Forum

  Ukupno poruka: 54349 :: Ukupno korisnika: 1391 Online: 18
  Online >
Autor poruke
1 2
 
vlado 25.01.2006 u 20:16:33 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Tu se pojavljuje niz pitanja:
- koliko ljudi cita strip
- koliko ljudi ide u kazaliste
- koliko ljudi ide u kino radi domacih filmova
itd.
Koliko te umjetnicke grane dobivaju para od drzave?
Previse, slazemo se.
Ne radi se samo i iskljucivo o zaradi. Zarada je uvijek tu, samo je pitanje kolika je. Nula u izdavastvu nije 0, vec je zacrtana dobit.
Strip tek cekaju takve muke.
Uz normalnu podrsku i reklamu, ne vecu nego dosad, strip bi se prodavao.
Btw. jedini stripas sa statusom umjetnika u HR jest Dubravko Matakovic.
Ostali nisu zadovoljili uvjete.
arhimed 25.01.2006 u 21:26:03 profil autora
koje uvjete moraju zadovoljit?

btw, kako stoji situacija u beogradu? znam da su tamo stripovi dvaput jeftiniji nego tu...


ne znam kakva je situacija u begešu, ali ovo mi je došlo kao šlagvort za nešto drugo - naime, mene fascinira međunarodni uspjeh aleksandra zografa. ne vjerujem da je strip u srbiji u puno boljem položaju pa možda bi zografov primjer mogao motivirati i neke hrvatske strip-crtače da ne odustaju od onog što im čini užitak, usprkos poteškoćama.

btw, je li itko od vas čitao stripove pravljene po klasicima svjetske književnosti koje je sredinom 70-ih objavljivala zagrebačka stvarnost ? ja sam, još dok sam bio klinjo, dobio "robin hood", "jenki na dvoru kralja artura", "put oko svijeta za 80 dana", "otok s blagom" i još jedan kojeg sam izgubio. ova 4 još uvijek čuvam. veoma su kvalitetno napravljeni - tvrdoukoričeni uvez, papir koji i dan-danas izgleda kao da je ganc nov, crteži odlični (bar po mom laičkom mišljenju).
backdrifter 25.01.2006 u 22:42:13 profil autora
omnomnom
svejedno nemrem zamislit danas klinca da fura strip kad ce uskoro svi furat PSP po gradu
mislim kajaznam
al danas je tesko impresionirati klince ak se ne radi o kompjuterskoj igrici
tak da sumljam da ce se pozicija stripa promjeniti
inga 25.01.2006 u 23:10:34 profil autora
odgovor uvijek ima white ninja

http://www.whiteninjacomics.com/comics/befriends.shtml
electro cute 26.01.2006 u 00:24:00 profil autora
pa, ne znam, zograf jest kul i legenda, al puno naših je uspjelo postić i veći uspjeh. u kolko je primjeraka otišao thor? mislim, naši crtaju jebene naslovnice za dc!
a u begešu postoji strip agent, koji objavljuje sve i svašta.
klince se može lako impresionirat i stvarima koje nisu komp igre. šta misliš ko kupuje sve one puste marvelove stripove u americi?
vlado 26.01.2006 u 02:24:22 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Nevjerojatno je koliko se scene u BG i ZG nadopunjuju.
Djeca ce citat strip, koji je napravljen za njih, a u koji je uracunat i PSP :)
electro cute 26.01.2006 u 03:02:09 profil autora
meni to uopće nije nevjerojatno. svi ti stripaši odrasli su u istoj državi, što znači da su bili podložni manje više istim utjecajima.
inače, alan forda se nemre čitat na srpskom, isto kao što je gastona nemoguće ne zamislit kao gašu (ponajbolji naslov jedne sveske ovog stripa je preveden "kad vam gaša zaprži čorbu"!)
markos 26.01.2006 u 10:28:27 profil autora
Veliki izdavac bi svakako mogao zaraditi na stripovima. In long term naravno. Samo, jebi ga, njima se ne da s tim zajebavati, to im je premala lova. Oni imaju fuckin OK i fuckin Gloriju koje se prodaju u preko 100 jebenih smrdljivih usljivih tisuca primjeraka, jebala ih Glorija i OK. Oni mogu financijski izdrzati velike tiraze, malu prodajnu cijenu i mogu BESPLATNO reklamirati stripove u svim svojim izdanjima (u vec spomenutom OK-u, jel'te). Na taj nacin se stvara trziste i navlace klinci (slazem se da su oni nuzni za stvaranje scene). I ne samo to, treba im ponuditi nesto novo, ne samo Zagora i Bleka i Alan Forda (koji su apsolutno potrebni, ali ne samo oni). Jebote, pa cijeli svijet je popusio tu mangu, mislite da bi mi bili iznimka. Samo netko treba debelo investirati da bi krenuo sa mangom. I opet se vracamo na EPH/Vjesnik/Vecernji/Votever.

Inace, Zagor kosta 16 kuna, Alan Ford 14. To je jako niska cijena s obzirom na tiraze, a tirazi su realni, toliki da pokrivaju i Bih i Sloveniju i Bosnu. Stripovi u SCG su jeftiniji iz nekoliko razloga, jeftiniji tisak i radna snaga, uglavnom.

Sto se Zografa tice, nije on postigao nista veci uspjeh od naprimjer Zezelja, koji u "umjetnickim" krugovima uziva veci ugled, ili od, ako govorimo o komercijalnim autorima, Ribica, Kordeja ili Parlova.

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy
markos 26.01.2006 u 10:32:47 profil autora
pa, ne znam, zograf jest kul i legenda, al puno naših je uspjelo postić i veći uspjeh. u kolko je primjeraka otišao thor? mislim, naši crtaju jebene naslovnice za dc!
a u begešu postoji strip agent, koji objavljuje sve i svašta.
klince se može lako impresionirat i stvarima koje nisu komp igre. šta misliš ko kupuje sve one puste marvelove stripove u americi?

Strip agent je iz Zagreba!

Inace, znas li da se u postotku strip relativno jednako prodaje i u USA i kod nas, s obzirom na broj stanovnika. Ni njima bas ne cvatu ruze sa prodajom...

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy
electro cute 26.01.2006 u 14:50:35 profil autora
pa ti samo potvrdjujes ono o cem ja pricam.zašto bi se eph zajebavali sa stripovima kad im to ne treba. jer to znači veliko ulaganje, otkupljivanje prava, tiskanje, pojačana distribucija, bla bla bla, a od tog bi zarade bile gotovo mizerne.
naravno da su cijene od 14 kuna i 16 kuna previše. jebe se klincima za tiraže, ne određuješ prihvatljivost cijene prema tiražu, već prema standardu! i naravno da im treba ponudit neš novo. ta firma iz beograda (nije strip agent? pa kak se onda zovu? bookglobe? nije važno, al daj reci) tiskala je akiru u nastavcima. užasno izgleda, loša je kvaliteta, al vi za 8 kuna po komadu možete kupovat akiru na kiosku. mislim da su oni tiskali i XIII - po kojem je napravljena i igra.

a šta se izdavanja stripa tiče, tu relativni brojevi niš ne igraju, igraju samo apsolutni. ti u americi možeš imat underground firmu koja nema distribuciju, već se fokusira na festivale, a prodaju vrši preko pre - ordera. i nek onda oni prodaju strip u 25 000 komada (ekvivalent naših 5 000, ak uzmemo samo hr, bez bosne i slo, da uzmemo njih američki ekvivalent se penje na 30 000 komada) troškovi su im dva put manji od hr nakladnika, zarada im je otprilike ista, što znači da im je profit dva puta veći!

naravno, prošla su ona zlatna vremena stripa - 50e i kasne 80e, al to ne znači da se neće vratiti. strip kao medij pruža neviđene mogućnosti, način na koji crtež i priča može reflektirati sadašnjost je nevjerojatan.
markos 27.01.2006 u 13:40:01 profil autora
pa ti samo potvrdjujes ono o cem ja pricam.zašto bi se eph zajebavali sa stripovima kad im to ne treba. jer to znači veliko ulaganje, otkupljivanje prava, tiskanje, pojačana distribucija, bla bla bla, a od tog bi zarade bile gotovo mizerne.


Cuj, to je vani ogroman biznis, ne vidim razloga da to tako ne bude i ovdje, ukoliko se netko toga ozbiljno prihvati. Da, znam, treba krenuti gotovo od nule, but jebiga...

naravno da su cijene od 14 kuna i 16 kuna previše. jebe se klincima za tiraže, ne određuješ prihvatljivost cijene prema tiražu, već prema standardu! i naravno da im treba ponudit neš novo. ta firma iz beograda (nije strip agent? pa kak se onda zovu? bookglobe? nije važno, al daj reci) tiskala je akiru u nastavcima. užasno izgleda, loša je kvaliteta, al vi za 8 kuna po komadu možete kupovat akiru na kiosku. mislim da su oni tiskali i XIII - po kojem je napravljena i igra.

Cuj, 14 kuna je kutija cigareta valjda. Pivo u kaficu. To po meni nije skupo. Naravno da bi bilo super da kosta jeftinije, ali nije ovo toliko nepristupacno. Ja ne znam koliko je strip kostao kad sam ja bio dijete, ali znam da sam bio gledan u skoli i nisam kupovao krafne i sendvice da bi kupio strip na kiosku. Volio bih kad bi mogao to nekako usporediti, ondasnje cijene i ondasnji standard sa danasnjim. Inace, firma je iz Novog Sada i zove se marketprint i sa Akirom su zavrsili u minusu. Meni je ono skroz ok napravljeno, dobar tisak, dobar papir, dobra cijena, ali nisu s tim napravili neki dobar posao usprkos odlicnoj cijeni. A 8 kuna tamo je skoro pa isto ko 14 kuna ovdje, s obzirom na standard.


a šta se izdavanja stripa tiče, tu relativni brojevi niš ne igraju, igraju samo apsolutni. ti u americi možeš imat underground firmu koja nema distribuciju, već se fokusira na festivale, a prodaju vrši preko pre - ordera. i nek onda oni prodaju strip u 25 000 komada (ekvivalent naših 5 000, ak uzmemo samo hr, bez bosne i slo, da uzmemo njih američki ekvivalent se penje na 30 000 komada) troškovi su im dva put manji od hr nakladnika, zarada im je otprilike ista, što znači da im je profit dva puta veći!

Mislim da si malo u zabludi. Znas koliko nezavisnih izdavac ima toliku prodaju? Pa skoro nitko. Evo npr:
http://www.newsarama.com/marketreport/Dec05charts.html
Zasto mislis da su im troskovi dvaput manji?

naravno, prošla su ona zlatna vremena stripa - 50e i kasne 80e, al to ne znači da se neće vratiti. strip kao medij pruža neviđene mogućnosti, način na koji crtež i priča može reflektirati sadašnjost je nevjerojatan.

Naravno da ne znaci da se nece vratiti, da tako ne mislim na bi ulagao toliko energije u cijelu stvar. Steta sto nisam na poziciji da tu energiju jos ucinkovitije iskoristim:(

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy
electro cute 27.01.2006 u 14:09:03 profil autora
mi smo govorili o prosjeku. s tim prosjekom znacilo bi da marvel prodaje 25 000, isto koliko i nezavisni distributer. sto naravno nije tocno. al nema veze, prosjeci su zajebana stvar. 14 kuna je puno. previše. tebi možda nije, ko što kažeš zaposlen si i sve ostalo. meni nije puno iako imam 900 kn mjesečno za dom, hranu i sve drugo, zato jer volim strip, i izdvojim bar 150 kn mjesečno za njega. al klincu koji se tek navlači na to strip je skup. i to jako. možda ne u zagrebu, al znaš da klinci žive i u šibeniku, kninu, babinoj gredi, postirima (u kojima je prosječna mjesečna plaća 2500 kuna).
i onda ga jebi.

marketprintova (tenks) akira je možda propala, al trebalo ju je tiskat. radi ponude. rizik treba preuzimat. meni je tisak bio očajan, nekako kao da je izvan fokusa... ne znam. album mi puno bolje izgleda, i više mi paše to čitat na engleskom nego na srpskom... jebiga, smiješan mi je jezik :)
inače, imam jedan kadar iz akire na desktopu ;)
vlado 27.01.2006 u 16:21:07 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Stvari koje su u modi nikad nisu skupe.
arhimed 27.01.2006 u 21:59:48 profil autora
evo jedan link za stripoljupce :-)

Link
gargamel 28.01.2006 u 11:54:22 profil autora
Iako nisam naučen na strip, moj DOJAM je da je u zadnje vrijeme opet u uzletu. Sve se više priča o njemu, više ga se reklamira (kao medij). Čak i sve više filmova koji su ili rađeni po stripu ili podsjećaju na strip. Primjerice, nakon što sam pogledao film Sin City, poželio sam pročitati i strip. Nisam, ali je bitno da sam poželio. Pogotovo ako se ima na pamate da su jedini stripovi koje sam ja čitao "Asterix i Obelix" i "X-Men" i kao klinac Pajo Patak. Iskreno, meni se čini da stripa u 90-ima nije bilo nigdje (barem na površini). Sada ga je sve više.
vlado 28.01.2006 u 14:57:47 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Cute, pazljivo procitaj...

"PARIZ - Tri najprodavanije knjige 2005. u Francuskoj bile su tvrdoukoričeni strip o avanturama Asteriksa, zatim knjiga o doživljajima mladog čarobnjaka Harryja Pottera i Brownov triler Da Vincijev kod, objavljeno je u petak u časopisu Livres Hebdo.
Strip o Asteriksovim avanturama Alberta Uderza pod nazivom Le ciel lui tombe sur la tete s 1.305,300 prodanih primjeraka potpuno je nadmašio konkurenciju u svim kategorijama.
Harry Potter i princ miješane krvi britanske spisateljice J. K. Rowling jedna je od najprodavanijih dječjih knjiga u Francuskoj s 1.103,600 prodanih primjeraka, a s 1.099.900 primjeraka u džepnom izdanju na trećem je mjestu hit-triler Dana Browna Da Vincijev kod.
-sa iskona-
gargamel 28.01.2006 u 15:49:18 profil autora
Ne samo to, nego i još k tome Asteriks-moj omiljeni strip. :)
electro cute 28.01.2006 u 16:59:29 profil autora
e, to je već respektabilna naklada ;)
matea 07.03.2006 u 19:00:06 profil autora
jel će bit još magazina?

.
pusa lurkerima
vlado 07.03.2006 u 22:55:09 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Zasto, bil pisala?
matea 07.03.2006 u 22:56:26 profil autora
eto

.
pusa lurkerima
backdrifter 08.03.2006 u 01:42:01 profil autora
omnomnom
mateja ne pise
o njoj se pise
arhimed 22.03.2006 u 22:42:09 profil autora
forumaši, da li znate gdje se i po kojoj cjeni mogu kupiti čarape s likovima iz alana forda?
matea 22.03.2006 u 22:46:43 profil autora
u zagrebu ima u dm-u, nami, jednoj trafici u prečkom.
najviše 20kuna.

.
pusa lurkerima
matea 25.04.2008 u 22:04:45 profil autora
dendrofil 25.04.2008 u 23:49:58 profil autora
poleti i leti