Forum

  Ukupno poruka: 54349 :: Ukupno korisnika: 1391 Online: 18
  Online >
Autor poruke
 
backdrifter 17.02.2004 u 11:51:51 profil autora
omnomnom
Ovo je jutros objavljeno na htnet portalu - recenzija pipsa u časopisu 'Face':


Recenziju smještenu u rubrici ‘Tracks’ potpisuje Roland Wiggs, a Pipsi su se našli u društvu imena kao što su Lil Jon, Busted, Ja Rule, Stereolab i David Banner.

Tekst recenzije u cijelosti:

‘Kada je ovaj hrvatski bend odlučio da im je dosta lokalnih producenata, poslali su e-mail Daveu Fridmannu (producentu Flaming Lipsa i Mercury Reva), upitavši ga bi li im mogao pomoći oko novog albuma. Poslali su mu snimke, njemu se svidjelo, našli su se u SAD-u za vikend i između njih snimili ovaj album: ludi miks nepredvidljivog hrvatskog folka i lijepih, čistih njujorških beatova.’


Ovo je malo čudna kritika (barem meni) i izgleda da je povezana sa nedavnom kritikom Thompsona u istom časopisu.
Pogotovo dio kada kaže 'nepredvidljivi hrvatski folk'. A možda mi se samo čini. Ipak nekako imam dojam da nas Thompsonova medijska eksponiranost (zna se zbog kojih razloga) unazaduje u svakom pogledu ne samo političkom (čega se uopće ne želim doticati ovdje). Mislim da bi recenzija bila (iako je pozitivna) bolja da nije bilo thomsona. Sad koliko je to sve bitno pipsima neznam ali činjenica je da na nas svijet gleda kao na primitivce baš zbog ovakvih budala pa onda dobre stvari (kojih stvarno imamo a među njima su i pipsi) ostaju neprimjećene.
ZeeK 17.02.2004 u 13:16:00 profil autora
zbunj! i ja kazem.

ni traga ni glasa o producentima. standardno.
simon 17.02.2004 u 14:04:31 profil autora
Strava za recenziju!
Samo, ne znam što je frapantnije, krilatica o nepredvidljivom hrvatskom folku, ili izvlačenje čistih njujorških bitova sa dna ormara.
Volio bih kad bi se Daddy osvrnuo na njujorške bitove.
E sad, što se tiče hrvatskog folka...tu se na nekoj liniji slažem sa tim Rolandom. Mislim da to veze nema sa txtom o thompsonu. Čini mi se, naime, da je mister Roland čuo Drveće i rijeke na način na koji mi to ne možemo, odnosno, čuo je nešto što nikad prije nije čuo. Nešto što se čuje u Bajci, Mrgudu, Plači, Narko, 2X2, Dan, Mrak, Baka Lucija...you name it.
Isto kao što britanci ne čuju taj svoj mersey i kinks zvuk koji se oh-tako-jebeno britanski provlači kroz zvuk bendova kao što su Blur ili The Libertines.
Siguran sam da čovjek to nije nazvao 'folkom' iz posprdnosti, nego iz nedostatka drugog izraza. To je faking pohvala!
E sad, drugo pitanje koje se da postaviti je: zašto se to što je Wiggs nazvao 'folkom' najviše osjeti onda kada Pipsi urone u introspekciju?
sadrzaj je izmijenio/la - simon u 17.02.2004 u 14:06:56
vlado 17.02.2004 u 14:11:00 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Ne bih uzimao k srcu ovakve rijeci. "Nepredvidljivi folk"?
Gle, zamislimo, dakle, nekog zapadnjaka koji na jednom albumu cuje:
- vjetar (posebno kad ga Yaya 'zavrne')
- lulu s dedom
- bajka (igra banda pri kraju pjesme)

Mislim da mu jednostavno nije na pamet pala bolja slozenica kao sto je "nepredvidljivi folk".
Sto, na kraju krajeva, nista ne znaci.

Kao kad bih ja Pakistancu objasnjavao kako cujem Fetah Ali Khana, a on mi posprdno odgovori: "Ma to ti je, bolan, obicna narodna pjesma."
Depressed 17.02.2004 u 14:34:54 profil autora
Ne kuzim? Jel se to na folk gleda kao na negativnu pojavu? Pa Nick Drake i Dublinersi su folk. Mislim da tom tipu ni na kraj pameti nije bilo nista negativno. Neki dan sam gledao film na TV i u pozadini se par puta culo prva tri tona od "Black Dog" Nicka Drakea. Americki film. I onda zbilja na odjavnoj spici kao pozadinska muzika je svirao Nick. Nick je genij. A i Pipsi su genij. D&R mi cesto izazove slicne emocije kao i Nick.
zomri 17.02.2004 u 16:15:43 profil autora
hej, čestitam! ovo je desetostruko bolji kompliment od recenzije u Mojo-u. Ipak je The Face faca par excelance ;)

kad neko kaže folk, u nas se to obično uzima za psovku. nesto kao: folk ti mater :))
vlado 17.02.2004 u 17:21:10 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Za sve je kriva "Folk-parada"!
backdrifter 17.02.2004 u 18:21:20 profil autora
omnomnom
Slažem se sa svima. Folk nije posprdno upotrijebljen. Folk je kod nas nešto posprdno jer dosta ljudi ni nezna šta je to u biti već poistovjećuju to sa turbo folkom i šta ti ja znam kakvim sranjima, a to je problem nama tipičnog neznanja. Tko zna koliko posto ljudi u Hrvatskoj nezna ni pisati a di će onda znat što je folk. Zato smo tu gdje jesmo i zato nam je tako kako nam je i zato,na kraju krajeva, i Pipsi nemaju status kakav bi imali u svijetu. No to je sve tema za neku drugu raspravu.

Ako recenziju gledamo bez svih ovih primisli ona izgleda odlično (ono 'ludi mix' posebno dobro zvuči).

Eto, naši Pipsi postali folk!:-))
zadnjijeprvi 17.02.2004 u 20:05:09 profil autora
temper, temper...
nemojte se sad uzjogunit. pa ima još gomila hrvatskih izvodjača koja je recenzirana u stranom tisku. recimo, prije par godina je u Q bila karta Europe i nad Hrvatskom je lebdjela slika grupe Divas kao najeminentnije hrvatske grupe. a jeste čuli da se one kasnije kurče time? niste. pa, prema tome ne moramo niti mi dizati paniku.

uostalom, ovo "folk" će više značiti našoj dijaspori. njušim dobre dealove u diskoklubovima u frankfurtu i minkenu.
electro cute 17.02.2004 u 22:25:28 profil autora
folk rula.
eto meni su nick drake, willard grant conspiracy, jim o rourke, 16 horsepower, mark lanegan, lambchop
zakon.
a sve je to folk.
super.
nek se piše i nek se piše pozitivno.
trixy 18.02.2004 u 09:23:21 profil autora
a harmonika? a 'mediteranska' baka lucija?
ispada na kraju da su pipsi napravili etno-folk ploču.
širimo vidike!
krampus 19.02.2004 u 00:00:36 profil autora
Glen Campbell's Twenty Golden Greats, for all you folk fans out there. Trust me, it works for me. God damn it.