Forum

  Ukupno poruka: 54349 :: Ukupno korisnika: 1391 Online: 18
  Online >
Autor poruke
 
sucker 08.01.2013 u 16:20:32 profil autora
koliko vam je u muzici bitan tekst? na koji način ga doživljavate? jesu li u percepciji pjesme riječi i muzika neodvojivi, tj. može li vam loš tekst upropastiti pjesmu, a dobar je ''spasiti''?
moram priznati da, npr. štulićeve tekstove volim čitati, ali da ga volim slušati - baš i ne. s druge strane mi recimo kawasaki 3p zna biti brutalno zabavan iako stihovi teško da imaju literarnu vrijednost. naravno, to uopće nije loše! kontekst i mjera je sve, a u kontekstu pop muzike velike riječi često samo maltretiraju... ili ne?

naravno, u drugim tipovima muzike (npr. rap), ali i zbog naravi samih autora, tekst prirodno postaje centralniji. osobno, tekstovima koje pišu doseone ili yoni wolf ili nick cave često ništa ne nedostaje ni kad su samo na papiru. bilo bi zanimljivo čuti vaša razmišljanja i doživljaje muzike...
korisničkoime 08.01.2013 u 17:51:55 profil autora
meni je genijalnost kawasaki 3p-a upravo u tim njihovim tekstovima. to je fakat vrhunska zajebancija. ti kažeš da ti to zvuči banalno, ali meni je puno gore čuti masu tih tipova koji u pjesmama pokušavaju zvučati jebeno pametno i dijele neke velike istine u svojim pjesmama.

tekstovi su mi dosta bitni, ali nisu presudni. npr. prvi album od strokesa mi je jedan od dražih albuma iako su mi tekstovi loši. a s druge strane, snap, crackle & bop (jedan od meni najdražih albuma), album john cooper clarkea, koji je meni jedan od najboljih tekstopisaca, ima nekak prosječnu muziku njegovog pratećeg benda.

http://www.youtube.com/watch?v=bEWT6pdjON8

u današnje vrijeme fali mi dobre muzike, ali mi još više fali dobrih tekstova.
gogolj 08.01.2013 u 18:28:58 profil autora
što sam stariji (iako nisan nešto posebno star :p) to su mi tekstovi manje važniji. muzika(melodija, flow) mi je u prvom planu. ako tu kliknemo ja i pjesma onda je to to, riječi samo upotpune. al u principu nisu nikad promašaj ako je dobra stvar. evo baš ovih dana na ripit slušam jednu wikluh sky stvar. mislim, to su riječi onako, nema tu dubine ni ništa, srednjoškolski maltene, rima dvi ili tri ali mi je stvar super u globalu, muzika, vokal...a riječi... nekako sam izišao iz tog fazona da ja sad kontempliram nad time i tražim neka značenja, ne znam, prošlo me to. e da, kad si spomenuo stroukse, ja obožavm kad je refren jeben, casablancas ih recimo meni radi najbolje, baš po mom guštu. taj fraer može imat tekst najveće govno ja ću to opet pušit:D
korisničkoime 08.01.2013 u 18:40:42 profil autora
nije stvar u traženju značenja. ako moraš čitati riječi i pokušavaš naći smisao to nije to. nego jednostavno ono kad muzika i riječi kliknu i ponesu te na neki način. kao npr. u većini pjesama tom waitsa. a ovo kaj si rekao za juliana je fakat točno. tip fakat složi refrenčinu, ali često si pomislim, da nisi mrtav pijan pisao te tekstova kako bi tek onda razvalila.
gogolj 08.01.2013 u 19:04:23 profil autora
ma da, kužim, u pravu si, čini mi se da sam se pregrubo izrazio jer ni sam nikad nisam tako pristupao muzici. da je pokušavam pročitat prokužit štagod ali sam puno više pažnje pridavao tekstu, dok mi je sad u drugom planu. :) al opet imam neke kriterije nije dovoljno da samo baljezgaš nešto tipa bee beez in the trap cijelu stvar kao ni da si pre prepametan :)))
mario 08.01.2013 u 21:18:53 profil autora
.
bitan je tekst, ali zavisi kako uz kojeg autora/bend, odnosno kakva je moja emocionalna povezanost.
ajmo vidjeti kako je s pipsima...može li tekst "baka lucija" ili "slan" upropastiti recimo instrumental "zdenke" ili "jedan od nas" i može li tekst "supermama" spasiti instrumental "bajka"...jebote, ma da, ali ajd, ćisto ovako,sada kada je već zabilježena u osjetilima, onda sigurno može, ali percepije rade svoje, kao sada kad daddy stavi tekstove s walta, pa se znatiželja igra samnom, kakav će to biti spoj, a opet tekst sam uopće ne traži podlogu.
meni je najvažnije osjetiti da je autor bio vođen, da baš tako bude stvoren spoj između instrumentala i teksta. i važno je razlikovati tekst koji je napisan na silu, od teksta koji je napisan/zabilježen iz bljeska, jednostavnog trenutnog ukazanja i koji ni samom autoru taj tren nije važan kao nešto što bi imalo smisao, nego je osjećaj da je to to i onda se on samo nadograđuje, pa se tek kasnije, nekog jutra ili popodneva opet dogoditi trenutni bljesak iz ničega i shvatiš da tu ima nešto, odnosno da je u tome sama bit. ideje pecaju tebe, a ne ti njih.
uglavnom, ako je autor odlučio da uz muziku ide tekst onda mi je važan i tekst, a ako nije, onda nije...hahahaaha, sve je to do prihvaćanja subjektivnog doživljaja benda, recimo mogwai, da sad netko pjeva uz njihove instrumentale, možda, ali meni nikako ne treba, ovo je onako kako je trebalo biti... ma treba samo uzeti drveće i rijeke i to je to, tamo gdje treba, ima, gdje ne treba, nema;)
sucker 08.01.2013 u 23:25:16 profil autora
nisam uopće rekao da mi kawasaki 3p zvuči banalno! mislim, zvuči mi banalno;) ali pritom uopće ne mislim ništa loše. super zajebancija, slažem se! mislim, autor stihova poput ''prazan stan/kako divan dan/još mi fali boško balaban'' zaslužuje najveći respekt!
korisničkoime 09.01.2013 u 00:48:30 profil autora
da, žao mi je. malo sam brzopleto pročitao tu rečenicu.