Forum

  Ukupno poruka: 54349 :: Ukupno korisnika: 1391 Online: 18
  Online >
Autor poruke
1 2 3
 
electro cute 10.05.2007 u 21:50:23 profil autora
možda se sve ovo čini konfuznim, al ono što oću reć je da je filozofija u temelju znanstvenog promišljanja. ona stvara kontekst.
a upravo su dvije stvari po meni najvažnije za razumijevanje razvoja ideje (i tu ne mislim na ideju kozmosa ili univerzalni zakon zato jer ne vjerujem da postoje, a ako postoje onda predstavljaju sumu ideja i zakona, već na ideju čovječanstva) - filozofija i povijesni razvoj civilizacije. više i od matematike i od fizike.
johnnykola 10.05.2007 u 22:03:04 profil autora
sta je bilo!? reci!
a newton je fizičar


nisam ja dzaba filozofirao stavio pod navodnike.:)
radi se o nastojanju upracivanja delova sveobuhvatnih stvari (ideja!?pokretaca!?osnova!?)od
strane delatnika (u odredjenim poljima njihovih naucnih discpilina) koje su malo obuhvatnije od konteksta u kojem doticni delatnik svoju naucnu discplinu nastoji saznanjem rastociti.

:)
darko 11.05.2007 u 13:24:05 profil autora
Prvo, hvala na pojasnjenju.

no u vremenu kad je newton radio nisi ni mogao bit znanstvenik. metodologija je bila u povojima.


naravno. tada se to nazivalo alkemijom. a newton je bio I alkemičar. alkemija ima dosta veze s filozofijom.

einstein je donio promjenu paradigme. nakon njega se sve okrenulo naopako. no nije einstein znanstvenik zbog toga. johnny je tu na dobrom tragu. einstein svoje otkriće automatski stavlja u kontekst, ne samo kontekst fizike, ne samo kontekst svijeta, već u kontekst znanosti. on je jedan od najzaslužnijih ljudi za postmodernu. za metodu. i zato je on znanstvenik, a newton je fizičar.



Tu ti ne mogu replicirati, jer nisam pročitao Newtonovu "Philosophiae naturalis principia mathematica". Pretpostavljam da ti jesi, kad si tako samouvjeren i, kolko te poznam, gotovo nikad ne pišeš nešto prije nego provjeriš činjenice.
A što se tiče opće teorije relativnosti, ona još ni dan-danas nije eksperimentalno dokazana. Da li je to zato što je Einstein bilo toliko ispred svog vremena, ili iz nekog drugog razloga - ne znam. I moram priznat da je moje znanje o Einsteinovom djelu u tom pogledu (znanstveno-filozofskom) dosta šturo. Jednog dana kad pročitam djela Einsteina i Newtona, moći ću ti bolje parirati.

A što se fizike tiče..

U fizikanom smislu Newton je po meni napravio puno više, a Einstein je, iako vrhunski fizičar, znanstvenik, mislilac, danas toliko popularan i kroz medije nahypean da je normalno da je bliži nama i našem vremenu od jednog Newtona, iako su nam djela koja je Newton ostavio (danas jos uvijek, ne kažem da se to možda neće promijeniti) daleko korisnija od Einsteinovih.
Einstein je pop, Newton je klasika.
johnnykola 11.05.2007 u 14:00:50 profil autora
sta je bilo!? reci!
koliko znam o obojici, ako se ispostavi tacnim
(narocito ako je dokazana, sto ne znam ) ona
prica o putovanju jednog oblizanca vaseljenom
a ostanku na zemlji drugog,i bez obzira na kontekst (koji u ovom dijelu nije nesto narocito albiju pomogao. - pod ovim mislim na sveukupno ljudsko znanje do njegovog
kontempliranja nagomilano - u sto nesto narocito upoznat nisam - ali opet, mislim :) iso (bez obzira na sve pretpostavke koje je ipak albiju kroz svoj rad dofurao)
albiju moze samo da glaba.

:)
morsky 11.05.2007 u 14:56:58 profil autora
vurice, vurice jebem ti matice, zakaj ne radiš?
kao prilog maloj razmjeni zanimljivih mišljnja,preporučam knjigu: "tkivo svemira" - brian greene
vlado 11.05.2007 u 15:57:22 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Morsky je vjerojatno mislio o MALOM prilogu razmjeni misljenja.
No, dobro, nastavite.
matea 11.05.2007 u 19:22:39 profil autora
cijeli dan mi se povraća.

.
i want a verb and you give me a noun
morsky 11.05.2007 u 19:50:35 profil autora
vurice, vurice jebem ti matice, zakaj ne radiš?
u kontekstu teme (newton vs. einstein) primjeren pridjev je za razmjenu mišljenja jest; "mala".

dok je prilog (preporučeni naslov) popriličan.
vlado 11.05.2007 u 20:54:38 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
A kakva je veza izmedju knjigetine i raspravice?
morsky 11.05.2007 u 21:01:17 profil autora
vurice, vurice jebem ti matice, zakaj ne radiš?
jasnije sagledavanje uloge newtona i einsteina u odnosu na znanost/fiziku/filozofiju.
morsky 11.05.2007 u 21:03:03 profil autora
vurice, vurice jebem ti matice, zakaj ne radiš?
ispustio sam na predposljednji post naljepiti smiley na kraj, stogaje preoštro zazvučala. sorry.
electro cute 11.05.2007 u 22:01:44 profil autora
naravno. tada se to nazivalo alkemijom. a newton je bio I alkemičar. alkemija ima dosta veze s filozofijom.


sarkazam ti ne pristaje ;) alkemija veze s filozofijom nije imala. s mistikom to itekako, al s filozofijom baš i ne. alkemija. pih. :)

Tu ti ne mogu replicirati, jer nisam pročitao Newtonovu "Philosophiae naturalis principia mathematica". Pretpostavljam da ti jesi, kad si tako samouvjeren i, kolko te poznam, gotovo nikad ne pišeš nešto prije nego provjeriš činjenice.


sad mi se i rugaš, je li? :P ma nisam samouvjeren, iznosim mišljenje i pokušavam ga potkrijepit nekakvim argumentima. ne, nisam čitao newtona, no čitao sam par knjiga koje obrađuju newtonov rad, njegovu ulogu u razvoju znanosti itd. isto tak ni einsteina nisam čitao. i uopće se ni u jednom trenutku nisam dotakao kvalitete njihova rada, niti njihove važnosti za fiziku, već sam pokušao objasniti razloge zbog kojih je einstein znanstvenik, a newton fizičar.

U fizikanom smislu Newton je po meni napravio puno više, a Einstein je, iako vrhunski fizičar, znanstvenik, mislilac, danas toliko popularan i kroz medije nahypean da je normalno da je bliži nama i našem vremenu od jednog Newtona, iako su nam djela koja je Newton ostavio (danas jos uvijek, ne kažem da se to možda neće promijeniti) daleko korisnija od Einsteinovih.


kakve veze ima jel neko nahajpan il nije? šta si ti - fizičar - alternativac? ;) okej, sad da i to kažem: newtonova djela su nama daleko korisnija, zato sam i rekao da smo i ja i ti newtonovci i fiziku shvaćamo kao newtonovci. no ono što je ključno je to da je za razvoj same znanosti, cjelokupne znanosti, zaslužniji einstein, zato jer on svojom teorijom okreće čitav svijet naglavačke. to je ono što se zove promjena paradigme. fizika mene jako malo zanima, to sam već spomenuo. toplo ti preporučam da pročitaš kuhnovu knjigu "struktura znanstvenih revolucija". možda ti kuhn pojasni ono što ja ne mogu, jer nisam dovoljno elokventan i stručan... fakat je dobra knjiga.

Einstein je pop, Newton je klasika.

ja više volim pop ;)
gogolj 12.05.2007 u 16:28:44 profil autora
ta kuhnova knjiga je strava. ja sam je čitao u sklopu "uvoda u znanstveno istraživački rad" na prvoj godini.
electro cute 12.05.2007 u 19:42:23 profil autora
ne kužim taj vaš mladenaćki žargon. jel ti dobra il ti je loša knjiga?
gogolj 12.05.2007 u 19:57:54 profil autora
prejebena, htio sam reć....mladenački žargon..haha
electro cute 12.05.2007 u 20:49:04 profil autora
da, i još sam napisao mladenaćki... hehehe.
electro cute 12.05.2007 u 20:49:30 profil autora
inače, baš mi je drago da se i ovakva rasprava vodi na ovom forumu. love you guys!
johnnykola 12.05.2007 u 20:54:39 profil autora
sta je bilo!? reci!
kjut, jest da furas bradu,
ali nisi tschitscha. kakav ba,
mladnecki zargon, hrvatski zitelju?

svi smo mi mladci.:)
johnnykola 12.05.2007 u 20:55:22 profil autora
sta je bilo!? reci!
mislio sam, mladenacki.

nesto nam ova rijec peh.
electro cute 12.05.2007 u 21:07:38 profil autora
sve ti je to relativno! ;D
matea 16.05.2007 u 22:01:52 profil autora
zanimaju me ovi što su zaokružili "ne"
ovi "da" su potpuno logični, pa se ne moraju objašnjavat hahaha

.
i want a verb and you give me a noun
jelena 17.05.2007 u 14:12:37 profil autora
jednom smo onako iz dosade u kucnoj varijanti, pricali o ajnstajnu i njegovoj teoriji relativnosti... kaze sestrin muz: 'e, znate da sam ja shvatio tu njegovu teoriju!' mi ga pitamo da nam objasni... kaze: 'uf, pa ne moze to tako, ja sam je u momentu shvatio, al vise ne znam objasnit!!!' :) kakav lik! :)

sad se sjtih da je jednom u nekom 'big brother-u' neko izjavio da je DARVINOVA: teorija relativiteta :)
gogolj 18.05.2007 u 22:52:27 profil autora
e ova me temica podsjetila na prejeben časopis na koji sam bio pretplaćen jedno vrijeme u srednjoj. radi se o časopisu zagrebačke zvjezdarnice "čovjek i svemir"...pa sam išao baš vidit jel ga ima na netu.. ima par starih brojeva u pdf formatu
Link