? (2000)
Big Lebowski (1998)
Fargo (1996)
Hudsucker Proxy (1994)

O Brother , Whera Art Thou nisam ni gledao (silly me) nekako me odbijao onaj omot video kazete...:) Ali planiram uskoro i to pogledati.
Hudsucker Proxy ste svi mogli pogledati jer je bio i na HRT samo ne znam kako su ga kod nas preveli.Glume Tim Robbins kao idiot kojeg upravni odbor postai na celo kompanije kako bi je unistio i time obezvrijedio na burzi(zvuci poznato?:)) i Paul Newman.Odlicna komedija.

Big Lebowski je dosta ljudi odusevio a mene ostavio prilicno ravnodusnim.Mozda nisam kuzio fore?!:) Glume Jeff Bridges,Jonh Goodman,Steve Buscemi...

Fargo jedan od najboljih filmova ikada,rollercoaster dogadjanja,slucajnosti,bizarnosti,krvava komedija smjestena u hladnu Minnesotu gdje lokalno pucanstvo govori kao da je upravo stiglo u izbjeglistvo iz Bayerna u Njemackoj:).Gledati tisucama puta!

Braca su prilicno aktivna u snimanju filmova a slijedeci koje rade(ili ce ih raditi) su:
Ladykillers (2004)
Bad Santa (2003)
Intolerable Cruelty (2003) (sa Clooneyem i Catherine Zeta-Jones i Billyem opet!!!)





Izmjenio - goldietrickz u 19.03.2003 1:27:59
vlado 18.03.2003 u 19:36:43 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Hvala Goldie... Khm, khm... Ej Cute, pa ko je snimio ovakvih pet filmova zadnjih godina u takvom kontinuitetu?
Cudno za Lebowskog, meni je to jedan od pet top filmova ever...
simon 19.03.2003 u 00:03:44 profil autora
Je, stvarno, možda i jest pomodno/trendy nazvati Coene svojim najfilmašima, ali kad to oni uistinu i jesu. Inenzivni su ful. The man who wasn't there - crno/bijeli zakon kristalne slike. U jednom jedinom trenutku film je krenuo baš tamo gdje sam se nadao da će krenuti, a hej, pa to se doživljava kod Coena puno puta. Zapravo Coene samo sjediš, gledaš i ne zabrinjavaš se puno gdje će te odvesti, znaš da će ti se to mjesto vjerojatno sviđati.
Veliki Lebowski - John Goodman odgriza uho neonacisti dobranih četrdeset sekundi, prosipanje pepela, ma pravi biser!
Tko je ovdje lud/O, brother where art thou? - jedan od pak mojih naj 5 filmova, genijalština, baš čisti uradak genija. Sve je tu, mogli su ga smjestiti u bilo koje vrijeme, na bilo koje mjesto na svijetu, opet bi sve bilo tu. Film koji mi je radikalno promijenio mišljenje o Clooneyju od ženskaroša koji u baš svakom filmu ima baš isti tik s licem na glumca koji je spreman jako daleko ići i razjebati glupi stereotip o sebi radi dobre uloge. "I'm the freakin' pater familias!!"

Inače, meni ruku pod ruku s Coenima redovno cupka i Steven Soderbergh, prvenstveno sa trolistom Out of sight(Clooney, J Lo) - Traffic (otkriva Topher -ludesetamdesete- Grace-a kao uistinu odličnog glumca sa jednim od meni najboljih monologa u povijesti filma /kad u limuzini objašnjava kako zapravo funkcioniraju stvari - "You're telling me white people would still be going to law school?"/ ) - Ocean's eleven (jednostavno cool - jednostavno briljantno --> opet Clooney/Topher Grace/Brad Pitt, čak je i Joshua Jackson /Dawson's Creek-Pacey/ gore).

Da, Coeni i Soderbergh definitivno su moj filmski izbor za pusti otok (ajde i Fincher, ukoliko mi se taj otok i svidi, a po prirodi stvari, baš i ne bi trebao, hehe).

electro cute 19.03.2003 u 10:32:03 profil autora
ajd
kaurismaki
jarmusch
burton (ako mu oprostimo planet majmuna a trebali bismo mu, jebiga, daddyu smo oprostili brendona i brendu)
fincher
tarantino
anderson ima tri filma al su sva tri jebeno dobri
i
braća cohen
ma kužiš vlado ja njih obožavam big lebovski mi je super, bogme i fargo, a čovjeka nisan gledo jer san velika budala i ljen sam ko kurac, mogo san ga gledat, fak, fak,fak, šejm on mi.
kažem coheni su super ali nekako mi se glupo ograničavat na jedne autore.
kužiš kaj oču reč, ne?
vlado 20.03.2003 u 13:17:15 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Ma naravno... Ja to samo naprđujem onako, distancirano... Kao da povučemo crtu... Mislim, ispod određenog vremenskog perioda.
Janjko 26.03.2003 u 03:25:53 profil autora
Meni je taj film bio bezveze, gledao sam ga kad je izasao, i vise se ne sjecam radnje. Ni radnje ni atmosfere. Znam da je u fori bila njegova neka ljenost i nezainteresiranost, ali kolko se sjecam, ne bas dobro pogodjeno. dao bi mu trojku.
goldietrickz 26.03.2003 u 09:26:56 profil autora
posteno,janjko!:) meni su inace braca super pa mozda budem i malko neobjektivan...radnja kazes?poprilicno nadrealno i nelinearno!lol
Josh 25.04.2003 u 19:52:29 profil autora
prokleti kralj
e, ekipa, zna li tko je li ovaj film izashao na videu ili dvdu ?
Filip 25.04.2003 u 20:09:36 profil autora
sigurno ga ima na dvd-u, jer kod nas ga ima i na divx-u.

On je čuvar vremena, jahač mokrih valova...
Kao poštar lakog sna, on u snove dosurfa...

Izmjenio - Filip u 25.04.2003 20:11:33
Hadzo 30.04.2003 u 23:39:09 profil autora
Ima ga na dvd-u, i to u dvije verzije: originalnoj crno-bijeloj i ful kolor. Odjebite kolor, c/b je zakon! I da, nitko u posljednjih 5 godina nema takav niz sjajnih filmova kao Coenovi. Genijalci, naravno.
johnnykola 05.05.2003 u 19:25:55 profil autora
sta je bilo!? reci!
totalno razvaljivanje!!!
posebno onaj dio s pushalginom i prometnom. odgledah ga u black&white verziji i nije mi palo na um da uzimam onu u color.