Forum

Ukupno poruka: 54349 :: Ukupno korisnika: 1391
 
dju 10.04.2006 u 16:55:40 profil autora izmijeni

gargamel: Dobar Jergovićev tekst.

dju:meni je odvratan taj tekst. prljav je. zloban. pun nekog jala i gorčine.
s jergosovim se tekstovima zadnjih desetak godina ugl. nisam slagala, ali mi ih je uvijek bilo drago pročitat.
međutim, ovi njegovi revolveraški tekstovi u kojima se paranoično obračunava s ultranacionalizmom i primitivizmom (polemika s aralicom) nesklonom mu "salonskom" književnom kritikom (polemika sa zimom) i tzv. ksenofobičnim zagrebačkim intelektualcima (s katunarićem) oslikavaju ga kao zločestog, iskompleksiranog i taštog.

vlado:"Salonska" kritika je malogradjanska tvorevina.
Sa spomenutim Zimom sam trebao raditi nekakve covere za njegove knjige kolumni. Nasli smo se jednom, u Tkalcicevoj, u "Argentini", donio sam prijedloge, bili dobri (fakat).
Pogledao ih je, malo smo popricali, pio je nekakvu pizdariju od kave, donosili mu dvije tacne, mlijeko, neki kurac, stajaznam...
Uglavnom, nakon toga mi se nije javio. Naknadno sam saznao da se pozalio kako su mu "poslali bosanca". A to, je li, nece ici...
Katunaric je zasluzio svaku packu, to je covjek kojem bi najradje dao vizitku na ulici i onda ga udario. Mislim, da zna ko ga je maznuo.
I Zima i Katunaric su pravi primjer one malogradjanstine (a nisu sve iste) koja je - najopasnija. To su ti tzv. intelektualci, koji bi na pojavu kakvog lokalnog Hitlera, prvi poceli hajku. Zbog takvih ova drzava nikad nikom nije dala azil. To su utvare, polusvijet, jaaako opasno krdo.
Sto je najgore, to su oni koji se nalaze u nekakvim odborima, zirijima, redakcijama, koji imaju naocale i odijelo, ciji rad nije usmjeren na njih same, u cilju izgradjivanja. Oni zele izgraditi jedino i samo - socijalnu - poziciju. Oni zele biti bitni.
Ljudi koji zive u ZG mozda to ne percipiraju, isto kao sto i ja nisam percipirao nadolazece sranje iz vlastite sredine, u kojoj sam prije zivio.
Ne znam da li su ljudi svjesni koliko su Katunariceve recenice tipa "vi ste tu dosli, mi vas primili, a vi tako", "bosanci su puni duha i veseli ljudi" - opasne.
To je cisti rasizam, fasizam, kako god hocete.
To su te jebene mnozine. Samo promijenis epitet ispred, i eto konc-logora.
Da otkrijem, razgovarao sam s Jergosom u trenutku kad je razmisljao ima li smisla odgovoriti Katunaricu... Nagovarao sam ga jedino da izbaci zadnju recenicu, a moj stav je ovakav:
TREBA ODGOVORITI!!! Imas mozak, pazi sto pises, ali odgovori. Pozicija intelektualca je takva da MORA polemizirati. MORA reci sto mu je na pameti, pa ako je jebanje majke, onda jebi majku. Posebno ako se ima s kim polemizirati, kao sto je u ovom slucaju Katunaric. Naime, jedan me iskusan tip poducio da ne treba razgovarat s masom. Imam mu razloga vjerovati.
A ovo ostalo? Neka.
Jer, i ti, Dju, ne mozes bit indiferentna.
Al neka, doce Jure jednom iz skole, pa ces mu objasnjavaj da bosanac nije uvreda.
A kako ce se Jergos obracunat sa zadnjom recenicom kad legne spavat, to je njegov problem.

sadrzaj je izmijenio/la - dju u 10.04.2006 u 16:56:19

06.05.2024 u 15:59:31
 
oblikovanje:
sadržaj: