Forum

  Ukupno poruka: 54349 :: Ukupno korisnika: 1391 Online: 18
  Online >
Autor poruke
 
arhimed 20.10.2003 u 12:36:17 profil autora
koje ljude biste izdvojili kao omiljene opinion mejkere u hrvatskoj?

moji favoriti su (abecednim redom): miljenko jergović, mirjana krizmanić, borivoj radaković, predrag raos i vedrana rudan.
vlado 20.10.2003 u 12:58:33 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Eh da, odlicna tema, mora se priznati...
Samo nazalost, cini se da malo fulamo definiciju...
Naime, opinion makeri nisu bas navedeni autori, vec ljudi koji stvaraju podlogu za spomenutu aktivnost.
Jer, stvar je dvosmjerna:
mozes ti biti opinion-maker koliko god hoces, ako publika nije "skolovana" za to!
Znaci, najjaci opinion-maker u nas je trenutno - Jutarnji list. Sjetite se jebenog 3. sijecnja i bit ce vam jasnije...
Naime (ulazimo u moj resor) za opinion-makerizam je puno bitniji izgled nego sadrzaj.
Evo, npr, jeste li primijetili da su SDP-ovi plakati sada isti ko HDZ-ovi nekad?
piggy 20.10.2003 u 16:14:04 profil autora
nažalost, moram se složit s vladom. ovo na žalost, nije do vlade, već zbog jutarnjeg .
arhimed 20.10.2003 u 23:57:28 profil autora
aha, kužim.
ja sam mislio da se pod pojmom 'opinion mejker' misli na određenu osobu zato što su jednom u 'pola ure kulture' govorili o tome i kao primjere opinion mejkera su navodili ljude s imenom i prezimenom, a ne novine, tjednike i tome slično. e, sad, ili sam ja krivo shvatio što je ekipa iz 'pola ure kulture' htjela reći ili su oni promašili definiciju pojma.
vlado 21.10.2003 u 01:08:36 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Ma sve OK. Ove koje si naveo su "autori", rekao bih prije kolumnisti, al ne mozes reci da je npr. Jergovic - opinion maker. A pogotovo Rudanica. Oni autori - kolumnisti, a utjecaj na tebe ili mene ne rade, nazalost, oni, vec ljudi bez imena i lika. Ljudi koji odredjuju da Gotovina defilira naslovnicama novina i da mi mislimo da je to bitno. Ljudi koji ti na naslovnicu puknu hrvatski dorucak i napisu "Za Guinessa", a pazljiviji vide izgladnjele penzionere.
Pa i televizija, npr, upravo ta emisija o kojoj pishesh, jesi li pazljivije pogledao ljestvicu prodanih knjiga?
Pazi, Arhimede, u Hrvatskoj je prakticno nemoguce odrediti broj prodanih primjeraka bilo chega... Al jebiga, uzmesh onih par knjizara iz centra Zagreba i zbrojish. A svaki skolovan statisticar zna da je u pitanju - losh uzorak. Jer, covjek koji ce kupiti Aralicu, ucinit ce to u centru metropole, o da, kladim se...
Shvatas, bitno je recimo da li Racan gleda u fotoaparat, je li smrknut, da li gleda dolje, gdje je u odnosu na Carlu del Ponte?
Svidja vam se Niko Kranjcar? O da, mozda bude nesto od njega... E sad, sjeca li se tko naslovnice u Jutarnjem, prilog Sport, velika Nikina slika i ispod nje pishe: AMADEUS.
Ja sam taj naslov dao.
I sramota me.
Ma zapravo me nije sramota, nego mi je malo bad, jer se toga ljudi bolje sjecaju nego recimo priloga o Warholu. I to sam radio, komplet, 100%. Ah, vi se sjecate?
E pa moram vas razocarati: vi niste pravi uzorak.

Mislim, da ne misle ljudi da stavljam samo Suncicu Findak na naslovnicu, je li tako Dju?

Ah nista, a sada idem opremati tekst o rodnom selu Carle del Ponte. Majke mi...
arhimed 21.10.2003 u 11:11:47 profil autora
i ja isto mislim da oni tu listu najprodavanijih knjiga rade nestručno, ali progledam im kroz prste zbog nekih drugih stvari kao što su npr. prilozi dražena ilinčića. taj čovjek je genijalan. meni je svaka njegova reportaža ili prilog malo umjetničko djelo.

da se malo vratim na top listu najprodavanijih knjiga: od ove sezone u zagradi piše u koliko je primjeraka određena knjiga prodana. jest da se to odnosi samo na anketirane knjižare, ali meni to opet izgleda malo. kako uopće ti izdavači spoje kraj s krajem?
dju 21.10.2003 u 12:19:50 profil autora
Imaš izdavača poput Školske knjige, Profila i Znanja koji ubiru lovu od udžbenika. Postoji Algoritam koji se hrani uvozom stranjskih knjiga, i tako dobro zarađuje da si može dopustiti i tiskanje tzv. lijepe književnosti. Zatim, npr. Jesenski i Turk, oni izdaju poprilično nekomercijalne naslove, a i to zahvaljujući činjenici da su ključni distributer knjiga u Hrvatskoj i gule druge izdavače za vrlo visoku naknadu. V.B.Z. ima love za prošle godine utemeljenu književnu nagradu koja iznosi 100 000 kn jer su otkupili prava na sva djela P. Coelha, te im tiskanje tih knjiga donosi veliku dobit.
Tzv. mali izdavači koji tiskaju knjige Ede Popovića, Zorana Ferića ili Miljenka Jergovića, knjige poezije i sl., kao što su Meandar, MOderna vremena Pop & Pop ili Naklada MD, uglavnom žive od otkupa knjiga, koji vrši Ministarstvo kulture. Navodno je taj famozni otkup spasio mnoge izdavače.
zomri 21.10.2003 u 13:35:43 profil autora
nemojte zaboraviti da se značajan dio tiraža skoro svih hrv. izdavačkih kuća sasvim dobro prodaje u Bosni. budući da nam je izdavaštvo zadnjih 8 (dobro 12) godina u kurcu izdavači iz cro i sicg namlaćuju solidnu lovu kroz bosanske knjižare.
recimo trenutno se u sarajevu ne može nabaviti nijedna starija knjiga jergovića (jedino imaju buick riveru i dvore od oraha).
Hadzo 22.10.2003 u 09:31:19 profil autora
Živimo u društvu u kome su najveći opinion makeri nažalost ujedno i naše najveće "zvijezde", a to su političari, nogometaši i estradnjaci. (Da, mladi Kranjčar je definitivno opinion maker. Da sutra u nekom časopisu tipa "Glorija" izjavi kako obožava neku knjigu ili parfem, jamčim da bi se horde tinejdžerica polomile da dođu do toga.)
marsovac 23.10.2003 u 19:06:59 profil autora
Ovo nije ....