Forum

  Ukupno poruka: 54349 :: Ukupno korisnika: 1391 Online: 18
  Online >
Autor poruke
 
johnnykola 08.08.2007 u 11:02:14 profil autora
sta je bilo!? reci!
cijeli nas zivot je jedna velika prigusena oscilacija.

azem dautovic, asistent na matematici
i inim predmetima po sarajevskim fakultetima.
takodjer, autor slijedecih betona,
zajedno s bedzom mesihovicem:
Link

samo jedan od u kojem se moj prezimenjak spominje:

Budi pošten prema sebi preradi ovih osamdeset zadataka, nemoj ići tamo da mašeš Halidu Bešliću.
matea 15.08.2007 u 02:31:08 profil autora
Uvijek me živciralo kad je jedna od desetak osoba koji su nam predavali matematiku stalno spominjala u ko-zna-kojem kontekstu “beskonačno malo”. To me svaki put podsjetilo na “mali milijun”, ali to sad nema veze.
Odmah sam kliknula za + jer beskonačno mnogo, ali sam se sjetila da je na lijevo isto tako beskonačno. Beskonačno malo.

Ako je svemir zakrivljen (curved) i ako preko cijelog svemira nacrtamo brojevni pravac s nulom u sredini - da li će se pravac spojiti sa svojim “krajem”? Nestat će nula, nestat će minus i plus. Hibiskus

Laka noć u pola tri.
electro cute 15.08.2007 u 19:44:46 profil autora
mislim
da je glupo misliti
na ovom stupnju evolucije
da bilo koji kurac o svemiru znamo
osim da nema boljeg mjesta
u kojem smo se mogli roditi
matea 15.08.2007 u 21:49:18 profil autora
kao npr. u danskoj

mmua
backdrifter 16.08.2007 u 00:26:16 profil autora
omnomnom
u hrvatskoj je super.
ADOLF ŠIMEC 30.10.2007 u 00:22:59 profil autora

KAJ TO ZNAČI POPU POP A BOBU BOB?
vlado 30.10.2007 u 08:38:48 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
To znači da se svećeniku od svih muzika najviše sviđa pop muzika i da se u svakom bobu, trojcu ili četvercu, mora nalaziti jedan Bob.
Dalje!
morsky 30.10.2007 u 08:38:57 profil autora
vurice, vurice jebem ti matice, zakaj ne radiš?
uzrečica želi reći da namjernim mješanjem sličnih glasova dovodimo u zabludu sugovornika, pa tako budemo prijetvorni, stoga uzrečica savjetuje da govorimo jasno, bez uvijanja.

- p.s. vlado pretekao si me! :-))))
sadrzaj je izmijenio/la - morsky u 30.10.2007 u 08:40:47
gogolj 30.10.2007 u 15:03:58 profil autora
ma nebitno, al ima u zd grafit tamo blizu pet bunara
popu pop bobu bob meni dop
ima i jedan na istom mjestu čini mi se, il je blizu trga
wimbledonska trava je zakon!

u zd inače ima jako puno narkomana. među prvima u hrvatskoj je zd po broju registriranih narkomana. :(
gogolj 30.10.2007 u 22:19:12 profil autora
ne znam jel se sjeća netko, al na otvarajućoj stranici sajta je bio jedan super rad o muzici. ženska neka ga je napisala, mislim da se zvala snježana, prezime ne znam. uglavnom, trebao bi mi taj rad, pa ako netko ima sačuvano bio bi jako zahvalan ako bi mi poslao na mejl ili pejstao negdje jer nema više linka na to. bila je i neka slika prije teksta, astronaut? sa zastavicom... tako nešto, pa ako imate, šaljite :)
Julije 31.10.2007 u 00:02:52 profil autora
itchy knee san she
... mislim da je popu pop (muzika), a bobu bob (a marley-u pljuga)...

sadrzaj je izmijenio/la - julije u 31.10.2007 u 00:03:28
matea 31.10.2007 u 00:04:57 profil autora
što se mora nije teško.
trixy 31.10.2007 u 09:38:21 profil autora
a kad se treba spržit dvd, onda se to obavi...
gogolj 01.11.2007 u 10:04:24 profil autora
a-ha! evo Snježane:

Percepcija muzike

Autor: Snježana Čužić

U godini obilježene slavljem 250. godišnjice rođenja jednog od najvećih skladatelja, Wolfganga Amadeusa Mozarta, može se posvetiti par riječi značenju muzike u razvitku ljudskog roda. No ovaj put bismo o muzici govorili na malo drugačiji način. Predmet eseja koji slijedi je neurološka podloga percepcije muzike kod ljudi.

Muzika je najstarija socio-kognitivna domena ljudske vrste. Muzika je odigrala ključnu ulogu u evoluciji govora. Ona je doprinijela razvoju važnih socioloških obilježja ljudskog društva kao što su komunikacija, suradnja i koordinacija jedinki unutar grupe, te stvaranje osjećaja pripadnosti zajednici. Muziciranje je sposobnost koja ljudsku vrstu razlikuje od svih ostalih vrsta na Zemlji. Muzika je jedinstven fenomen koji se javlja u svim ljudskim zajednicama diljem Globusa od prapovijesti do danas. Ona je univerzalna i transkulturalna, razumljiva svim pripadnicima ljudske vrste. Muzika, za razliku od govora može prenijeti emocionalne poruke nevezano za muzičku tradiciju stvaraoca i slušatelja. Ljudski mozak može, bez obzira na muzičku naobrazbu, registrirati «nelogičnosti» u muzičkom slijedu. To se očituje u elektroencefalogramu koji bilježi promjene u električnoj aktivnosti mozga. Je li prepoznavanje različitih muzičkih elementa naše biološko nasljeđe?

Profesor Bjorn Merkur sa Instituta za biomuzikologiju Švedskog sveučilišta Mid je u svojoj knjizi «Porijeklo muzike» iznio izazovnu teoriju o postanku muzike i njezinom značenju za Homo sapiensa. Profesor Merkur je započeo svoje istraživanje proučavajući ljudima biološki i sociološki najbliže srodnike, čimpanze. Čimpanze žive u skupinama koje su vezane za teritorij. Članovi pojedinih skupina razaznaju se po glasanju. Ono im omogućuje koordinirano djelovanje unutar skupine i izbjegavanje pripadnika drugih skupina kada je to potrebno, npr. prilikom ulaska u «tuđi» teritorij. S druge strane, komunikacija između potencijalno suprotstavljenih skupina postaje nužna kod razmjene seksualnih partnera. Biološki je izuzetno važno izbjeći parenje rodbinski srodnih jedinki. Kod čimpanza je uvriježeno da, kada spolno sazriiju, ženke napuštaju skupinu u kojoj su rođene i priključuju se nekoj drugoj skupini čimpanzi s kojom provode ostatak života. Profesor Merkur pretpostavlja da glasanje u zboru muških članova jedne skupine čimpanzi privlači ženke i utječe na njihov odabir skupine kojoj će se priključiti. U tom društveno uvjetovanom sinkroniziranom glasanju profesor Merkur nalazi početke razvitka muzike kod naših davnih predaka. Prema toj teoriji sve jedinke vrste moraju biti sposobne prepoznati emocionalnu poruku koju prenosi muzika, kako bi se omogućilo pravilno komuniciranje između odvojenih skupina.

Pjevanje i sviranje pojedinačno ili u grupi vrlo je zahtjevan zadatak koji se postavlja pred ljudski mozak. U čin muziciranja uključeni su gotovo svi kognitivni procesi: percepcija, spoznaja, motorička aktivnost, učenje, memorija, emocije i sociološke vještine koje omogućuje skladno djelovanje unutar grupe. Percepcija muzike i muziciranje su zbog složenosti i različitosti neuroloških funkcija postali sredstvo pomoću kojeg znanstvenici nastoje otkriti neke od tajni funkcioniranja mozga.

Slušanje muzike
Neuroanatomsku podlogu potrebnu za slušanje muzike čine slušni organ, pužnica, i odvojeni moždani centri koji su međusobno povezani moždanim putovima. Zvuč
gogolj 01.11.2007 u 10:05:51 profil autora
ima toga...al isplati se čitat ko nije pročitao.