Forum

  Ukupno poruka: 54349 :: Ukupno korisnika: 1391 Online: 18
  Online >
Autor poruke
 
dju 16.02.2004 u 14:54:19 profil autora
mogla bih napisat kratku povijest svojih pokušaja da odem pogedat Mirkovićevo "Sretno dijete", unutar koje su rasle moje želje i očekivanja. nema smisla, važno je da sam sinoć konačno vidjela film.
dobar je. lošiji od očekivanog, ali bolji od mnogočega što sam u kinu za svog dosadašnjeg života gledala.
nisam novovalni frik, naime, imala sam 5-6 godina kad je Azra snimila Sunčanu stranu ulice, a kad se novi val već nasukao na svoj konac, ja sam tek ušla u pubertet i lagano se zainteresirala za Električni orgazam i Haustor. Grupa "Film" mi je uvijek bila bezveze, a za Parolu i Pankrte jedva da sam i čula. Polet nikad držala u rukama.
Hoću reć, mene taj film ne dira, ne budi mi ni sjećanja ni nostalgiju, ne prikazuje moju prošlost ni mladost, ali je zgodno vidjet tuđe prošlosti, pogotovo kad su lijepe.
electro cute 17.02.2004 u 01:22:29 profil autora
un kveščn
ja film ne pogledah.jel istina da je izostavljen šarlo akrobata???!?!?!?!?!?!
i spada li disciplina kičme u novi val, moliću lijepo s mašnicom na vrhu?
arhimed 17.02.2004 u 01:44:14 profil autora
nadovezujem se na electro cutea: spadaju li denis&denis i oktobar 1864 u novi val?
za ove potonje pretpostavljam da ne, ali ne znam koja godina se uzima kao oficijelni kraj novog vala (pa mi upućeni i na to mogu odgovorit) pa nije na odmet pitati.
dju 17.02.2004 u 03:52:07 profil autora
odgovorit ću kao gledačica (zv. novoriječ!) filma, ne kao poznavateljica novog vala.
šarlo se samo spominje, u paketu s električnim orgazmom i idolima. to su jedina 3 beogradska benda koji se u filmu tretiraju kao novovalni.
denis&denis i oktobar jok. kao ni parni valjak. to mi je sve sasvim logično. pa ni atomsko sklonište, što je možda i moglo nać mjesto u filmu. nije precizirana ni godina početka, pa tako ni kraja novog vala, mada mirković, kad je kraj u pitanju, u filmu prtlja nešto s 1989.
electro cute 17.02.2004 u 04:19:29 profil autora
denis i denis po muzici ne upadaju nikako (al su super)
al ak je 89 onda nemrem blivit da nma discipline...pa oni su najinovativniji bend u 80-ima u jugi!
dju 17.02.2004 u 10:50:00 profil autora
kjut, velim šarlo se spominje, ali se ne pojavljuje u u filmu. nema ni johnnyjha štulića u filmu, pa to ne znači da je njegovo mjesto u novom valu diskutabilno. kuiš?
electro cute 17.02.2004 u 11:51:54 profil autora
kak si ti glupa...
jes ti pročitala moj zadnji post?!
a?!
ko govori o šarlu, ja govorim o disciplini!to nije isti bend, znaš?
da se ne bi naljutila na mene
dju 17.02.2004 u 13:44:04 profil autora
mladac, biraj riječi kad se obraćaš strijima od sebe.
priznajem malu grešku, a neće bit naodmet da te podučim kako je Kojić zvani Koja osnovao Šarla akrobatu, a kasnije Disviplinu kičme, te je Šarlo, a ne Disciplina važna novovalna grupa. I u Šarlu je s njim bio Milan Mladenović, koji se poslije odcepio i osnovao Katarinu II - zametak EKV-a.
Ti si tih godina bio tek lijepa ideja svojih roditelja.
zumbula 17.02.2004 u 15:47:28 profil autora
meni je malo bedasto što se Mladenović ne spominje..ok. ekv je stigla kasnije, ali nije on nevažan lik u cjeloj priči..inače nije to loš osvrt na ono vrijeme, pa mirković priča onako kak je to on doživio i proživio...simpa..ne znam meni je bogović nekako pozitivan lik..vjerujem mu za razliku od houre..
zomri 17.02.2004 u 16:07:43 profil autora
spominje li se sarajevski novi val tamo?

doduše ovaj je za razliku od lju, zg i bg stigao sa par godina zakašnjenja, ali nije nevažan.
goldietrickz 17.02.2004 u 16:09:02 profil autora
mislis na "new primitives"?ne znam koji su to opcenito BiH bandovi mogli biti svrstani u "novi val"...
zomri 17.02.2004 u 16:21:51 profil autora
da, uglavnom np plus neki drugi bendovi poput SCH. inace, nisam bas upucen u sarajevska zbivanja s pocetka osamdesetih.
vlado 17.02.2004 u 17:18:54 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
To je neki drugi film. Nadam se bolji.
electro cute 17.02.2004 u 19:18:19 profil autora
hm...
ja sam tad bio realizovana ideja mojih roditelja.
šarlo jest, uistinu, jedan od najboljih (uz haustor) bendova novog vala.medjutim...
disciplina kičme je jedan od prvih bendova na svijetu!!! koji je u stvaranju muzike (a da nije hip-hop) upotrebio semplove.a to je big jebeni deal.osim toga, zeleni zub na planeti dosade rastura!!!!
+mislim da nije uopšte važno kolko sam ja godina tad imal.isto ko što ti, dju, nisi rodjena za vrijeme poljskog romantizma, ne znači da nisi stručnjak na tom polju.
ehehehe
a sad na veselije teme...
(pročital sam ti knjigu, ima mi par super stvari, al inače može stat...nije loša )
arhimed 18.02.2004 u 01:26:13 profil autora
electro cute, jesi li čuo za beogradsku kantautoricu bojanu bulatović bo?
e, vidiš, ona je prošle godine izdala album koji je producirao koja. maštam o tom albumu otkako sam pročitao prvu recenziju, ali još uvijek ga nisam nabavio. kažu da je na njemu spojila izričaj kakav imaju joni mitchell, patti smith i neil young s elektronskim beatovima za koje je bio zadužen producent koja. nisam nikad preslušao nijedan album dotičnih kantautora, ali znam da se radi o respektabilnim imenima pa mi je bojanin album vrlo primamljiv. navodno je izvrsna uživo. čitao sam da je prije nastupa u jednom klubu dočekivala publiku na ulazu i pozdravljala se s ljudima. vrlo simpa.
electro cute 18.02.2004 u 01:36:33 profil autora
nisam čuo! sad si me zaintrigiro...
arhimed 18.02.2004 u 03:08:57 profil autora
naslov albuma je "mene treba ovaj grad baš ovakvu kakva sam sad".
ima na internetu tekstova o njoj. mislim da se mogu naći preko googla.
Hadzo 18.02.2004 u 09:06:00 profil autora
Eto, i ja sinoć odgledah film (konačno) i jako sam zadovoljan. Ja sam tada bio klinac doduše i nisam u potpunosti shvaćao svu tu frku koja se tada dizala oko te glazbe, ali kasnije mi je sjelo. I nikada me više nije napustilo. Lijep pogled jednog čovjeka koji je bio na marginama događaja ali je ipak bio svjedokom jednog drugog vremena. Neću reći ljepšeg jer će me odmah oprati kako sam nostalgičar i štatijaznam...Ma kurac, bilo je ljepše vrijeme, bar kad je o glazbi riječ. A oni koji misle da mogu uspoređivati hrvatsku scenu danas i YU scenu s početka osamdesetih neka se napuše kurca mladom neuštrojenom zerdalu.
Apropos kraja novog vala, Mirković ga glazbeno smješta u 1981., kada su Film izdali album "Zona sumraka", jednu od najboljih i najdepresivnijih ploča HR rocka uopće. Kazalište je krenulo na put prema mainstreamu sa "Crno bijelim svijetom", raspala se originalna postava Azre...Da se mene pita, u filmu bi trebalo biti govora o Šarlu jer je riječ o jednom o doista najvažnijih izvođača toga vremena, ali Mirković je očito imao druge favorite, plus ovo nije ni bio pokušaj davanja jednog sveobuhvatnog pregleda novog vala. Denis & Denis, Oktobar, EKV...No way. Sarajevska new primitivs scena stigla je tek kasnije, ona se kuhala od 82.-83. ali je eksplodirala circa 1984. prvim izdanjima Pušenja, Elvisa, čak i prvi album Valentina (legendarna "Volim te još" ft. Amila, btw gdje je ona sada?)
Riječka scena je tek okrznuta na početku, iako je bila veoma jaka...Ma, ima tu minusa ali možda bude dodatnog materijala na dvd izdanju filma, he he he...
zumbula 18.02.2004 u 10:30:48 profil autora
bojana bulatović? zainteresirala me nakon što sam čitala intervju s njom u feralu..baš sam jeleni mailala da se malo raspita o tom albumu..mh, arhi baš mi je drago da je još neko zainteresiran.
electro cute 18.02.2004 u 10:56:14 profil autora
ček malo...novi val je započeo 79 a završio 81?
ma nemoj me jebat
zomri 18.02.2004 u 12:39:11 profil autora
hadzo, amila se udala sa glumca admira glamocaka (mustafa sudzuka iz audicije) isla dva puta na evroviziju, nedavno izdala svoj drugi solo album. po onome sto sam cuo album je jebeni prosjek.

i da, vezano za poredjenje naravno da ni ne treba porediti ova dva perioda. danas nema azre, haustora i sarla - onomad nije bilo pipsa, urbana, maajke i marchela. sve je to relativno. i na kraju krajeva šta ti ili ja znamo kako je danas klincima koji pod časom matematike pišu rep pjesme?
oak 3 22.02.2004 u 10:18:42 profil autora
jučer i ja pogledao film.

dojmovi?
mogao bi satima.

mlađi dvije godine od igora mirkovića, mogao bi se svrstati u sličnu poziciju autsajedera, odnosno promatrača.
ali neću.
i to je dobro.

film je pitak i zanimljiv. navodno je bilo materijala za 6 i po sati, te je rajko grlić presjekao i naveo mirkovića da se svede u dva sata (možda nam slijedi i serija od 13 nastavaka?!)

film o novom valu bez srđana sachera (a tamo su mu 4 pjesme, sve 4 koje izvodi haustor; moja prva ljubav, pogled u bolju budućnost, mijenjam se, 60'-65'). film bez spominjanja ona se budi i/ili niko kao ja i milana, koje i vd. ma datje lovite rake govnjare. film u kojem se ne spominje jovec, a forsira gile. čavke!? nije samo to. jasno je da mirković ima svoj pogled, ali u filmu rijetko uspjeva od sugovornika (iznimka; pipo, franičević, fras, možda nešto od bogovića) izvući bit. a bit je u odnosima među ljudima. ne možeš govoriti o društvenom kontekstu, titu, partiji, redukcijama, zabranama, da ne uđeš u odnose između glavih protagonista o slaganjima i neslaganjima u bendu, jer se krenulo ovim ili onim muzičkim pravcem, jer je netko frendu oteo curu, jer život je to.

ništa od odnosa johnny/jura stublić, ništa od odnosa sacher/rundek, ništa od odnosa hus/johnny, nema ništa ni o odnosu zok cvetković/jajo houra, a da ne govorim houra/bogović. gdje je odnos stublić/max+piko, a gdje je odnos vlada divljan/srđan šaper+nebojša krstić, jovec/gile, o onima kojih nema da ne govorim; koja/milan??

sve to ne može stati u 2 sata filma, ali od metessija kojeg volim kao autora (i patrola i prva ploča zvijezda su mi jako drage) ništa nismo čuli kao od "krunskog svjedoka" jer to, vjerujem i nije bio, a drugog svjedoka nema.

sigurno ima još onih koji su označili zagrebačku muzičku novovalnu scenu, drugim čimbenicima da ne govorim? pjer žardin npr.

o tome što nema prarafa i termita već je dosta žući izašlo.

vidi se da je arhiv bio skroman. ali istaživačko novinarstvo i dokumenarni film kao medij traže dublje kopanje i traženje zaboravljenih osobnih motiva. i nešto o kraju filma. da li sam dobro shvatio, ali novi val je otišao u prdac nakon što su zemljom zavladale nestašice benzina, redukcije struje i svijest da je ex juga dužna viđe od 20 milijardi dolara?! dajte, idite loviti rake govnjare! o tome da je početak kraja tog razdoblja zona sumraka se sigurno može govoriti, ali su prvenstveno odnosi među ljudima u bendovima i ljudi oko njih, njihovi egotripovi, lova, žene i prije svega pogledi na koju stranu muzički krenuti uzrokovali i zonu sumraka i obranu i posljednje dane i to da se raspao šarlo akrobata (koji na bistriji ili tuplji čovjek biva kad... nema hit koji bi nastavio putem ona se budi - ma nitko ga nije ni želio ili možda i nije tako?!) i
treći svijet i da dolaze neki drugi tržišni favoriti, da su glavni akteri postali mainstream (oni koji su željeli i mogli), da se drugi svjesno ostaju na marginama, da se muzika stalno mjenja, pogledajmo uk scenu.

4 godine i nije mali period. olimpijski ciklus, redovni fakultetski ciklus, ciklus za 2 albuma, a ako si azra i za 5 albuma. i hrpa singl ploča(to su bila vremena).

kad imaš 16, 18 ili 22 i kad ti je prvi put, sve je u adrenalinu. nakon toga kreću zakonitosti show biza. i to je neizbježno. nama dragi bend pjeva o bendovima, slatkim malim stvarima koje uvijek završe krivo (naopako). i to je to.

jebeš nostalgiju. glasam za dokumente.
tko su bili producenti (a, zna se), organizatori pozdrava zagreba beogradu i beograda zagrebu, zašto nema u filmu niti jednog