Forum

  Ukupno poruka: 54349 :: Ukupno korisnika: 1391 Online: 18
  Online >
Autor poruke
 
oak 23.12.2002 u 08:58:31 profil autora
pitaju me ljudi koji ne prate muziku nešto pretjerano ili jednostavno nisu nikad čuli za fridmanna, flaming lipse, mercury rev, mogwai, delgados, i redom.

tko je dave fridmann? s kim bi ga usporedili,
usporedbe ne trebaju biti nužno iz svijeta muzike. može i usporedba sa ljudima iz svijeta kinematografije ili književnosti.



simon 23.12.2002 u 13:05:00 profil autora
Mislim da ljudi koji nisu čuli nijedan album koji je producirao/miksao Fridmann, još uvijek smatraju da je najdalje gdje je pjesma evoluirala 13ica od Blura ili, ne znam, Chemical Brothers: Surrender na drugom krilu... mislim, nepoznavanje Fridmannova rada veže sa sobom gotovo sigurno i činjenicu da nikad zapravo niste čuli ni za Pavement/Stephen Malkmus, Grandaddy, Black Box Recorder, Yo La Tengo, Sigur Ros, Arab Strap i još pregršt drugih bendova koji su zbilja razjebali pjesmu upravo onako kako to zaslužuje kraj devedesetih i početak stoljeća (namjerno izbjegavam riječ milenij).

Ne znam, da li mu postoji uopće pandan u pop glazbi...(Phil Spector? Umpf, uvjetno rečeno!)
Naime tu govorimo o osobi koja nije skladatelj, ali je narazdvojni dio apsolutno svakog materijala koji se pod njegovim čarobnim štapićem sa svoje iznadprosječne kvalitete katapultira u nebeske visine (dodao bih tvom spisku još i Sparklehorse).

Da se probamo sad malo igrat asocijacije:
Za filmsku industriju...heh, braća Coen su jedino što mi pada na pamet, uvijek dovoljno izvan svega, a isporučuju sama remek djela, baš kao Fridmann (mislim koliko puta godišnje vidite Davea ili d Koen bradrs na televiziji?)
U književnosti...Dostojevski (ne pitajte zašto).

Čitao sam neki dan interview sa Fridmannom na net-u i pita ga neki novinar espanjolo, kao "Od svih bendova na svijetu, s kojima biste željeli raditi?"...
"Pa, zapravo samo sa onima koji bi željeli raditi sa mnom."
Jebač. Prva liga. 2 thumbs up. Drveće i rijeke.

Pozdrav!