Forum

  Ukupno poruka: 54349 :: Ukupno korisnika: 1391 Online: 18
  Online >
Autor poruke
 
dulce 19.03.2004 u 10:58:03 profil autora
jest da strip i nije bas knjiga, a i nisam sigurna je li netko vec pisao o ovome, ali evo ipak hocu da podijelim sa vama svoje odusevljenje radom enkija bilala, koji je do sada objavio dva dijela trilogije posvecene sarajevu "san monstruma" i "32. decembar". bilal koji je veci dio svog zivota proveo u parizu a rodjen je u sarajevu je jedan od najboljih strip-autora danasnjice. ja imam samo "san monstruma" i strip je genijalan. pricajuci o tri siroceta lejli, nikeu i amiru, koji su rodjeni u ratnoj bolnici u sarajevu negdje 1993., bilal u biti prica o ratu. radi se o futuristickom romanu i zivotima ova tri lika u 2026. god. strip je krcat vrlo zanimljivim idejama i kako i sama recenzija na koricama kaze, to je prije svega prica o memoriji, individualnoj i kolektivnoj. treba spomenuti i kvalitet papira i opcenito izdanja ovog stripa s tvrdim koricama, koji je stampan u belgiji u 2.000 primjeraka. strip koji definitivno treba ukljuciti u osobnu biblioteku. najtoplije preporucujem.

na uvodnoj stranici stoje slijedeci stihovi abdulaha sidrana iz 1993.:

"Isplovim ujutro iz snova: sami sretni andjeo.(...)
Uvece legnem svinja doslovna. Šta sam to činio izmedju?
S ljudima se družio, ljudska prebiro govna."
vlado 19.03.2004 u 14:46:22 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Enki je car. A mogla si, Dulce, i kakvu recenzijicu...
sadrzaj je izmijenio/la - vlado u 19.03.2004 u 14:47:01
dulce 26.03.2004 u 15:17:07 profil autora
budem. javit cu ti se.
markos 14.04.2004 u 17:36:21 profil autora
Meni je osobno puno drazi Safe Area Gorazde Joe Sacco-a.
macan je to dobro objasnio: "...Recimo, Bilalov "San monstruma" je meni odvratno ljigav jer nessto kao objektivno stoji po strani, a zapravo se onako kao uljudjeno zapadnjaccki issccudjava nad terarijem u kojem zzivimo i uvija ga u prazno intelektualiziranje i svoje nemijessanje smatra superiornim stavom. Occajan strip, svaki mi je ssovinizam drazzi od toga ... ssovinizam barem razumijem, jer je ljudski."


BTW, par recenzija sa stripovi.com, ima i drugacijih stavova:-)

Gorazde:
http://www.stripovi.com/Recension.asp?hero=UN&StoryID=191

San Monstruma:
http://www.stripovi.com/Recension.asp?hero=Bilal&StoryID=160

32.decembar:
http://www.stripovi.com/Recension.asp?hero=Bilal&StoryID=162

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy
dulce 15.04.2004 u 21:10:01 profil autora
uf, ovo zahtjeva vise vremena. da skratim, ne mislim da se bilal u svom stripu pokusao drzati korektno po strani. meni je sasvim jasno koju je stranu izabrao, ne znam gdje je tu mjesto dilemi. ne skontah markos, jesi li ti procitao strip? ako da, da dalje pricamo.
sadrzaj je izmijenio/la - dulce u 15.04.2004 u 21:10:09
markos 16.04.2004 u 11:47:10 profil autora
Procitao sam San Monstruma, 32. decembar sam kupio, ali ga nisam procitao jer nema smisla citati dok se ne pojavi treci dio pa da procitam sve odjednom. Ali i zato sto mi se prvi dio nesto i nije dopao, naracija je toliko komplicirana i zamrsena, sve to skupa mi je malo previse. Nisam siguran da se on tu negdje opredijelio za neku stranu, odakle ti taj zakljucak?

I da, ljudi stalno dizu u nebesa njegov crtez, dok covjek jednostavno ne zna crtati! Koristi sve skupa 4 (cetiri) kadra, jedino sto ljudi puse njegov zaista fantastican kolor...

Kicking Squeeling Gucci Little Piggy