Forum

  Ukupno poruka: 54349 :: Ukupno korisnika: 1391 Online: 18
  Online >
Autor poruke
> Knjige > 1984
 
vlado 16.01.2003 u 15:44:21 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Ovo je zapravo odjek teme o Amerima. Ljudi moji, tu sve pise. I inace ovu knjigu, koju sam procitao dvocifreni broj puta, smatram knjigom 'cije vrijeme tek dolazi', godina ionako nije bitna. Dju je kod Amera spomenula protutezu. Uh, spremicu za sutra neke citate... Medjutim, zanima me vase misljenje: je li i koliko je Orwell mislio - unaprijed?
lollipop 16.01.2003 u 18:45:31 profil autora
a ti mislis da to ima veze samo s amerima? osvrni se malo oko sebe, malo i u proslost, nasu vrlo blisku, a kada bi se stvarno poceo osvrtati tko zna na sta bi sve naisao. nemaju nuzno ameri veze s tim, pa ono sto smo mi tu imali je cisti plagijat knjige, a sad to pomnozi sa jos mnogim drugim, dalekim(i nepoznatim) mjestima
dinar 16.01.2003 u 19:33:22 profil autora
ono sto amere dovodi u najuzu vezu sa knjigom je razvitak tehnologije...aparati kroz koje te Veliko Oko gleda bi lako mogli biti nasi personalni ljubimci, nasi mobilni komunikatori...
Tema je univerzalna...
simon 16.01.2003 u 23:27:50 profil autora
Friško sa prve godine prava:

"...a postoji jedan čitav svijet međuljudskih ponašanja koji je pravnoj tehnici ostao nedostupan - čitav svijet odnosa što ne mogu biti javno i organizirano spoznati, kontrolirani i fizički iznuđivani.
To su odnosi što se odvijaju prvenstveno u osjećajnosti ili potpunoj intimnosti dvaju ili više subjekata. Takvi su npr. nesumnjivo vrlo značajni i univerzalni odnosi prijateljstva/neprijateljstva, ljubavi/ravnodušnosti/mržnje..."

Mislite li doista da polako, ali sigurno kaskamo prema Orwellovoj hiper-darkish viziji?
Zamislite da se, ako već nije, pronađe ta jebena, ako uopće postoji, kemijska supstancija ili žlijezda koja luči hormon sreće, pa onda izračunajte koliko će proći prije nego ju bude moguće kontrolirati i nadzirati...

...i sve ostalo.
Ibermenševi, alfe i bete, terorizam, amerika=rimsko carstvo...u svakom slučaju više nego dovoljno da moje žlijezde počinju prekomjerno lučiti hormon paranoje.

Ali, zapravo ne vjerujem da će mala Yoshimi u krajnjoj liniji spušiti od rozih robota,

ne, ne vjerujem.
simon 16.01.2003 u 23:36:07 profil autora
Negdje sam pročitao, i dugo se već natjeravam s tom mišlju, pa bih čak mogao to ugurati u ovu temu:

Ne čini li vam se da je sms možda primitivni oblik telepatije (što ne mora nužno biti negativno)?

Enivej, da malo olabavim, doista jedva čekam da izume taj jebeni teleport...valjda ću si moći priuštiti jedan/dva u životu...



dju 17.01.2003 u 07:37:51 profil autora
da se vratim na Orwella...davno sam ga čitala, i '84 i Životinjsku farmu. Koliko se sjećam priča i komentara o tim knjigama, on je u objema referirao na komunizam, i to ovaj, istočni/sovjetski model.
ne svaćam Velikog Brata doslovno, više kao alegoriju koja se danas ostvaruje upravo kroz internet, treću generaciju telefona, brisanje granice između privatnog i javnog.
electro cute 17.01.2003 u 10:05:46 profil autora
84 je negativna utopija. svi su ljudi jednaki al na koji način?(normalno uvijek postoji jedan koji je nešto jednakiji al zanemarimo to)
pa tu tezu o n.u. je postavio još hobbes kad je reko čovjek je čovjeku vuk. do tad su neki bili zmije, neki lavovi, neki orlovi, neki miševi. od tad su svi vukovi. i kao nema veze šta su krvoločne, prljave i bezobzirne životinje. kurac nema. jebeš takvu jednakost. živila različitost i pravo da se izražavamo kroz različite medije (sve dok ne škodimo drugima)
vlado 17.01.2003 u 11:45:55 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Alfe i bete, Simone? Bravo... Jos jedna izvrsna knjiga: Aldous Huxley: Vrli novi svijet. Inace, 1984 mi nije interesantna zbog alegorija na komunizam itd. vec zbog nekih ljudskih karakternih osobina... Ovisnost o autoritetu, strah od samog sebe, odnos prema sistemu itd. itd... Sve te stvari su nam bile bliske ovih godina zbog svih ovih jebenih klanja... Npr, ja zivim u jednom, hm, interesantnom kvartu: gornjoj Dubravi (ma kvart nije bitan) i ima jedan kafic, ono moj kvartovski, u kojeg odem na kavicu i da procitam Sportske. I u toj kafani sjedi svaki dan frajer, koji nikad ne progovara nista (bio na frontu, ovo, ono) i koji prica jedino sa mojim - psom. Samo mu govori: 'hund, hund...' I ja kad god vidim tog frajera sjetim se Orwela i '1984'. Cigarete 'Pobjeda'...
Hocemo li svi zavrsiti u onoj kafani i gledati sliku Velikog brata i skontati da ga - volimo?

P.S. Dju, procitaj ponovo 1984. Znas ono, nove dimenzije i ostalo... Isplati se...

Izmjenio - vlado u 17.01.2003 11:47:35
ZeeK 11.03.2003 u 03:06:05 profil autora
i pit onaj gin

pas mater...jednom mjesecno zavirim po sekciju 'knjige' i primjetim zanimiljivih rasprava, ali koje su 'davno odigrane'



Drink in peace