Forum

  Ukupno poruka: 54349 :: Ukupno korisnika: 1391 Online: 18
  Online >
Autor poruke
1 ... 3 4 5 6 7 ... 18
 
dju 27.08.2003 u 08:57:08 profil autora
baš završavam dobru knjigu, pa je od srca preporučujem:
Hanif Kureishi: Buddha iz predgrađa. Može bit da ju je netko već spominjao u ovom topicu.
Lagana je, ne zamara, lijepo klizi pričom o odrastanju dečka Karima u poredgrađu Londona čiji otac Indijac-budist napušta mamu, pasivnu Engleskinju, prodavačicu u dućanu cipela, zbog Eve, snobovske ženske koja ima jednu sisu i sina koji je na putu da postane punk zvijezda. Karim, glavni lik, biseksualac je, bez ambicija i bez istinskih emocija, a željom da postane glumac. Kureishi se sporadično bavi i problemom rasizma u Britaniji, ali na vrlo nenametljiv način. Jedino iritantno u knjizi meni je prijevod Borivoja Radakovića (jebeš prevoditelja koji se osjeti u svakoj rečenici).

sadrzaj je izmijenio/la - dju u 27.08.2003 u 09:25:29
electro cute 28.08.2003 u 00:38:29 profil autora
evo sad ima nešto i protiv radakovića!? uhhhh...
inače hanif je skroz dobar iako mi neke knjige nisu baš legle. buda je legendaran i my little laundranette (gledo sam samo film napravljen po predlošku). dosta je lagan za čitanje.
mislim da bi ti se, dju, tak malo za razbibrigu svidjeli novi puritanci. preporučam od blincoea svećenik dopa. zabavna mala knjižica.

inače, moram ovako preporučiti salmana rushdia i njegovu knjigu harun i more priča.
ako volite istok, priče iz 1001 noći i finu dječjoodraslu književnost ovo je poslastica za lizat prste. isčita se u pola dana. i supersupersuper lagana. i onak, maštaš tri dana nakon nje.
krampus 29.08.2003 u 15:34:03 profil autora
Simone, elem. Neće biti cedea uz "Ljeto" jer knjiga ionako ima preko 300 stranica i onda bi je uz tu cijenu - ili barem dok ne promijenim ime u Miljenko Jergović - kupila samo moja mama da se kurči pred prijateljicama. Al ona će je ionako dobiti zadžabadave, pa dakle, ne bi je kupio nitko. A ovako je ljudski nadati se da će to jednom pročitati i netko s kim nikada prije nisam pio, jel.

I kad sam kod dragog Jergovića, "Dvori od oraha" su must-read teške kategorije. Da vidite kako iz jednog poteza, kad odjebeš tešku pozu umjetnika i pišeš u dječačkom zanosu, možeš oživjet nešto što bi inače bio materijal za dosadnu lektiru. Pa onda i, kao od šale, posereš po glavi cijelu "scenu". Mislim, meni sve to i inače izgleda kao slaba "scenska" zajebancija. Dobre knjige se ionako pišu negdje daleko u velikom svijetu. Osim "Dvora od oraha".

I "Ljeta u gradu", jel, šta ću kad ja to volim :)
vlado 29.08.2003 u 16:27:12 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
"Dobre knjige se ionako pisu negdje daleko u velikom svijetu"

???
krampus 29.08.2003 u 18:46:04 profil autora
Okej, mislio sam "u posljednjih deset godina, otkad čitam knjige a da me na to ne tjera lektira, u Hrvatskoj nije napisano ništa ni približno uzbudljivo kao mnoge dobre i uzbudljive knjige koje sam pročitao, nastale u istom tom vremenu na nekim drugim mjestima". Ironija, dakle.
vlado 29.08.2003 u 19:00:53 profil autora
NEŠTO DOCNIJE...
Sorry, malo mi je zasmrduckalo na onu da kod nas nista ne valja... I da nesto MORA nastati ili biti priznato negdje drugdje da bi zadovoljilo nash istancano-profinjeno-kozmopolitsko-mala-smo-mi-planeta mentalitet...
Ak je ironija, OK...
electro cute 30.08.2003 u 00:10:25 profil autora
mama leone (prvi dio) je nešto najbolje ikad napisano u svemiru.
poslje malog princa, naravno...
cruzer 30.08.2003 u 09:48:52 profil autora
buddu iz predgrađa je simonko prije jedno tri godiine il tak nesto , 'kupio' yeah right u splitu ili dubrovniku na summer vacationsima.
dju 30.08.2003 u 13:23:00 profil autora
pa, je li pročitao?
cruzer 30.08.2003 u 20:35:34 profil autora
sjećam se da je govorio da je supac. vec ce ti on malo recenzirat, to mu je nova faza , covjek recenzija!
simon 30.08.2003 u 22:31:30 profil autora
Cruzeru,
ćuti dole!

Dju,
meni je Buddha čista genijalština. Jedno tjedan dana sam trčo hitro doma iz škole samo da je nastavim čitat i tako sve dok je nisam dotjero do kraja.
Favorit: Changez i njegova, khm, 'gejša' Shinko!
dju 31.08.2003 u 16:44:16 profil autora
O, da, Changez je najbolji, najzaokruženiji lik. Kopka me je li ga Shinko voljela, mada volim misliti da jest. Charley mi je malo šepav lik, fali mu safta - kako bi se to u Bosni reklo. Ženski likovi svi prolaze kroz neku evoluciju u knjizi, jesli li skužio?
Od Kureishija sam čitala i Intimnost, dobra mi je bila. Jesi li ti još štogod? Njegova je i Ponoć cijeli dan, je li?
arhimed 31.08.2003 u 23:45:49 profil autora
jest.
pročitao sam ju ovog ljeta. to je zbirka priča u kojima kureishi analizira muško-ženske odnose, a likovi su nesretni ljudi s nesretnim ljubavima. na nekim mjestima, knjiga je selindžerovski tjeskobna (to se naročito odnosi na prvu priču). na mene je najsnažniji dojam ostavila posljednja priča koja se zove 'penis'. vrlo je bizarna.

ne mogu reći da je 'ponoć cijeli dan' loše djelo, ali nije me baš nešto oduševilo. no, sve u svemu, može proći.
arhimed 31.08.2003 u 23:49:36 profil autora
zaboravio sam ti reći još jednu informaciju. knjigu je preveo borivoj radaković
zumbula 01.09.2003 u 13:25:22 profil autora
Budha iz predgrađa je fenomenalna knjiga. Preporučujem i 'Intimu' od istog gospona.
dju 01.09.2003 u 14:14:13 profil autora
e, da Intima, nisam bila sigurna, pa sam napisala Intimnost.
Sorry.
zumbula 01.09.2003 u 15:38:57 profil autora
Nema veze nisam ni skužila. Nego da preporučim još nešto Tony Parsons Muškarac i dječak. Dobra, dobra.
dulce 01.09.2003 u 19:18:26 profil autora
toplo preporucujem lilly brett. i to romane "just like that" i "in a full view". ne znam ima li vec hrvatski prijevod i ako da, koji je. u svakom slucaju meni jedna od boljih spisateljica suvremene literature, australijka sa prebivalistem u new yorku, porijeklom poljska zidovka, sto sve provlaci i u svojim romanima.
waiter in his 60s 01.09.2003 u 19:58:04 profil autora
na mene je najsnažniji dojam ostavila posljednja priča koja se zove 'penis'. vrlo je bizarna.


to ono s k-em u džepu ?

I do not think that they will sing to me.
simon 01.09.2003 u 20:04:29 profil autora
Vidiš, a meni je baš Charlie najbolje ocrtan u knjizi (naravno, osim Karima), zajedno sa svojim stalnim šaltanjima lifestylea. Svugdje mora biti prvi, inače ne može funkcionirati.

Počeo sam čitati i njegov Crni album (navodno njegova druga najbolja knjiga), ali tko zna iz kojih razloga je nisam dokotrljao do kraja. Ali sigurno hoću!

Takvo je nekako čudno i vrijeme danas, hladno, brrrr,
ajmo onda malo nostalgije:
Tko je pročitao Enrica Brizzija: Jack Frusciante je izašao iz grupe?
A štogod drugo od Brizzija?
cruzer 02.09.2003 u 00:15:29 profil autora
TI , DESET PUTA NAJMANJE. RECIMO DVA PUTA PO POLUGODIŠTU U SREDNJOJ. BEJB.
arhimed 02.09.2003 u 00:57:12 profil autora
"to ono s k-em u džepu ?"

pravo da ti kažem, ne sjećam se pojedinosti. mislim da je taj K sam hodao po gradu ili tako nešto. uglavnom, sjećam se da mi je priča bila bizarna i dobra.
gabette 04.09.2003 u 11:01:20 profil autora
jel netko citao julian barnes-a
"pretresanje" i "ljubav itd"?
ja sam ih progutala u 2 dana obje,
sto znaci da su jel, jako lako citljive
ali stvarno su me se dojmile.
ima svega. izmedju ostalog jedno zavodjenje u prvoj knjizi koje bi eto mogao posluziti kao primjer deckima kako ne mogu faliti.
krenula sam na barnesa nakon sto sam dokusurala michael fabera "ispod koze" koja mi je super u onom globalnom smislu (no spoilers), ali za moju dusu mi nije legla.
Te neke "hladne knjige" mi znaju biti zakon, ali ne ovaj put. Npr. Garlandov Teserakt me je svojedobno odusevio.
sto me podsjeti, mogla bi ga opet citati da vidim kakav bi mi bio sad.
anybody?
dulce 04.09.2003 u 11:13:45 profil autora
upravo citam barnesovu 'povijest svijeta u 10 i 1/2 poglavlja' i kidam se od smijeha. shega mi je tip.
dju 04.09.2003 u 11:48:19 profil autora
Barnesova "Flaubertova papiga" mi je jedna od najboljih knjiga uopće.
sadrzaj je izmijenio/la - dju u 04.09.2003 u 11:48:36
gabette 04.09.2003 u 14:54:38 profil autora
e da, flaubertovu bi morala procitati. vrijeme bi bilo.
clifton 04.09.2003 u 19:53:38 profil autora
ja čito brizzija. JOHN Frusciante je izašao iz grupe. al hvala bogu i vratio se.

i pozdrav svima!!

ludo i nezaboravno ljeto
sadrzaj je izmijenio/la - clifton u 04.09.2003 u 19:53:59
clifton 04.09.2003 u 20:06:32 profil autora
e i kad smo već kod johnnya - jel itko sluša/o njegove solo radove -
to record only water for 10 days, internet album, smiles from the streets you hold...

anyone?
arhimed 07.09.2003 u 03:09:41 profil autora
preporučujem 'uho, grlo, nož' vedrane rudan.
trixy 08.09.2003 u 20:39:28 profil autora
orešković je uprizorio 'uho, grlo, nož'. mislim u kulturnom centru centra kaptol. nisam ziher.

više me doduše zanima ono jelisavete sabljić, ali još uvijek izbjegava zg. bila je u istri kolko sam čuo. i rijeci.